respublika.lt

Ar medikai gydys nepasiskiepijusius?

(0)
Publikuota: 2021 liepos 28 18:10:00, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 6 nuotr.
Ar gali būti, jog nepasiskiepiję ir neturintys pinigų bus išprašyti iš ligoninių? Eltos nuotr.

Vyriausybė, siekdama suaktyvinti vakcinaciją, pranešė, kad žmonės, norintys gauti Galimybių pasą, turės patys sumokėti už testavimą ir testuotis didesnio patikimumo, tad brangesniu, testu. Viešumoje pasigirsta siūlymų, kad vakcinuotis nepageidavę, bet dėl COVID-19 infekcijos į stacionarą patekę pacientai susimokėtų už gydymą, kuris gali kainuoti ir 2 tūkst. Eur. O ką apie tokius siūlymus galvoja medikai?


Gąsdinti nereikia, reikia aiškinti

 

Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas Julius Kalibatas siūlė ieškoti išmintingo sprendimo:

„Kalbų, aišku, yra įvairių. Kiek žmonių - tiek ir nuomonių, bet be abejo „kovidas" - didžiulė problema. Nustatyta, jog „Delta", „Delta plius" atmainos yra 12-15 kartų labiau užkrečiamos nei pradinis COVID-19 variantas.

Nors dalis žmonių atsisako skiepytis, tačiau reikia surasti lygsvarą tarp asmens laisvės, kurią garantuoja Konstitucija, ir visuomenės intereso būti sveikai. Nepasiskiepijusieji kitus užkrėsti gali labai lengvai. Patys to nežinodami, netyčia, bendraudami. Tiesa, aiškinama: jeigu nenori „kovidu" užsikrėsti - pasiskiepyk ir tau bus ramu, bet vakcina taip pat visiškai neapsaugo. Galima užsikrėsti „kovidu" ir pasiskiepijus. Raminimas, kad pasiskiepijęs nesusirgsi sunkia forma ar nenumirsi - nėra tikslus. Ir dalis pasiskiepijusių gali susirgti sunkia „kovido" forma, o patekę į reanimaciją - ir numirti.

Kita vertus, skiepijimasis nuo COVID-19 yra ne tik moralinė-psichologinė problema, bet ir finansinė. Jei žmogus gydomas stacionare, reanimacijoje, tai kainuoja didžiulius pinigus iš Sveikatos draudimo fondo. Pasiskiepiję mokesčių mokėtojai gali teisėtai piktintis, kodėl jų pinigai, sumokėti už sveikatos draudimą, gali būti naudojami gydymui tų, kurie savo noru sutiko susirgti „kovidu."

Bet nesiskiepijantys taip pat moka sveikatos draudimo mokestį?

„Taip, - sutiko J.Kalibatas, - todėl išlieka kolizija tarp asmens laisvės ir visuomenės intereso.

Įvairios pasaulio vyriausybės šį klausimą sprendžia įvairiai. Lengviau sprendžia diktatoriški režimai. Filipinų prezidentas pasakė, kad nesiskiepijantys bus sodinami į kalėjimą. O Prancūzijos prezidentas tik užsiminė apie finansines nuobaudas - ir iškart sukėlė didžiules demonstracijas. Visur ta problema sunkiai sprendžiama.

Lietuvoje būtų protingiausia įtikinti žmones skiepytis, o įtikinti labai sunku. Turėtų į agitaciją įsijungti Bažnyčia, jei pats krikščionių vadas aiškina, kad būtina skiepytis.

Pastebiu daug negerų dalykų. Politikai, valstybės vadovai pradeda tarpusavyje „pjautis". Tai kaltas Dulkys, tai viena partija, tai kita partija. Šitoje kovidinėje situacijoje tas ypač žalinga valstybei. Gal politikai geriau važiuotų į savo apygardas ir ragintų rinkėjus skiepytis. O dabar užsiima vien kolegų kandžiojimu. Visos partijos kaltos, kad žmonės buvo nepakankamai agituojami skiepytis."

O dabar nuo agitacijos jau prieinama prie grasinimų, kad užsikrėtę „antivakseriai" patys turės susimokėti už gydymą stacionare. O jei žmogus neturės pinigų? Negi jo ligoninė nepriims? Ar toks grasinimas neprieštarautų Hipokrato priesaikai?

„Be abejonės. Kalbos, kad mokėti reikės, yra nerealios. Netgi, sakyčiau, antikonstitucinės. Gydytojai gydys visus. Nepasiskiepijusiems bus rodomas toks pats dėmesys, kaip ir pasiskiepijusiems. Šitos kalbos, kad į ligonines nepriims ar gydys tik už pinigus, tik pila benziną į ugnį ir didina priešiškumą. Nors yra žodžio laisvė, negalima leisti pliurpti bet ką, kas tik užeina ant seilės. Sveikata yra pats didžiausias prioritetas."

Skiepas dar per naujas

Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas, paklaustas, ar būtų prasminga reikalauti, kad nepasiskiepijusieji patys užsimokėtų už gydymą stacionare, atsakė, jog šis klausimas dar diskutuotinas:

„Toks dalykas yra JAV labai paplitęs. Tik ne dėl skiepų. Jei vykdomi profilaktiniai tyrimai, o žmogui jie nerūpi, tai, jei susirgsi - pats mokėsi už gydymą.

Vakaruose daugelyje šalių, jei elgsiesi ne taip, kaip gydytojas pataria, pats būsi kaltas. Bet dėl COVID-19 dar nėra tokio precedento. Skiepas dar naujas. Gal būtų per anksti, kad patys mokėtų už gydymą, kai yra žmonių, kurie ir po skiepo suserga. Vakcinų gamintojai taip pat perspėjo, kad galima susirgti...

Kai užsikrėtusius atveža į reanimaciją intubuoti, visi lieja ašaras: „Kodėl nesiskiepijau?" Bet rato atgal nepasuksi.

Pavyzdžiui, visi žino, kad nuo erkinio encefalito galima pasiskiepyti. Visi žino, kad erkių laukuose pilna, bet nesiskiepija net žmonės, kurie dirba laukuose. Kai dėl erkinio encefalito papuola į ligoninę, sako: nespėjau. Tai kaip nespėjai, jei į kūną 9 erkės įsisiurbusios? Mes Lietuvoje kartais per daug demokratiški. o Vokietijoje į skiepijimąsi žiūrima griežtai. Vokietijoje dauguma klauso, nes ten tauta pripratusi gyventi griežtomis sąlygomis."

Privalomas ne visiems

Profesorius, infektologas Alvydas Laiškonis buvo kategoriškesnis:

„Kai kurių specialybių atstovams skiepijimasis nuo COVID-19 turi būti privalomas. Žinau, kad mane už tokią nuomonę muš, plaks, bet jau nematau kitos išeities. Faktiškai dabartiniu metu pasisakantys prieš skiepus yra padėties šeimininkai kabutėse, todėl kad niekas neturi teisės jų priversti skiepytis, o kad mūsų teisės pažeistos - jiems nerūpi. Paskatinti juos skiepytis su ledais ar cepelinais... Tikrai negaliu pasakyti, kad tas padarys įspūdį. Man nepavyko nė vieno tokio žmogaus įtikinti skiepytis, kai privalomas skiepijimas uždraustas. 50 metų nematome sergančių tymais, difteritu, poliomielitu, nes skiepijo mokyklose ir niekas neklausė, ar galima vaikus skiepyti. Tos ligos vien dėl privalomo skiepijimo išnyko. O dabar net leidžia organizuoti Jūros šventę - puotą maro metu."

Komentuoja Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida AUGUSTINIENĖ:

Jeigu žmogus nesupranta, rūpinasi tik savimi, ateis tokia diena, kai bus priverstas tą daryti (vakcinuotis - red. past.), jei priešinsis Vyriausybės nutarimams ir nepasinaudos nemokamu vakcinavimu.

Ir mano aplinkoje yra nesiskiepijančių, kurie sako: ką noriu, tą ir darau, niekas neprivers. Jei susirgsiu ir numirsiu, tai, kiek gyvenau, tiek ir užteks. Bet susirgę jie užima vietas ligoninėse ir nepalieka vietų sergantiems kitomis ligomis.

Aš šiemet pareikalavau, kad į Diabeto asociacijos stovyklą atsiųstų tik pasiskiepijusius diabetikus. Pakruojyje keli žmonės buvo nepasiskiepiję, todėl jų į stovyklą nepriėmėme. Nedaug stovykloje tų vietų turime.

Į streikuojančius prieš vakcinas baisu net žiūrėti. Tokius reikia bausti. Ir kitose šalyse taip daroma.

Mokytojai - kaip jie drįsta nepasiskiepiję eiti į mokyklas? Dalis žmonių sako: mes niekur neiname. Kaip niekur neinate? Einate į parduotuvę, einate į polikliniką.

Pavyzdžiui, mano pažįstama, per 70 metų moteris, jau seniai galėjo pasiskiepyti, bet vaikšto kaukę pasmakrėj pasikabinusi. O man neramu. Nežinau, ką ji man atneš.

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s