respublika.lt

30 metų gyvena tarp dangaus ir žemės (12)

2020 rugsėjo 22 16:53:53
Jūratė Rauduvienė, „Šiaulių krašto“ žurnalistė

Rugsėjo 8 dieną į Šiaulių socialinių paslaugų centro laikinojo apgyvendinimo tarnybą, kitaip vadinamą nakvynės namais, policija atvežė naują gyventoją. 82 metų Tamara Skryliova iškeldinta iš buto, kuriame gyveno, už skolas. Tai ne toks jau retas atvejis, tačiau ši moteris unikali tuo, kad ji 27 metus Lietuvoje gyveno nelegaliai.

×
nuotr. 1 nuotr.
Į devintą dešimtį įkopusi Tamara Skryliova norėtų likti gyventi Šiauliuose, tačiau tėvų butą prarado. Artūro Staponkaus nuotr.

 

Su giminaičiais nesusitarė

Kai atvykome į Šiaulių nakvynės namus pasikalbėti su Tamara, ji kieme prie automobilio triukšmingai ginčijosi su gerokai jaunesne pora. Su žurnalistais nepanorę bendrauti žmonės, pasirodė esą jos giminaičiai.

Socialinių darbuotojų kvietimu, iš Kauno vyro lydima atvyko dukterėčia, paveldėjusi dviejų kambarių butą, kuriame visus tuos metus ir gyveno Tamara.

Kadangi policija atvežė moterį, kaip stovi, ji neturėjo jokių asmeninių daiktų. Socialiniai darbuotojai, susisiekę su dukterėčia, paprašė atvežti jos daiktus.

Iš Kauno atvykę giminaičiai atgabeno dėžes su daiktais, tačiau moteris juos pasiimti atsisakė. Ji reikalavo, kad dukterėčia grąžintų buto raktą ir leistų jame pagyventi bent kelis mėnesius.

Supykę giminaičiai, kad veltui atvyko tokį kelią iš Kauno, dar papriekaištavo dėl pridarytų didelių skolų už butą.

Palikti Lietuvos nenorėtų

Tamara įsikūrė nakvynės namų krizių kambaryje. Šalia jos sofos stovi lovelė kūdikiui.

„Čia man patinka, švaru, geros sąlygos, žmonės geri. Bet aš noriu į savo butą", - sako senolė.

Ji Lietuvoje su tėvais augo nuo 7 metų. Tėvas buvo karininkas. Gyveno Kaune, ten baigė mokyklą. Tada įstojo į Šiaulių pedagoginį institutą. Tačiau po pusantrų metų studijas metė ir ištekėjo už Sovietų armijos karininko, lakūno.

Iki 1963 metų gyveno Šiauliuose. Vėliau su vyru važiavo pagal jo tarnybos vietas - į Rusiją, Baltarusiją, Ukrainą, Vokietiją.

1993 metais vyras mirė, ir Tamara susiruošė į Lietuvą pas tėvus, kurie gyveno Šiauliuose. Kaip ji kirto sieną su neegzistuojančios SSSR valstybės pasu, šiandien jau niekas pasakyti negali.

Moteris pasakoja, kad jos tėvas sunkiai sirgo ir tais pačiais metais mirė. Ji liko slaugyti mamos, kurią palaidojo 2003 metais.

Tėvų dviejų kambarių butas liko jai ir broliui. Brolis pateko į Rokiškio psichiatrijos ligoninę ir apie jo likimą Tamara šiandien nieko nežino.

Kadangi moteris nėra Lietuvos pilietė ir neturi galiojančių asmens dokumentų, jos tėvų butą paveldėjo brolio dukra, kuri gyvena Kaune.

Su Tamara dirbanti socialinė darbuotoja Sondra Mačernienė pasakojo, kad moteriai iš labdaros valgyklos parneša maisto, tačiau ji nelabai linkusi juo maitintis. Ji per tarpininkę iš sūnaus kas mėnesį gauna po 60 eurų. Iš jų šiek tiek mokėdavo už buto elektrą. Praėjusią savaitę gavusi sūnaus pinigus, ji nusipirko vaistų, maisto.

Kai moterį atvežė, socialiniai darbuotojai susisiekė su Charkove gyvenančiu jos sūnumi. Anot Tamaros, jis - buvęs karininkas, šiuo metu pensijoje. Tačiau socialinei darbuotojai Tamaros sūnus paaiškino, kad šiuo metu atvykti ir pasirūpinti mama negali, nes dėl koronaviruso pandemijos negautų vizos, be to, esą neturi pinigų.

Tamara sako, kad galbūt jai teks vykti į Rusiją. Ten ji neva turi dviejų kambarių butą, kurį jos sūnus yra išnuomojęs. Viliasi, kad gal ten ją aplankytų du anūkai. Tačiau čia pat aiškina, kad iš Lietuvos išvykti nenorėtų.

Šiandien Tamara - žmogus be pilietybės: ji nėra nei Lietuvos, nei Rusijos pilietė, neturi leidimo gyventi Lietuvoje. Ir taip gyvena jau trečią dešimtmetį.

Konsulatas žada padėti

Į devintą dešimtį įkopusios Tamaros istorijai nėra abejinga ir Šiaulių rusų kultūros centro vadovė Nadiežda Bessarab. Ji bandė jai padėti dar prieš trejus metus.

„Pagrindinė problema - ji pati nepadarė to, ko jos prašė padaryti. Ji nepanoro susitikti su tam tikrais atstovais. Labai rimtai buvo sprendžiamas jos klausimas 2017 metais, bet ji nėjo į kontaktą", - sakė N.Bessarab.

Ji pranešė, kad prieš kelias dienas jos vadovaujamos visuomeninės organizacijos vardu parašė informacinį laišką į Rusijos konsulatą.

„Mes ir skambinomės, ir bendravome šiuo klausimu. Jie visą informaciją žino. Jie žiūri per savo duomenų bazes, ieško galimybių jai padėti, kaip tvarkyti dokumentus, jei tai įmanoma. To tikrojo pagrindo nelabai ir randa. Bet jie stengsis kaip nors padėti ir problemą išspręsti", - vylėsi Rusų kultūros centro vadovė.

Ji pasakojo, kad praėjusią savaitę Tamara ją aplankė, tačiau pokalbis nepavyko.

„Kaip supratau, važiuoti į Rusiją ji nemąsto. Jos butas išnuomotas, gyvena žmonės. Jei kalbėsime apie deportaciją, rastų galimybę nuvežti ją į jos gyvenvietę, bet ji turi norėti ten važiuoti", - apie senolės ketinimus pasakojo N.Bessarab.

Savivaldybė Tamara ketina pasirūpinti

Šiaulių socialinių paslaugų centro direktorė Vida Šalnienė teigė, kad policijai atvežus Tamarą Skryliovą į Laikinojo apgyvendinimo tanybą, ji buvo įkurdinta 7 dienom, kol išsiaiškins situaciją. Tačiau miesto taryboje patvirtintame tvarkos apraše yra punktas, leidžiantis, esant išskirtinei situacijai, apgyvendinti žmogų nakvynės namuose ilgesniam laikui. Nors už pragyvenimą čia reikėtų mokėti, tačiau V.Šalnienė ir vėl randa išeitį - yra LR Vyriausybės patvirtintas mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašas, leidžiantis išskirtiniais atvejais apgyvendinti žmogų nemokamai.

Direktorė tikisi, kad ši situacija išsispręs teisiškai ir moteris gaus leidimą gyventi Lietuvoje.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (12)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • TURIZMAS: poilsiautojai iš ES šalių vėl galės keliauti į Graikiją ir mėgautis poilsiu be saviizoliacijos nuo gegužės 14 d., apie tai pirmadienį pranešė Graikijos turizmo viceministrė Sofia Zacharaki.

  • ŪKININKAMS: pirmadienį prasideda žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas - atsižvelgiant į ateities žemės ūkio politikos iššūkius, mažės administracinė našta tiek ūkininkams, tiek įstaigoms, daugiau procesų bus skaitmenizuota pasitelkiant „NMA AGRO“ išmaniąją programėlę, mažės patikrų skaičius.
  • RIZIKA: programišiai į internetą nutekino milijonus „Facebook" vartotojų asmeninių duomenų, dabar toks pats likimas ištiko „Clubhouse". „Cybernews" teigimu, paviešinti buvo 1,3 mln. vartotojų duomenys.
  • SUNAIKINTA: Panevėžio rajone saugiai sunaikintas Antrojo pasaulinio karo artilerijos sviedinys.
  • VAGYSTĖ: Palangoje sulaikytas automobilį apvogęs vyras. Apvogtas automobilis „Chrysler Pacifica“, žala siekia 4800 eurų.
  • SALVĖS: patrankų salvėmis visoje Jungtinėje Karalystėje šeštadienį pagerbtas miręs karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

Daugiau

Dienos klausimas

Ar karantino metu dalyvaujate vakarėliuose, didesniuose susibūrimuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Olava STRIKULIENĖ: Ramūnui sapnuojasi prezidentas Gabrielius
5. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
6. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
7. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
8. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
9. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
10. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
11. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
12. Manifestas prieš politinį korektiškumą
13. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
14. Dvejopi standartai jau įgriso
15. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
16. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
17. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
18. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
19. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+6 +11 C

+2 +8 C

 

0 +4 C

+4 +16 C

+2 +7 C

 

+3 +9 C

0-6 m/s

0-4 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos