Baimindamiesi, jog dėl prastų matematikos valstybinio brandos egzamino (VBE) rezultatų neįstos į aukštąsias mokyklas, trečiadienį kelios dešimtys dvyliktokų susirinko į protestą prie Vyriausybės.
Pasak jų, šia iniciatyva siekiama, kad būtų sumažinta matematikos žinių patikrinimo išlaikymo kartelė.
Nepaisant lietaus, prieš trečiadienio vidurdienį kelios dešimtys moksleivių susirinko Vinco Kudirkos aikštėje. Jie buvo nešini įvairiais plakatais su užrašais: „ŠMSM, ar mokėsite už mano studijas užsieny?“, „Up and down (liet. aukštyn ir žemyn), švietimo reformos kaip Garšva lifte“, „Ar patys skaitėte programą?“. Taip pat susirinkusieji skandavo „Klaidos – jūsų, taškai – mūsų“, „Nežlugdykit – palaikykit“, „Mes – ne laboratorinės žiurkės“.
Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) valdybos narės Tėjos Lukošiūtės teigimu, iniciatyva organizuoti mitingą kilo patiems abiturientams, jie į organizaciją kreipėsi dėl pagalbos įgyvendinant šią idėją. Pasak jos, šių metų matematikos brandos egzaminų rezultatai yra nuviliantys ir didelei daliai moksleivių tai sutrukdys įstoti į aukštąsias mokyklas.
„Šiais metais abiturientai nukentėjo. Kiek skaičiavau – išlaikiau. (...) Bet kitiems dabar skauda, dabar neįstos į aukštąsias mokyklas, prarasim tikrai daug entuziastingų, motyvuotų žmonių, kurie nori studijuoti humanitarinius mokslus, bet dėl matematikos dabar negalės įstoti. Yra tikrai daug moksleivių, kurie praras galimybę mokytis aukštojoje mokykloje“, – žurnalistams sakė LMS valdybos narė.
Savo ruožtu į protestą atėjusi abiturientė Ugnė iš Vilniaus teigė, kad egzaminų išlaikymo kartelės yra nerealistiškai aukštos.
„Norėtųsi lygumo visiems – kad visoms kartoms būtų lygiai, nes dabar mes nuo dešimtos klasės esame išbandomi, naudojami. Nesąmoninga, tai – mums papildomas darbas, stresas, tiesiog griaunama ateitis“, – dėstė proteste dalyvaujanti vilnietė.
Tuo metu iš Panevėžio atvykęs dvyliktokas Paulius teigė, jog ministerijai keliami trys pagrindiniai reikalavimai: dėl privalomo matematikos egzamino, dėl pernelyg aukštos išlaikymo kartelės ir dėl Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) padarytų klaidų egzaminuose.
„(Ministerijos – ELTA) atsakymas bent mane tenkina, nes tai nėra mūsų šios ministerijos klaida, tai yra buvusios ministerijos vadovybės padaryta klaida. Bet, manau, yra per mažai aiškinama, kokie teisės aktai neleidžia keisti, nes mums tiesiog atsiunčiamos šabloninės žinutės „teisės aktai neleidžia“, o nurodyti teisės aktą pamirštama“, – piktinosi abiturientas.
Su protestuotojais susitiko ŠMSM vadovybė
Susitikti su protestuotojais atvyko ir švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė, viceministras Jonas Petkevičius bet ministrės patarėjas Tomas Bičiūnas. Ministrė moksleiviams tikino, kad šiais metais negalėjo imtis tam tikrų pokyčių egzaminų tvarkoje, mat sprendimai buvo padaryti buvusios Vyriausybės.
„Noriu jums padėkoti, kad esate pilietiški, kad jums rūpi tai, kas vyksta, kad norite akcentuoti ir matote, kur yra tam tikri nesklandumai, kur turėtume ieškoti bendro sprendimo“, – į protestuotojus kreipėsi ministrė.
„Mes dirbame pusę metų, sprendimai dėl egzaminų struktūros, dėl vykdymo buvo priimti praeitos Vyriausybės. Daugelį tų struktūrinių dalykų, kas yra privaloma, mes negalime keisti, nes moksleiviai turi žinoti prieš dvejus metus, kokie bus egzaminai, kaip jie bus laikomi, kokia struktūra“, – akcentavo ji.
Moksleiviai kėlė klausimus ministrei
Į protestą atvykusiai ministerijos vadovybei, abiturientai kėlė klausimus, ar dabartinė švietimo sistema neskatina moksleivių emigruoti.
„Mums, abiturientams, jau yra padaryta žala. Ar jūs galite patvirtinti, kad visa tai, kas įvyko, buvo paprasčiausiai neigiamas požiūris į mus, kaip moksleivius, ir neatsakingumas tiek iš ministerijos, tiek iš agentūros? (...) Ar dabartinė sistema paragins (užsienyje studijuojančius – ELTA) moksleivius grįžti į Lietuvą ir kurti tą mūsų Lietuvą?“ – klausimą ministrei uždavė protestuotojai.
Atsakydama R. Popovienė kartojo, kad dėl dabartinės situacijos kalta buvusi Vyriausybė ir ministerijos vadovybė.
„Tikrai jus suprantu ir noriu akcentuoti – mes dirbame pusę metų. Visi šie sprendimai – yra praėjusios Vyriausybės ir jie negali būti keičiami. (...) Tai, kas jums dabar atrodo labai blogai, turėjo atrodyti ir prieš metus. Ar jūs tą sakėte? Ar jus išgirdo?“ – klausė ministrė.
„Aš labai suprantu ir dirbu jums. Darome viską, ką galėjome“, – akcentavo ji.
Po šio ministrės pasakymo pasigirdo replika: „Mažiau premjero reitingais rūpinkitės“.
Nors R. Popovienė žadėjo, kad pokyčiai bus priimti jau kitais metais, protestuotojai atrėžė, kad veiksmų reikėjo imtis dar šįmet.
Pokyčiai dėl kartelės mažinimo – kitais metais
Kaip skelbta anksčiau, prieš protestą ŠMSM vykusioje spaudos konferencijoje ministrė patikino, jog 35 taškų egzamino išlaikymo kartelė mokiniams yra per aukšta. Dėl to, pasak jos, nuspręsta prie visų egzaminų rezultatų, išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros patikrinimo pasiekimus, pridėti po 10 taškų.
Be to, kaip teigė R. Popovienė, nuspręsta nuo 1 iki 5 taškų pridėti ir tiems mokiniams, kurie pirmoje matematikos egzamino dalyje surinko nuo 17 iki 20 taškų.
R. Popovienė aiškino, kad šiais metais pažeminti egzaminų išlaikymo kartelės galimybių nebuvo, tačiau politikė pažymėjo, jog tai bus padaryta kitais metais. Savo ruožtu švietimo viceministras J. Petkevičius konferencijoje teigė, kad išlaikymo kartelės pakėlimas nuo 16 iki 35 taškų buvo skubotas sprendimas.
Ministrė jau ne kartą pabrėžė, kad verta atnaujinti diskusijas, ar išlaikyto matematikos egzamino reikalavimas turi išlikti, stojant į humanitarinės srities dalykus.
ELTA primena, kad matematikos egzaminas dvyliktokams vyko birželio 6 d.
Išplėstiniu (A) kursu šį egzaminą rinkosi laikyti apie 13,2 tūkst. kandidatų, bendruoju (B) kursu daugiau kaip 7,4 tūkst. moksleivių.
Trečiadienį paskelbus dalies VBE rezultatus, šį egzaminą išplėstiniu kursu išlaikė 84,5 proc. jį laikiusių abiturientų. Pernai jų buvo apie 89,5 proc. išlaikiusiųjų. Tai reiškia, jog šiais metais egzamino neišlaikė maždaug 15 proc. dvyliktokų.
Tuo metu bendruoju kursu jį išlaikė 57,1 proc. laikiusiųjų.
VBE laikomas išlaikytu mokiniui surinkus 35 taškus iš 100 susumuotų dalyko abiejų dalių galimų taškų. Galutinis egzamino įvertinimas, įrašomas į atestatą, yra skalėje nuo 40 iki 100 balų.