respublika.lt

Ar įmanoma vaikus maitinti tik ekologiškai?

(0)
Publikuota: 2019 liepos 11 08:25:54, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 5 nuotr.
Stasio Žumbio asociatyvi nuotr.

Nors kitose šalyse ekologiškas maitinimas ugdymo įstaigose - įprastas, Lietuvoje yra tik du lopšeliai-darželiai, kuriuose vaikai maitinami ekologiškais, daugiausia lietuviškais produktais. Žemės ūkio ministerijos planuose - didinti ekologiško lietuviško maisto pasiūlą vaikų ugdymo įstaigose, taip sudarant galimybes vietiniams ūkininkams realizuoti savo išaugintas daržoves, vaisius, pieną, mėsą.

 

Brangesnė produkcija

Kiekvieno mūsų siekiamybė - maitintis kuo sveikiau ir ekologiškiau, tačiau, pasak Ekologinių ūkių asociacijos pirmininko Sauliaus Daniulio, didžioji dalis Lietuvoje išaugintos ekologiškos produkcijos yra eksportuojama. Pavyzdžiui, mūsų išaugintus ekologiškus grūdus mielai perka vokiečiai, olandai.

Ekologiškai produkcijai išauginti prireikia daugiau kaštų, todėl natūralu - ji brangesnė. Parduotuvių lentynose ekologiškų produktų yra, tačiau ne visi juos gali įpirkti. „Pati ekologiška žaliava yra 20-30 proc. brangesnė. Tačiau, pavyzdžiui, ekologiškos daržovės į parduotuves praktiškai nepakliūna, nes parduotuvės „užsimeta“ kosminį antkainį. Turi atvežti daržoves, laikyti, ko neparduoda, utilizuoti, susimokėti mokesčius, lentynų mokesčius. Taigi yra kaip yra. Auginama ekologiškų tiek, kiek galima realizuoti į darželius, į turgus“, - kalbėjo S.Daniulis. Jo įsitikinimu, reikia, kad viešuosiuose pirkimuose privalomai atsirastų ekologiški produktai.

„O vykdomi viešieji pirkimai mažiausia kaina. Pigiai priperkama lenkiško ar dar kažkokio šlamšto ir tada vartojama. Nesuvartojama - išmetama“, - sakė Ekologinių ūkių asociacijos pirmininkas.

Vaikus aplenkė gripas

Lietuvoje tik dviejuose lopšeliuose-darželiuose maitinama ekologišku maistu - Ukmergės lopšelyje darželyje „Žiogelis“ ir kitame to paties miesto lopšelyje-darželyje „Nykštukas“.

„Ekologiškai vaikus maitiname nuo šių metų, čia pilotinis projektas, tik metams, iki rugpjūčio 31 dienos. Pas mus ekologiški produktai yra 92 proc., išskyrus žuvis, kruopas, miltinius produktus, - pasakojo lopšelio-darželio „Žiogelis“ direktorė Birutė Jucevičienė. - Mūsų vaikai valgo jautieną, vištieną, kalakutieną; daug daržovių, vaisių, pastarieji yra tik lietuviški - obuoliai, kriaušės; slyvos, braškės. Vaikai patenkinti, kai šįmet buvo išleistuvės, paklausėme, kas labiausiai patiko darželyje, atsakė, kad buvo labai skanu valgyti. Be to, mūsų ir darželio „Nykštukas“ vaikai šįmet nesirgo gripu. Nežinau, ar čia sutapimas, ar tikrai vaikų imuninė sistema pagerėjo.“

Kas bus, kai baigsis pilotinis projektas, B.Jucevičienė nežino. „Dėl to vyksta labai daug diskusijų. Mums didžiausia problema yra finansavimas. Tėvai moka tą, ką mokėjo anksčiau. Kadangi pilotinis projektas, Žemės ūkio ministerija ir Ukmergės rajono savivaldybė įsipareigojusi dengti kainų skirtumą. Juk maitinimo kaina labai pakilo“, - sakė direktorė.

Parama - daugiau nei 180 tūkst. eurų

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, pilotiniams projektams minėtuose dviejuose Ukmergės lopšeliuose-darželiuose 2018-2019 metams buvo skirta 186 tūkst. eurų paramos. Pagal taisykles, vienam vaikui per mėnesį maksimali paramos suma siekia 20 eurų.

Ministerijos nuomone, Nacionalinė pagal kokybės sistemas pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programa būtų aktuali visai Lietuvai. Ypač jei prie programos prisidėtų Sveikatos apsaugos, Švietimo, mokslo ir sporto bei Aplinkos ministerijos. Šiuo metu yra peržiūrimos Ekologiškų žemės ūkio ir maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisyklės. Žemės ūkio ministerija informuoja, jog siekiant papildyti produktų asortimentą - be ekologiškų produktų - planuojama įtraukti maisto produktus, pagamintus pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą. Taip pat norima kaip papildomą kriterijų išlaikyti trumpąsias maisto tiekimo grandines, pirmenybę teikiant regionų gamintojams.

Be to, planuojama nustatyti paramos dydį vienam vaikui per mėnesį ir atsisakyti kompensavimo, nurodant tikslius produktų pavadinimus ir kiekvieno produkto kainų skirtumą. Kad galėtų dalyvauti daugiau ikimokyklinio ugdymo įstaigų, privalomą pagal kokybės sistemas pagamintų produktų procentą nuo viso pirktų produktų kiekio planuojama sumažinti nuo 80 iki 60 procentų.

Situaciją komentuoja Žemės ūkio ministro patarėja Vitalija Jankauskaitė-MILČIUVIENĖ:

Dar nėra viskas išdiskutuota, tačiau esmė ta, kad padarytas bandomasis variantas, kur du darželiai šalyje maitinosi ekologiškai, vykdė viešuosius pirkimus, pirko iš vietos ūkių ekologišką maistą, pradedant mėsa, baigiant daržovėmis.

Norėjome pasižiūrėti, kaip tokia praktika veikia, kaip sekasi organizuoti viešuosius pirkimus, nes didžioji bėda paprastai ir kyla dėl viešųjų pirkimų. Darželiai išsibandė, todėl tikimės iš jų daugiau informacijos, gal ką nors reikia patobulinti. Yra noras, kad tas projektas plėstųsi. Aišku, visos Lietuvos mastu iš karto to padaryti nepavyks tiek dėl techninių galimybių, nes reikia bent jau vietoje turėti, kur tą maistą gaminti, virtuvę ir panašiai - ir apskritai būti suinteresuotiems tą projektą vykdyti. Kitas dalykas yra finansai. Nežinau, kiek ministerija pajėgs kompensuoti.

Šiuo metu aiškinamės galimybes ir norime padaryti daugiau savivaldybių panašų tęstinį projektą, kur galbūt kažkiek pamažinsime ekologišką dalį. Norime, kad kuo daugiau darželių pasinaudotų tokia galimybe. O pagrindinis noras yra, kad pirktų iš vietos ūkininkų, nes mes kaip Žemės ūkio ministerija suinteresuota paskatinti vietos ūkių produkcijos pardavimus, kad ūkininkai galėtų realizuoti savo produktus. Žinoma, iniciatyvą turi rodyti pačios savivaldybės, nes vis tiek yra tam tikra finansinė rizika, nes darželiai priklauso savivaldybėms.

Kaip vartotojui atpažinti, kad produktas tikrai ekologiškas

Pavyzdžiui, ūkininkas prie ekologiškos produkcijos pridės neekologiškos ir ją parduos kaip ekologišką, mojuodamas „Ekoagros“ sertifikatu?

Atsako VšĮ „Ekoagros“ teisininkė, atliekanti direktoriaus funkcijas Aistė Tomkienė: „Ekologinės gamybos sertifikavimo kontrolė yra vykdoma ne tik iki patvirtinamojo dokumento (sertifikato), kuriame ir yra nurodyti leidžiami realizuoti produktai pagal jiems suteiktą statusą, išdavimo, o visus metus, taip sumažinant neekologiškos produkcijos pardavimą kaip ekologiškos.

Tiek kasmetinių patikrų, tiek papildomų patikrų metu išsamiai tikrinami ir ūkio subjektų buhalterinės apskaitos dokumentai, įskaitant pardavimo dokumentus.

Ūkio subjektas įstaigai VšĮ „Ekoagros“ taip pat privalo pateikti ekologinės gamybos ūkio veiklos žurnalo lentelę, kurioje yra nurodyti tikslūs produkcijos derliai - šiuos duomenis darbuotojai analizuoja derlingumo atžvilgiu (t.y. ar ne per didelis derlius).“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s