respublika.lt

Ar įmanoma sukurti nauja, nenušlavus senų pamatų

(0)
Publikuota: 2019 birželio 25 18:22:37, Dalia BYČIENĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Stasio Žumbio nuotr.

„Visais amžiais buvo lengviau griauti nei statyti“, - juokauja Nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos pirmų penkių Ministrų kabinetų pramonės ir prekybos ministras, dabar Pirmosios Vyriausybės klubo vadovas Albertas Sinevičius. Su juo kalbėjomės, kaip sekasi mums ta valstybės statyba šiandien. Gal renčiame tik šiai dienai?

 

- Jaunimas Vytauto laikų istoriją gal ir žino, bet gana atitrūkęs nuo prieš 30-40 metų buvių laikų. Visiems, kas tuo metu vadovavo kokiam nors ūkio barui, ar kūrėjams, kuriems tekdavo laviruoti tarp duoklės epochai ir sąžinės, dabar be atrankos klijuojama etiketė „buvęs“, „komunistas“, vadinasi, - priešas. Argi iš tiesų tų „buvusių“ įnašas į mūsų laisvę buvo toks nieko vertas? - klausėme Alberto SINEVIČIAUS.

- Jaunimas žino tą, už ko užkliūva akys, užgirsta ausys, bet daugeliu atvejų nežino, kas klojo pamatus tam išsilaisvinimui. Taip atsitiko, kad sovietinių struktūrų išugdyti žmonės padarė didelį darbą, įkūrė Sąjūdį ir padėjo laisvei ateiti į Lietuvą. Dabar jie nustumti į šoną - kas pavargo, kas numirė. Pažiūrėkit, kas nuo ryto kalba per televiziją, kas prognozuoja? Tie patys, keli ar kelios. Rimtais veidais visa žinantys politikai, politologai. Jeigu manęs anūkas klausytų, aš jam patarčiau stoti tik į politologiją, meteorologiją, gal dar - žurnalistiką... Nes lengva. Atėjo rinkimai ir metus kalbi apie rinkimus. Latvis ir estas kažkodėl išsirenka tyliai. O pas mus viskas tiek išpūsta, sureikšminta, su apsaugom, su tarpininkais, niekur prie nieko negali tiesiai prieiti. Net prie paprasčiausių paslaugas teikiančių tarnautojų. Surenki numerį, o automatas tau: „Paspauskit vienetą, paspauskit dvejetą, trejetą... Galiausiai - visi operatoriai užimti.“ Man keistoka. Tas pats ir jauniems žmonėms. 28 Nepriklausomybės metai praėjo ir tik pernai susigaudėme, kad turime Adolfą Ramanauską-Vanagą. Visi tarsi tik dabar sužinojome apie laisvės kovų dalyvius, partizanus. Ir aš pagalvoju, kad nebuvo tokios paslapties, tik mes nenorėjom girdėti. 1952-1953 metais man partizanus tekdavo naktimis pavėžėti, kiti tais laikais rašė pareiškimus priimti į komjaunimą... Kažkas yra pasakęs, kad visa, kas nutinka, istorija tampa tik po 200 metų, o iki tol būna politika.

- Renkame prezidentus, diskutuojame, koks buvo, koks bus. Nueinančiam dažnai ne „ačiū“, o kaušą deguto ant galvos...

- Atsiminkite, neklystančių žmonių nėra. Mes juos susikuriame. Pirmasis neklystantis buvo toks draugas Leninas. Turime tokį vieną ir Lietuvoje, kalbu ne apie prezidentę. Į visus klausimus jis gali atsakyti, visus atsakymus žino, visur jo pilna. Na nėra tų krištolinių žmonių. Dabar, kai esame visur -
NATO, Europos Sąjungoje, visokiose organizacijose, - žmonės pradeda kažko norėti iš tavęs, kažko tikisi. Kai negauna, sako, to nepadarei valstybei, ano nepadarei. Mano įsitikinimu, geriausi vadovai yra tų valstybių, kurios kažką gamina. Tarkime, Vokietija. Nesvarbu, kad jų tekstilę, batus siuva Azija, bet yra jų licencija, technologijos, yra vardas. O mes tyčia ar netyčia tapome tarnų valstybe. Neseniai skaičiau kaip didžiausią komplimentą, kad Lietuvos vežėjai užima 60 proc. Europos rinkos. Man yra tekę nemažai važinėti po Europą, todėl mąstau sau vienas: ar man teko matyti prie vilkiko vairo bent vieną šveicarą, vokietį, italą?.. Vien rusai, lenkai, ukrainiečiai, moldavai ir vienas kitas lietuvis prie automobilių su lietuviškais numeriais vairo. Kubilius bandė įtikinti, kaip iki 2030 metų Lietuvoje viskas sužydės, bet, matyt, liksim be to jo žydėjimo. Strategijos - nėra. Todėl nėra kam ir už ką sakyti „ačiū“.

- Kiekviena politikų dauguma, atėjusi į valdžią, žada pakeisti gyvenimą, o kai niekas nesikeičia, prasideda atpirkimo ožių ieškojimas...

- Klausiau prezidento spaudos konferencijos. Ir ką? Nenuvylė. Kalba išlaikytai, korektiškai. Žmogus žino, ką sako - miela girdėti ir ne gėda. Prisiminiau tą Vyriausybę, sudarytą iš politikų (juokiasi). Vėliau dar pridūrė, kad tai politikų profesionalų Vyriausybė. Ką reiškia tas naujadaras politikas-profesionalas? Žodis „politika“ reiškia valdymą. Politikas turi žinoti, kaip valstybę valdyti. O kad žinotų, pirmiausia turi būti baigęs kokį nors mokslą, turėti patyrimo. Turėtų padirbėti iš pradžių su penkiais žmonėmis, po to - su penkiais šimtais, vėliau vadovauti penkiems tūkstančiams. Tada jau ateiti vadovauti ministerijai, susirinkti žmones, nusistatyti kryptis ir naudojantis savo žiniomis, dirbti. Kodėl aš taip sakau? Dabar paaiškėjo, kad vertinant socialinę atskirtį - Lietuva su Rumunija yra paskutinės Europoje. Aš neneigiu, kad taip nėra. Bet nesuprantu, kuo čia dėtas socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis? Puikus žmogus, papuolęs į pačią „lengviausią“ ministeriją, turi raudonuoti, aiškintis. Palaukit, čia juk trejų metų duomenys, suskaičiuoti prieš dvejus metus. Tai kur ta mūsų Statistikos valdyba, kur Centrinis bankas? Įdėkit į tą matricą, kur skaičiuoja Europos komisija, dabartinius skaičius ir galbūt pamatysime tikrąją padėtį.

- Labai norėtųsi tikėti, kad per dvejus metus skaičiai būtų tiek pasikeitę, kad atsidurtume bent keliais laipteliais aukščiau...

- Taip, atskirtis yra. Ir didelė. Bet valstybė pati, kai dar litas buvo pinigas, prie to prisidėjo, daugiau šelpdavo. O Europos Sąjunga dar pridėjo - neaugink karvės, nesėk lauko, gausi pinigų. Niekas taip nesugadina žmogaus, kaip neuždirbti pinigai. Mano tėvas man daug metų tai kalė. Žmonės greit pripranta ir taip gyvena. Dabar apie 200 tūkstančių žmonių gyvena iš pašalpų. Kad žmogus dirbtų, reikia jam duoti darbo. Nenori dirbti, gyvenk, kaip sugebi. Aš puikiai suprantu, kai žmogus piktinasi, kad kišame pinigus į kelių asfaltavimą, jais vienas paskui kitą rieda krovininiai automobiliai, o kiek iš to naudos tą matančiam žmogiukui? Gal tuos pinigus galima buvo panaudoti geresniam gyvenimui? Ar mes galime priruošti visai Europai medikų, santechnikų? Uspaskicho partijoje buvo toks politikas Vytautas Gapšys. Tik jis vienas kažkokioje didelėje konferencijoje paklausė, kodėl užsieniečiai mums nemoka už medikų paruošimą. Europa pakiša jaunam medikui daugiau ir jį išvilioja. Valstybė yra paskaičiavusi, kiek per metus kainuoja išmokyti mediką. Tegul tiek ir sumoka, jei pasiima. Lygiai tas pat, kas buvo su „Barclays“ banku. Atvedė Dainius Kreivys tą banką, 6 milijonus litų sukišo. Davė bankas po 100 eurų daugiau ir iš įstaigų susiviliojo IT darbuotojus. O kur dabar tas „Barclays“? Tyliai išėjo.

- Kaip būtų galima sumažinti socialinę atskirtį?

- Ji ne mažės, ji dar didės. Prieš maždaug 20 metų Darius Kuolys buvo sukvietęs „Santaros“ suėjimą ir aš tada sakiau: kol pedagoginiame universitete į vieną vietą nebus penkių pretendentų, tol nieko nebus. Pažiūrėkite, kaip dabar yra. Tie, kurie vidutiniškai, gerai ir labai gerai uždirba, tų vaikai gali baigti mokslus su gerais korepetitoriais, elitinėse mokyklose, o didžioji dalis neturtingų šeimų atžalų pasmerkti dar didesnei socialinei atskirčiai. Pažiūrėkite, kokias žinias jie įgauna gimnazijose. Ar gali mokytojas, uždirbdamas tuos 500 eurų ir turėdamas 30 mokinių, gerai išmokyti? Jis bijo griežtesnį žodį pasakyti. Kam tam pedagogui draskytis? Susirenka mažą grupelę mokinių vakarais, gauna po keliolika eurų už valandą ir taip gyvena. Pabandykit į geresnį būrelį vaiką sostinėje nuvesti ir suprasit, kiek tai kainuoja. Jeigu aš valgau kopūstus, o jūs - maltą mėsą, tai nereiškia, kad mes abu valgome balandėlius. Lygiai tas pat ir su ta socialine atskirtimi. Vidutinis atlyginimas, atskaičiavus mokesčius, apie 850 eurų. O kokie yra pragyvenimo kaštai vaiką išauginti, išmokyti. Ir ta situacija dar prastės.

Kai pradėjo kurtis didžiosios parduotuvės, aš dar dirbau, bet turėjau drąsos leptelti: „Vyrai, jūs baldų krautuvių neužiminėsite, kol aš būsiu, jūsų vieta už miesto.“ Išpaišė mane tada Gedimino prospektu einantį su kaustytais batais ir prirašė: ministras okupantas. Bet esmė kokia? Norėjau, kad mieste būtų mažų krautuvėlių, kaip yra Italijoje, Ispanijoje. Ne, suveikė jėgos. Dabar visas miestas užkištas didžiosiomis parduotuvėmis, o vaiką sportuoti tėvai veža už miesto. Anksčiau dar skaitydavau metines Vyriausybės programas, bet niekur nemačiau, kad būtų strategija. Išskyrus Kubiliaus utopiją, kad iki 2030 metų suklestėsime.

- Tokia pesimistine gaida ir užbaigsime?

- Visai ne pesimistine. Niekada nebuvo, kad ko nors nebūtų. Vis tiek gyvenimas eis į priekį. Aišku, mano kai kurie kolegos liūdnai juokauja - o prūsų ir nėra... Dingo. Siutas ima pagalvojus, kad latviai ir estai mus pralenkė, nors pas juos - daugiau nei trečdalis rusų. Jie taip visko nesugriovė, kaip mes. Sovietiniais laikais mes juos lenkėm, o dabar klibinkščiuojame įkandin. Tačiau visą laiką norime būti pirmi. Pirmi visur lendam, pataikaujam. Kokių tik neturėjome programų... Buvom Baltijos tigrais, kūrėme saulėlydžio, saulėtekio programas. Saulė neužtekėjo, tik savo žmones išvaikėme. 800 tūkstančių mūsų „tigriukų“ išsibėgiojo po pasaulį. Jie ten draskosi, o mes likome galvoti, kas čia, Lietuvoje, pensijas uždirbs. Norim būti tais Baltijos tigrais, nors tu ką. Bet vien norų nepakanka. Yra toks rytų išminčių pasakymas: avinų banda, vadovaujama tigro, visada nugalės tigrų bandą, vadovaujamą avino.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s