respublika.lt

Ar ramia sąžine sulauksime savo Velykų? (2)

2021 vasario 28 19:14:58
Dalia Tarailienė

Praėjusios Pelenų dienos pamąstymai. Aliuzija į du, lyg ir nesuderinamus reiškinius - laikinumą ir amžinybę. „Dulkė esi, į dulkę pavirsi", - šiais žodžiais mes dar kartą patikim, pradėdami gavėnios laikotarpį.

×
nuotr. 1 nuotr.
Minėtų eilučių autorė Dalia Tarailienė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.


Kad virstum amžinybės pelenais, pirmiau reikia tapti žmogumi. Tokiu, kokį sukūrė Aukščiausiasis. Juk visi norim išlaikyti tą pirmapradį panašumą į Dievą! Bet ar mums suteikta laisva valia ir sveikas protas neparklumpa prieš šalia vaikščiojančią nuodėmę?

Šios mintys man, kaip krikščionei, katalikei iškyla ypač dabar, bažnytinės gavėnios laikotarpiu, nors klupdami keliaujam per pasaulietinę „Gavėnią" ne nuo pandemijos pradžios, bet daug anksčiau!

Šis laikotarpis skirtas apsivalymui, atgailai, savo klaidų apmąstymui, teisingesnių kelių ieškojimui. Taip buvo daugybę metų, nuo to laiko, kai žmonės suvokė atgailos ir apsivalymo reikšmę. Gal net dar anksčiau, nei į Lietuvą atkeliavo krikščionybė. Nes tik moralios prigimtinės formos galėjo vesti žmogų į priekį, į gyvenimą ir išlikimą.

Nežinau visų baltiškojo tikėjimo tradicijų, bet jų dvasinė esmė perėjo ir į lietuviškąją krikščionybę. Juk skaistumas, dora, ištikimybė, teisingumas ir tiesa buvo pagrindas, ant kurio statėsi Lietuvos valstybė. Vaikai buvo mokomi gerbti vyresnius, mylėti gamtą ir ją saugoti, bijoti Dievo ir paklusti jo įsakymams.

Net sovietiniai ideologai sukūrė Moralinį komunizmo statytojo kodeksą, kuris apėmė 12 dorovės principų. Ar jais buvo vadovaujamasi, ar jie galiojo, tai kita kalba, bet įvardintas sąžiningumas ir teisingumas, dorovinis tyrumas, paprastumas ir kuklumas, savitarpio pagalba šeimoje, rūpinimasis vaikų auklėjimu, nesitaikstymas su neteisingumu, karjerizmu ir gobšumu kai kam ir buvo tam tikri gyvenimo kelrodžiai. Nors tikintys krikščionys vadovavosi tūkstančius metų patikrintu Dekalogu, tapusiu pagrindiniu gyvenimo pamatu. Sinajaus kalno išminties pakeisti neįmanoma...

Neseniai sapnavau keistą sapną. Katedros aikštėje, žmonių minioje, prie manęs priėjo žilstelėjęs, baltai apsirengęs žmogus ir paklausė, ar aš esu krikščionė, katalikė. Atsakiau, kad tokia esu.

Ranka rodydamas į minią jis tęsė klausimą, ar ir šitie yra krikščionys? Pagalvojus atsakiau, kad, ko gero, ir jie yra krikščionys, jei renkasi prie bažnyčios. Ir tada, griausmingu balsu, kaip būna tik sapne, jis ištarė: „Ne, jie neturi teisės vadintis krikščionimis, nes kasdien nusižengia bent penkiems Dievo įsakymams". Iškėlęs ranką su išskleistais penkiais pirštais jis išnyko iš mano sapno.

Prabudus pradėjau galvoti, o kokios tos penkios nuodėmės lydi mus kasdien, į kurias mes jau net nekreipiam dėmesio:

- Meluojam net nemirksėdami, kasdien ir visur, visuose visuomenės lygiuose, vienas kitą apgaudinėdami;

- Vagiam iš valstybės, iš kaimynų, net iš savo artimųjų;

- Šmeižiam, niekinam, smurtaujam, net prisidedam prie žudynių, visai nesusimąstydami, kad tai mirtina nuodėmė;

- O apie paleistuvystę tai net tokio žodžio neišdrįstame ištarti. Juk šis veiksmas tapo neatsiejamu gyvenimo reiškiniu! Ir yra ne smerkiama, bet toleruojama. Apie dorą ir skaistumą išdrįsta kalbėti tik bobutės ir kunigai, ir tai tik evangelijos tekstą aiškindami!

Na, ką gi, juk LAISVĖ!

Laisvė būti neatgailaujančiu nusidėjėliu!

Laisvė būti nebaudžiamu nusikaltėliu!

Laisvė būti akiplėšišku melagiu ir apgaviku!

Aš nenoriu ir negaliu būti įtraukta į nuodėmę, kuri vyrauja visur aplinkui ir tampa visuomenės norma! Tai tarsi vilkas, apsisiautęs nekaltos avelės kailiu...

Niekad nepritarsiu tiems įstatymams, kurie griauna moralę, ardo šeimą - gyvybės ląstelę...

Šis laikotarpis iš tiesų yra labai sudėtingas. Iš visų pašalių kylančios priešiškos jėgos verčia dar kartą permąstyti ir pasitikrinti - ar aš esu tas, pagal Dievo paveikslą sukurtas žmogus? Tad kokiems darbams Tautos išrinktieji prašo Dievo pagalbos, prisiekdami tarnauti Valstybei ir Tautai?

Nevardinsiu visų konvencijų, nutarimų ir įstatymų pataisų punktų, kurie prieštarauja žmogaus - kūrėjo (ne GRIOVĖJO!) prigimčiai. Pastarosiomis dienomis mes juos, ko gero, galime mintinai cituoti! Bet ar visi sugebėtume pacituoti tuos dorovės ir krikščioniškos moralės principus, kuriais vadovaudamiesi išbridome iš baisių kančių nakties carinės priespaudos metais, atgimusios Lietuvos kūrimosi ir išlikimo laikotarpiu, visų okupacijų ir persekiojimų Golgotoje?

Tai mano, kaip krikščionės, katalikės pamąstymai šiuo gavėnios laikotarpiu. Ar visi išdrįsime ramia sąžine sulaukti SAVO VELYKŲ?!

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (2)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ATASKAITA: Justino Marcinkevičiaus atminimo įamžinimui surinkta - 6605 eurai, aukotųjų skaičius - 21; primename sąskaitos Nr. LT 24 7044 0600 0780 3510
 • TRAUKINYS: Sekmadienį Egipte nuo bėgių nuvažiavo keleivinis traukinys ir buvo sužaloti mažiausiai 109 žmonės.
 • GAISRAS: sekmadienio popietę pranešta apie Šiaulių rajone degantį ūkinį pastatą.
 • TRŪKUMAS: Bosnijos ir Hercegovinos sostinėje Sarajeve gyventojai šeštadienį surengė protestą dėl pernelyg lėto skiepijimo nuo COVID-19, o dalis jų savo automobiliai užblokavo šalia pagrindinės miesto stoties esančią aikštę.
 • PASITRAUKIMAS: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje (LVŽS) bręsta mintis pasitraukti iš dar vienos darbo grupės Seime. Kovo pabaigoje apkaltinę konservatorius siekiant sukurti savo partijai palankią rinkimų sistemą, „valstiečiai“ apleido parlamento valdybos sudarytos darbo grupės, turinčios parengti rinkimų sistemos pertvarką, gretas.
 • TEMPAI NEBLOGI: padidinus vakcinacijos tempus Lietuvoje bent viena vakcinos doze jau pavyko paskiepyti 19,5 proc. visuomenės, t. y. beveik kas penktą šalies gyventoją, o vyresnių nei 65 metų gyventojų vakcinuota daugiau nei pusė – 53 proc.
 • NUSKENDO: prie Tuniso krantų nuskendo valtis su migrantais, žuvo mažiausiai 21 migrantas iš Afrikos, jiems bandant Viduržemio jūra pasiekti Italijai priklausančią Lampedūzos salą,
 • UŽBLOKAVO: penktadienį Pakistano vyriausybė, siekdama užtikrinti saugumą šalyje, laikinai užblokavo internetą.
 • PERKOPTA RIBA: pasaulyje jau pagaminta daugiau kaip 1 mlrd. vakcinos nuo COVID-19 dozių - tai įvyko balandžio 12 dieną, o kitas milijardas gali būti viršytas gegužės pabaigoje.
 • SKIEPAI: Vilniaus miesto savivaldybė praneša, kad siekdama efektyviau panaudoti vakcinos nuo COVID-19 likučius, kviečia vakcinacijai registruotis 55+ grupės vilniečius.
 • ATLAISVINIMAI: siūloma leisti nuo pirmadienio veikti parduotuvėms prekybos centruose, lauko kavinėms siūloma leisti veikti nuo kito ketvirtadienio, balandžio 22 dienos.

Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia referendumo dėl Lietuvos išstojimo iš ES?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip elgiatės atšilus orams?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Vitas Tomkus: IR ŽODIS TAPS KŪNU!
4. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
5. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
6. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
7. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
8. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie atmintį
9. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
10. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
11. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
12. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
13. COVID-19 pandemija valdžiai apsimoka
14. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
15. Dvejopi standartai jau įgriso
16. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
17. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
18. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
19. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
22. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
23. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +8 C

+3 +9 C

 

0 +8 C

+12 +17 C

+10 +14 C

 

+8 +13 C

0-5 m/s

0-3 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos