Jau šio mėnesio pabaigoje turėtų paaiškėti tarptautinio konkurso rezultatai, kas Lietuvoje atliks arseno tyrimus. Pasak Geologijos tarnybos, jei po tyrimų paaiškėtų, kad arseno kilmė požeminiame vandenyje lemta žmogaus veiklos, gręžinių įrengimą tektų dar griežčiau kontroliuoti.
Imtasi realių darbų
Šių metų spalį ir lapkritį Geologijos tarnyba atliko individualių gręžinių tyrimus Vilkaviškio, Marijampolės, Lazdijų ir Jurbarko rajonuose. Geologijos tarnybos Hidrogeologijos skyriaus vedėja Rasa Radienė informavo, kad buvo paimti 134 vandens mėginiai, kuriuose bus ištirtos arseno, geležies, mangano bei stibio koncentracijos. „Yra gauti pirmieji šių tyrimų rezultatai, tačiau jie dar nėra įvertinti. Gyventojai, kurių gręžiniuose bus nustatytos didžiausią leidžiamą koncentraciją viršijančios arseno koncentracijos, bus informuojami individualiai. Tai pat informacija apie arseno tyrimų rezultatus bus pateikta atitinkamų savivaldybių administracijoms. Atlikti individualių gręžinių vandens tyrimus buvo suplanuota ir Kalvarijos bei Kazlų Rūdos savivaldybėse, tačiau dėl nebetinkamų meteorologinių sąlygų šie tyrimai atidėti iki pavasario“, - aiškino R.Radienė.
R.Radienės teigimu, tiek gamtinio, tiek antropogeninio (dėl žmonių veiklos, - aut. past.) arseno kilmės atveju nei iš uolienų, nei iš vandeningo sluoksnio arseno pašalinti nėra įmanoma. Prieš vartojant iš požemio išsiurbtą vandenį arseną galima pašalinti įdiegus vandens valymo - gerinimo įrangą.
„Dėl arseno tyrimų Raseinių r. Ražaitėlių ir Šienlaukio vandenvietėse paskelbtas tarptautinis konkursas, kurio rezultatai turėtų paaiškėti gruodžio pabaigoje. Kai turėsime konkurso rezultatus ir žinosime, kokia yra tyrimų kaina, kreipsimės į Aplinkos ministeriją dėl finansavimo skyrimo“, - sakė R.Radienė.
Jei būtų nustatyta antropogeninė arseno kilmė požeminiame vandenyje, tai reikštų, kad požeminis vanduo Lietuvoje nėra taip gerai apsaugotas nuo žmogaus keliamos taršos ir yra reikalinga žymiai griežčiau kontroliuoti tiek gręžinių įrengimą, tiek ūkinės veiklos vykdymą.
Visur - arsenas
2018 metų gale - 2019 metų pradžioje Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) dėl arseno problemos ištyrė 18 savivaldybių visų vandenviečių viešai tiekiamą geriamąjį vandenį, taip pat - daugiau nei 70 individualių gręžinių, šulinių. Buvo ištirta 700 mėginių arsenui nustatyti.
„Arseno kiekis geriamajame vandenyje leistiną normą viršijo trimis atvejais: Trilaukio k. pajininkų grupės vandenvietės (Vilkaviškio r. sav.), UAB „Ignalinos vanduo“ Mažėnų vandenvietės (Ignalinos r. sav.) tiekiamame geriamajame vandenyje, viename privačiame šulinyje šalia Užbalių vandenvietės (Vilkaviškio r. sav.). Be to, šiais metais geriamojo vandens mėginiai arsenui nustatyti buvo imti daugelio vandenviečių Lazdijų, Raseinių, Telšių savivaldybėse - pažeidimų nenustatyta“, - informavo VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė-valstybinė maisto inspektorė Vilija Galdikienė.
Vilkaviškio rajono savivaldybė sprendžia, ką daryti dėl Duonelaičių vandenvietės naudojimo, nes joje geriamojo vandens tiekimas neatnaujintas. Žmonės, t.y. 11 namų ūkių, beveik metus aprūpinami fasuotu geriamuoju vandeniu. UAB „Vilkaviškio vandenys“ direktorius Ramūnas Kašinskas teigė, kad gręžinys yra privačioje valdoje, aplinkui nėra vietos, kad būtų galima išgręžti naują gręžinį. „Kiek aplinkui padarėme esamų gręžinių tyrimus, visur arseno kiekis viršija normas. Vargu ar naujas gręžinys pasiteisintų. Galima statyti nugeležinimo įrenginius, bet jie pajėgūs išvalyti maždaug pusę arseno kiekio. Duonelaičiuose arseno kiekis normą viršija daugiau nei dvigubai. Nėra garantijos, kad įrenginiai išvalys iki normos“, - aiškino R.Kašinskas.
Vilkaviškio r. savivaldybė yra užsakiusi Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros tvarkymo planą. Iki 2020 metų lapkričio jis turi būti baigtas. Tada ir bus sprendžiama, ką daryti.