Anglų kalbos stovyklomis, kuriose vaikai mokomi pasirinkti lytį, jau domisi ne tik teisėsaugos institucijos, bet ir Seimas. Apie tai šią savaitę buvo diskutuota Seimo socialinių reikalų komitete, kur iškilo klausimas, kas atsakingas už stovyklų kontrolę ir kas turėtų apginti vaikų teises.
„Vakaro žinios" neseniai rašė apie „Anglų kalbos studijos" organizuojamas stovyklas, kuriose, kaip pasakoja tėvai, vaikai mokomi pasirinkti lytį arba išbandyti homoseksualius santykius. Tėvams viešai prabilus apie vaikų patirtis stovyklose, prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl nepilnamečių tvirkinimo. O dabar stovyklos sulaukė susidomėjimo ir Seime.
Šią savaitę vykusiame Seimo socialinių reikalų komiteto posėdyje, kuriame dalyvavo Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė, Seimo narys Algimantas Dumbrava paklausė apie minėtas stovyklas. Jis užsiminė apie viešai pasirodžiusią informaciją ir teiravosi viceministrės, ką šiuo klausimu ministerija galėtų padaryti, kad būtų užtikrintas vaikų saugumas.
Atsakydama, V.Augienė patvirtino, kad ministerijoje yra žinoma apie minėtas stovyklas. „Gavome žinučių. Mažų mažiausiai, galima patikrinti stovyklos veiklą per vaiko teisių pažeidimų kampą ir galima skirti nuobaudas dėl vaiko teisių pažeidimų, jeigu tokie nustatyti. Kiek bendrai yra kontroliuojama tokių stovyklų kokybė, nežinau. Gal galėtų Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pasisakyti, nes jie finansuoja ir organizuoja stovyklas. Matyt, turėtų būti jų kontrolės mechanizmas. Noriu tikėtis, kad tai nėra išplitęs reiškinys. Nes, kiek žinau, kad iš šios vasaros turime vieną tokį atvejį, reikalaujantį dėmesio", - sakė viceministrė V.Augienė.
Komitete dalyvavusi Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovė Vilma Matulionienė sakė nežinanti, kas yra minėtos stovyklos organizatorius. „Jeigu būtų daugiau patikslintos informacijos, manau, kad kolegos iš neformalaus ugdymo skyriaus galėtų daugiau atsakyti į šiuos klausimus", - sakė ji.
Nors neseniai „Vakaro žinioms" ministerija pateikė ir tikslesnį atsakymą, iš kurio aišku, kad ministerija tokioms stovykloms nieko padaryti negali. „Privačių stovyklų programos nėra tikrinamos, nėra išduodami kokie nors specialūs leidimai, nes tokios stovyklos nefinansuojamos valstybės biudžeto lėšomis. Visa atsakomybė už stovyklą ir jos programą tenka stovyklos organizatoriams. Tėvai patys nusprendžia, leisti ar neleisti vaiką į stovyklą, ir pasirašo sutartį", - tuomet nurodė ministerija.
„Vakaro žinios" pasiteiravo, ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje buvo gauta informacijos apie minėtas stovyklas, kurias organizuoja „Anglų kalbos studija" ir ar buvo imtasi veiksmų. Ministerijos atstovas Tomas Kavaliauskas nurodė, kad šia situacija šiuo metu jau domisi Valstybinė vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba.
„Vakaro žinioms" susisiekus su šia tarnyba, paaiškėjo, kad situacija tikrai žinoma. „Dar vasarą, viešojoje erdvėje pasirodžius pirmajam liudijimui dėl neetiško bendravimo su vaikais, kreipėmės į stovyklos organizatorius, pasiūlėme pagalbą ir konsultacijas, kaip tinkamai bendrauti su vaikais. Organizatoriai pagalbą priimti sutiko ir žadėjo kreiptis į vaiko teisių gynėjus kitais metais, artėjant naujam vasaros sezonui.
Rugsėjo mėn. viešojoje erdvėje pakartotinai pasirodžius daugiau tėvų liudijimų dėl stovyklos organizatorių elgesio ir prokuratūrai dėl to pradėjus ikiteisminį tyrimą, kreipėmės į prokurorus dėl vaikų, kuriems gali prireikti vaiko teisių pagalbos. Šiuo metu ikiteisminis tyrimas tęsiamas. Aktyviai bendradarbiaujame su teisėsauga", - informavo tarnybos atstovė Alina Žilinaitė.