Ketvirtadienį Seimas pritarė įstatymo pakeitimui, kuris leistų į misiją Kosove išsiųsti daugiau Lietuvos karių ir taip paremti ten esančią Vokietijos kuopą.
Įstatymo pakeitimai leis į misiją siunčiamų karių ir krašto apsaugos sistemoje tarnaujančių civilių skaičių maksimaliai didinti nuo 5 iki 60. Kaip anksčiau yra teigusi krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė, tai leistų į misijoje veikiančią Vokietijos kuopą skirti apie 40 Lietuvos karių.
Už tokį sprendimą balsavo visi 94 parlamentarai, balsavusių prieš ir susilaikiusių nebuvo.
Planuojama, kad pirmasis Lietuvos karių būrys į Vokietijos kuopą Kosove galėtų būti paskirtas 2025 m. spalį. Vėliau, šį būrį rotuojant, būtų užtikrinamas nuolatinis dalyvavimas operacijoje Vokietijos kuopos sudėtyje.
Įstatymo pakeitimus inicijavo Krašto apsaugos ministerija (KAM) ir Užsienio reikalų ministerija (URM) – praėjusių metų gruodį KAM gavo Berlyno prašymą į Vokietijos kuopą skirti būrio dydžio Lietuvos karių vienetą.
Bendras NATO pajėgų skaičius tarptautinėje operacijoje Kosove šiuo metu sudaro yra apie 4,3 tūkst. karių. Iš jų daugiau kaip 800 karių skiria Italija, apie 600 – JAV. Pernai metais Vokietija taip pat padidino karinį kontingentą – šiuo metu misiją atlieka apie 300 karių.
Kaip jau buvo skelbta, šių metų sausį Valstybės gynimo taryba (GVT) priėmė sprendimą į NATO misiją Kosove siųsti būrio dydžio karinį vienetą.
ELTA primena, kad NATO taikdariai Kosove dislokuoti nuo tada, kai baigėsi 1998–1999 m. vykęs karas tarp etninių albanų kovotojų ir Serbijos pajėgų. Vadinamoji KFOR misija yra viena iš pagrindinių Kosovo saugumo institucijų.