respublika.lt

Adatų narkomanams parūpins politikės

Apklausa: daugiau kaip 85proc. respondentų nemano, kad kalinius reikia aprūpinti švirkštais

(0)
Publikuota: 2021 liepos 30 18:50:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 6 nuotr.
Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska ir Seimo narė Morgana Danielė. Arūno Bernacko koliažas

Valdžioje esantys Laisvės partijos nariai toliau visuomenę stebina savo iniciatyvomis. Dabar sugalvojo, kad vietoj pagalbos įveikti priklausomybę nuo narkotikų, kaliniams reikėtų dalinti švirkštus ir adatas. Savo iniciatyvų politikai nesikrato net tada, kai joms griežtą „ne" sako Kalėjimų departamentas ir įkalinimo įstaigų darbuotojai.

 

 

Lygiuojasi į Kirgiziją

Iniciatyvos narkomanams įkalinimo įstaigoje dalinti švirkštus ir adatas, kad šie galėtų saugiai susileisti kvaišalų, autore pristatoma Seimo narė Morgana Danielė. Tiesa, kaip tai turėtų atrodyti realybėje, nežino ir pati iniciatorė.

„Geriausiai galėtų atsakyti Kalėjimų departamentas, nes jo užduotis ir yra parengti tam įgyvendinti reikalingą tvarką ir modelį. Pagal įkalinimo įstaigų būklę galėtume lygiuotis į Moldovą arba Kirgiziją. Pavyzdžiui, Moldovoje tam yra skirtos specialios vietos, kur vienuose kibirėliuose yra švarūs švirkštai ir adatos, o kiti kibirėliai skirti panaudotiems švirkštams ir utilizacijai.

Įvairesnės sistemos yra Vokietijoje, Austrijoje, kitose Vakarų valstybėse, kur įrengti švirkštų išdavimo automatai ir kitokie sprendimai. Reikėtų palyginti skirtingas šalių patirtis ir kažką pritaikyti Lietuvoje."

„Vakaro žinių" paklausta, ar prieš tokius nurodymus buvo diskutuojama su įkalinimo įstaigų darbuotojais, Seimo narė M.Danielė tikino, kad tai - ne politikų darbas: „Čia yra Kalėjimų departamento darbas. Manau, Teisingumo ministerija turi daug veiklos sričių. O pagrindinis užduočių vykdytojas, kuris turi diskutuoti su darbuotojais, yra Kalėjimų departamentas. Tikrai ne ministerija. Ji tik vykdo valstybinį planą.

Nežinau, kodėl idėja pristatoma kaip mano. Aš tik padedu. Teisingumo ministrė yra įpareigojusi Kalėjimų departamentą per šiuos metus išspręsti infekcijų plitimo ir priklausomybės ligų gydymo klausimus įkalinimo įstaigose. Kalėjimų departamento užduotis yra šias paslaugas įdiegti. Norisi tikėti, kad pirmieji bandymai prasidės dar rudenį."

Nors įkalinimo įstaigose narkotikai yra draudžiami, Seimo narė sako, kad realybė - kitokia, tad siūlomi pokyčiai esą labai reikalingi. „Oficialiai narkotikų neturėtų būti visoje Lietuvoje. Taip pat neturėtų būti seksualinio darbo. Pasaulyje taip pat neturėtų būti smurto ir bado. Bet visa tai, deja, yra. Realybė nuo idealaus pasaulio skiriasi, turime priimti realybę ir dirbti su tokia, kokia yra", - sakė M.Danielė.

Įgyvendinti neketina

Tačiau politikės žodžius paneigė pats Kalėjimų departamentas. Departamento Komunikacijos skyriaus specialistė Irmina Frolova-Milašienė nurodė, kad dėl švirkštų ir adatų išdavimo Kalėjimų departamentas prie Teisingumo ministerijos jokių sprendimų nėra priėmęs.

„Yra atskirų politikų, konkrečiai Seimo narės Morganos Danielės, pasisakymai šiuo klausimu. Tačiau net ir bendroje spaudos konferencijoje su šia parlamentare Kalėjimų departamento atstovė pasisakė, kad švirkštų ir adatų dalijimas būtų kraštutinė priemonė, priklausomybes turintiems asmenims išbandžius ir pasiūlius įvairius gydymo ir reabilitacijos būdus", - sakė I.Frolova-Milašienė.

Ministrė slapstosi

„Vakaro žinios" kreipėsi į Teisingumo ministeriją, kad ši patikslintų, ar nurodė Kalėjimų departamentui įgyvendinti šią iniciatyvą, ar ne? Tačiau apie tai, kokius darbus dirba, teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska nedrįsta žiniasklaidai pakomentuoti net per atstovus.

„Vakaro žinios" raštu kreipėsi į ministrės atstovę spaudai Rasą Laurinavičiūtę. Kai beveik savaitę nesulaukė jokio atsakymo, susisiekus su atstove telefonu, ši patikino, kad dabar visas ministerijos dėmesys nukreiptas į nelegalių migrantų krizės valdymą. Tačiau atstovė patikino, kad ministrės komentarą pateiks kitą dieną. Deja, kitą dieną komentaro nesulaukėm, o atstovė ragelio nekėlė net ir vėlesnėmis dienomis.

Retorinis klausimas - gal girdėjote esminius Teisingumo ministerijos darbus sprendžiant migrantų krizę?

Įkalinimo įstaigų darbuotojai: valdžia, kovodama už kalinių teises, pamiršo apie darbuotojų teises

Tokios iniciatyvos pykdo įkalinimo įstaigų darbuotojus. Jie sako, kad valdžia, kovodama už kalinių teises, pamiršo apie darbuotojų teises į saugų darbą. Todėl Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas" ir Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija kreipėsi į Teisingumo ministeriją su prašymu derinti su jomis teisės aktus, susijusius su bausmių vykdymo sistemos veikla.

„Su mumis niekas apie tai nediskutavo. Matėme tik Seimo narės M.Danielės viešus pasisakymus šia tema.

Keista, kad Seimo narė M.Danielė galvoja, jog pakaks išdalinti įkalintiems asmenims naujus švirkštus ir problema bus išspręsta. Žinoma, tai yra labai rimta bėda, kuriai būtini sprendimai. Neabejoju, kad Seimo narės žinios ir patirtis rūpinantis įkalinimo įstaigose bausmę atliekančių asmenų sveikata ir gerove yra tikrai solidi. Tačiau gaila, kad to paties negalima pasakyti apie rūpestį šiose įstaigose dirbančiais pareigūnais ir medikais. Apmaudu, kad apie būtinus teisės aktų pakeitimus rimtai nesusimąstoma. O atsakant į pareigūnų baimes ir susirūpinimą, tik atlaidžiai šypsomasi", - pasiūlymais stebisi Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščekienė.


Pasak jos, profesinės sąjungos kartu su visa pareigūnų bendruomene jau turi skaudžios patirties įgyvendinant tokias „fix idėjas" - nusprendus iškraustyti Lukiškių tardymo izoliatorių, sistemoje prasidėjo visiškas chaosas.

L.Soščekienė stebisi ir dabartiniu siūlymu, kuris realybėje netgi nėra aktualus: „Švirkštai ir adatos būtų skirti intraveninių narkotikų naudojimui. Tačiau jie įkalinimo įstaigose sudaro tik 2 proc. visų kalinių naudojamų narkotikų. Vadinasi, priemonė nė nespręstų problemos. Dalį nuteistųjų tas tik paskatins vartoti.

Manau, Lietuva yra pajėgi eiti prevencijos keliu, o ne lygiuotis į Kirgiziją. Kai lankiausi Moldovoje, mačiau, kad jų sistemoje yra gūdūs viduramžiai. Aš labai abejoju, kad ten buvo imtasi tokių priemonių, kaip švirkštų dalijimas nuteistiesiems."

Vilniaus pataisos namų profesinės sąjungos pirmininkas Darius Čekavičius nemato poreikio dalinti švirkštus ir adatas nuteistiesiems. „Nesuprantu, kam reikalinga ši priemonė, kai įstaigose taikoma priklausomybių pakaitinio gydymo metadonu programa. Tai visiškas absurdas - sprendimas ne tik nepagerins situacijos, bet ir sukels pavojų darbuotojų ir net nuteistųjų saugumui. Manau, adatos gali tapti įrankiu, kuriuo bus grasinama įstaigos personalui, reikalaujant lengvatų ar kažko kito. Dalinant ir surenkant tokias priemones darbuotojams kyla pavojus įsidurti ir tiesiogiai užsikrėsti ŽIV arba hepatitu. Tokių dalykų jau ir taip pasitaiko, atliekant nuteistųjų patalpų apžiūras.

Be to, dauguma Lietuvos laisvės atėmimo įstaigų yra bendrabutinio tipo - patalpose gyvena po kelis asmenis, taigi, didelė tikimybė, kad išduodamu švirkštu naudosis ne vienas žmogus. Taip pat, tai gali kelti pavojų patalpose esantiems žmonėms, bei tapti kriminaline preke", - nuogąstauja D.Čekavičius.

Jis taip pat tikina, kad intraveniniai narkotikai nėra populiarūs įkalinimo įstaigose: „Šiuo metu didžiausia problema yra su sintetinių kanabinoidų vartojimu. Teismo medicinos ekspertizių centras neturi reagentų, galinčių nustatyti, ar nuteistasis vartojo tokias medžiagas."

D.Čekavičius primena, kad iki šiol įkalinimo įstaigose sėkmingai veikia Priklausomybių reabilitaciniai centrai bei grupės, kuriose nuteistieji įveikdavo savo priklausomybes: „Tai nuteistiesiems padėdavo lengviau įsitvirtinti laisvėje, kai kas sukūrė savo verslus. Jie į įkalinimo įstaigas grįždavo pasidalinti gerąja patirtimi su kalinčiaisiais. Tačiau įvykus Lukiškių reformai, šių centrų veikla buvo sustabdyta.

Daugiausiai dėmesio reikėtų skirti detoksikacijai, psichoterapijai, elgesio pokyčių korekcijai, o metadono programos ir švirkštų dalijimas yra tik kraštutinė priemonė."

Tik po to, kai švirkštų ir adatų dalijimo idėja ėmė domėtis žiniasklaida ir apie tai sužinojo sistemos darbuotojai, pastarieji buvo patikinti, kad kol kas politikų užmojai įgyvendinti nebus: „Neseniai dalyvavome susitikime su teisingumo viceministru Elanu Jablonsku. Išsakėme jam savo nuogąstavimus ir iš susitikimo supratome, kad kol kas tokios iniciatyvos nebus įgyvendintos", - „Vakaro žinioms" sakė D.Čekavičius.

 

Portale Respublika.lt vykstanti apklausa: Ar reikia kaliniams, priklausomiems nuo narkotikų, vietoj pagalbos dalinti švirkštus ir adatas? rodo, kad daugiau nei 85proc. respondentų nepalaiko teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos ir Seimo narės Morganos Danielės iniciatyvos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s