respublika.lt

Ant stogų dygs saulės elektrinės

(0)
Publikuota: 2019 gegužės 14 08:41:39, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Redakcijos archyvo nuotr.

Energetikos ministerijos duomenimis, Lietuvoje kas savaitę saulės elektrines įsirengia maždaug 20 namų ūkių. Šiuo metu šalyje yra 1650 elektrą savo reikmėms gaminančių vartotojų. Siekiama, jog vis daugiau žmonių galėtų tapti žaliosios energetikos gamintojais ir vartotojais.

 

Nuo šių metų gegužės 10 dienos vieno ar dviejų butų namų savininkai gali teikti paraiškas gauti paramai iki 10 kilovatų galios saulės elektrinėms įsirengti. Už 1 kW galios paramos suma siekia 323 eurus. Kitaip sakant, kuo didesnės galios saulės elektrinę įsirengsite, tuo bus didesnė paramos suma. Bendra paramos suma 2019 metais yra apie 4,5 mln. eurų, išdalijus ją visą Lietuvoje atsirastų apie 2800 naujų saulės elektrinių. Planuojama iki 2023 metų į šią sritį investuoti daugiau nei 16 mln. eurų ES fondų lėšų.

„Paramos suma sudarys apie 30 proc. Vidutiniškai, imant kainas, 10 kW galia dideliam namui kainuoja 11 tūkst. eurų“, - „Vakaro žinioms“ teigė Energetikos ministerijos Administravimo ir bendrųjų reikalų skyrius vyriausiasis specialistas Andrius Jovaiša. Norint gauti paramą, įranga privalės būti nauja ir atitikti ES standartus, ekologinius ženklus. Saulės moduliams turi būti suteikta 10 metų produkto garantija ir 25 metų 80 proc. efektyvumo garantija.

Pasak A.Jovaišos, užsibrėžtas tikslas, kiek padidinti saulės elektrinių skaičių, yra 34 tūkst. vartotojų, tačiau čia kalbama ne tik apie vienbučius ir dvibučius namus, bet ir daugiabučius. „Nuo šio rudens Seimas turi patvirtinti naują tvarką, kuri leis būti gaminančiu vartotoju ir turėti elektrinę vienoje vietoje, o vartoti - kitoje vietoje. Mes parengėme atitinkamus teisės aktus su tikslu, kad daugiabučių namų gyventojai irgi galėtų tapti elektros energiją gaminančiais vartotojais. Tikimasi, kad tie pakeitimai įsigalios nuo spalio 1 dienos. Pavyzdžiui, žmogus gyvena daugiabutyje, turi sodo namelį, ant jo stogo ar ant žemės pasistato saulės elektrinę, o vartotojo elektra - bute. Žinoma, reikės mokėti pasaugojimo mokestį, tačiau vis tiek tai bus galimybė sutaupyti“, - aiškino jis. Gyventojai, kurie užmiestyje neturės ploto, galės jį nusipirkti iš saulės energetikos vystytojų.

Situaciją komentuoja Saulės energetikos asociacijos prezidentas Vitas MAČIULIS:

- Ar apsimoka įsirengti saulės elektrinę?

- Su parama investicijos atsiperka per 8-9 metus. Saulės moduliai po 25 metų turi dar apie 80 proc. galios. Norint įsirengti tokį dalyką, reikia pasiskaičiuoti, žmonės juk žino, kiek per metus suvartoja elektros. 1 kW saulės jėgainės per metus pagamina maždaug 1000 kW. Pavyzdžiui, namas per metus suvartoja 8000 kW, tai šį skaičių padalini iš 1000 ir išeina, kad reikėtų 8 kW galios saulės elektrinės.

- Turime specialistų, mokančių kokybiškai sumontuoti saulės modulius?

- Specialistų yra pakankamai. Aišku, žmonės taupydami pradeda patys įrenginėti, samdo žmones, kurie šiaip elektrikai, bet nesusidūrę su tuo. Tuomet atsiranda problemų, susijusių su įrenginio ilgaamžiškumu. Taip pat žaibosauga turi būti protingai išspręsta.

Pastaruosius dvejus metus saulės energetika atsigauna, nes prasidėjo parama. Kol kas saulės energetikoje be paramos gali būti įrengiamos tik labai didelės saulės elektrinės. Mažiems reikia paramos. Gerai, kad daug kas supaprastinta, anksčiau saulės elektrinei įrengti reikėjo 24 dokumentų, dabar pakanka dviejų paprastų dokumentų.

- Saulės mums pakanka?

- Lietuvoje per metus į žemės paviršių krenta 1080 kilovatvalandžių energijos, tai panašiai kaip Olandijoje, Belgijoje, Šiaurės Vokietijoje, kur saulės elektrinių pastatyta maždaug 10 kartų daugiau. Saulės pakanka, tačiau dar stipriai atsiliekame nuo kitų šalių.

- Kokie turi būti vietos, pastato konstrukcijos ypatumai, kad tiktų saulės elektrinių įrengimui?

- Jeigu aplink namą aukšti medžiai, tada niekaip neapsimoka. Geriausia įrengti ant šlaitinio stogo, kur šlaitas 35 laipsniais atsisukęs į pietų pusę. Visi nukrypimai nuo to mažina energijos kiekį, gaunamą iš instaliuoto kilovato. Labai būna blogai, kai pietų pusėje iškelia kaminėlių, stogelių, - iškart jie meta šešėlį ir mažiau gaunama energijos.

- Kokia tolesnė perspektyva dėl saulės energetikos?

- Labai apsimoka panaudoti saulės energiją šilumai gaminti. Iš vienos kilovatvalandės elektros per metus galima gauti vidutiniškai 3 kilovatvalandes šilumos. Tai apsimoka. Manau, būtų galima centralizuotai tiekiamą šilumą daugiabučiuose pakeisti į šilumos siurblių gaunamą šilumą, ir taip tris kartus sumažinti šilumos kaštus. Aišku, tai visai naujas dalykas, nes tokios idėjos kilo prieš porą mėnesių. Siūlome pastatyti bent 5 eksperimentinius pastatus, kuriuose būtų padaryta tokia naujoviška energetika. Ir pamatuoti, ar šiluma bus tris kartus pigesnė. Žinoma, tokią praktiką būtų galima taikyti pastatams, kurių išorė nėra prasta, kitaip sakant, tokiu atveju būtų sutvarkoma tik energetika.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s