Iš gyventojų išviliota jau daugiau nei 7 mln. eurų. Policijai dėl sukčiavimo pavyko sulaikyti keletą įtariamų užsieniečių - į vieną bylą sujungti net 29 ikiteisminiai tyrimai.
Išgrynindavo tūkstančius
Vilniaus apskrities policija trečiadienį pranešė, kad Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdyba tiria sudėtingą sukčiavimo schemą, kuri galimai tebetaikoma, gerai suplanuota, naudojami konspiracijos elementai. Tai - sudėtinga ir didelės apimties byla, kurios metu buvo sujungti net 29 ikiteisminiai tyrimai.
Pasak pareigūnų, nuo pernai balandžio buvo fiksuojami atvejai, kai gyventojams paskambindavo asmenys, melagingai prisistatantys „Google" atstovais, bankų ar policijos darbuotojais.
Sukčiai teigdavo, kad esą įvyko įsilaužimas į nukentėjusiųjų paskyras, elektroninius paštus, todėl nutekinti jų asmeniniai duomenys. Elektroniniu paštu nusikaltėliai atsiųsdavo nuorodas, neva gautas iš „Google" bendrovės, ir ragindavo įdiegti programas ar keisti „Google" paskyros nustatymus.
Patikėję tokia apgaule žmonės suteikdavo prieigą prie savo telefono ir elektroninės bankininkystės duomenų. Tuomet sukčiai išgrynindavo tūkstantines sumas.
Konvertuodavo į kriptovaliutą
Policija nurodė, kad atlikus vieno iš įtariamųjų kratą, rasta devyniolika „Swedbank", devynios SEB banko, penkios „Luminor" banko ir viena „Šiaulių banko" mokėjimo kortelės.
Šio vyro kratos metu taip pat rasta 2318 eurų, o atlikus kratą jo gyvenamojoje vietoje, viešbutyje, rasta dar 22,5 tūkst. eurų. Kito įtariamojo kuprinėje kratos metu rasta 57,5 tūkst. eurų.
Taip pat sulaikytas ir vyras, kuriam, kaip įtariama, nusikaltėliai perduodavo dideles pinigų sumas, o jis dar per kelias nusikaltėlių grandis pinigus konvertuodavo į kriptovaliutą.
Sulaikytiems užsienio piliečiams pateikti įtarimai.
Spaudžia į kampą
Šiemet iš Lietuvos gyventojų apgaule išviliota daugiau nei 7 mln. eurų. Nuo pernai Vilniaus apskrities policija yra pradėjusi daugiau nei 200 ikiteisminių tyrimų. Dvi bylos perduotos teismui, vienoje jų nukentėjusiaisiais pripažinti net 36, kitame - 7 asmenys.
Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis „Eltai" yra tvirtinęs, kad žmonės dažnai pinigus atidavė spontaniškai, neapgalvojus: „Sukčiai paprastai verčia sprendimą priimti čia ir dabar, nesuteikia laiko apmąstymams, spaudžia žmogų, neleisdami jam atsitraukti ir pagalvoti."
Kaip rašė „Vakaro žinios", sukčiai ir pareigūnus spaudžia į kampą - dar pavasarį policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas įspėjo apie eksponentinį bylų augimą: „Ištirti tuos sukčiavimus tampa vis sunkiau ir sunkiau. Šiandien sugebame ištirti iki ketvirtadalio visų sukčiavimo atvejų."
Tyrimus apsunkina ir tai, kad dažnai sukčiavimai vykdomi iš užsienio šalių - ypač iš Ukrainos.