Ministras pirmininkas Gintautas Paluckas sukritikavo antradienį konservatorių pasiūlytą planą didinti finansavimą gynybai. Pasak jo, valstybės valdomų įmonių rezervų naudojimas krašto apsaugos finansavimui gali sukelti didelių problemų vėliau.
„Valstybės įmonės taip pat investuoja. Jos investuoja į teikiamų paslaugų kokybę. Jeigu, pavyzdžiui, paimtume bendrovę „LitGrid“, perdavimo tinklus ar bet kokį energijos skirstymo operatorių (ESO), tai mes galėtume paimti visus jų pinigus, bet tada turėsime problemų su energijos tiekimu arba to tiekimo atstatymu po netikėtų gamtinių įvykių“, – antradienį žurnalistams sakė G. Paluckas.
Tuo pačiu metu, socialdemokratų pirmininkas nesupranta, kodėl konservatoriai tokius siūlymus ir sprendimus teikia dabar, o ne tada, kai patys buvo viena valdančiųjų Seimo partijų.
„Kiekvienas pasiūlymas turi būti pasvertas ir pamatuotas. Man tik kyla klausimas, kodėl jie tokio sprendimo nerado ir nenaudojo praėjusiais metais, o dabar – pražydo išmintimi“, – ironizavo G. Paluckas.
„Tai yra normalus opozicijos veikimo būdas, kurį mes ir patys taikėme, kai joje buvome ir dėl to nepykstame. Tiesa, šiai dienai racionaliai pasvertus sprendimus Vyriausybė teikia Seimui, o mes tikime, kad jis priims teisingus sprendimus“, – reziumavo ministras pirmininkas.
Antradienį konservatorių pirmininkas Laurynas Kasčiūnas ir buvusi finansų ministrė Gintarė Skaistė pristatė savo planą, kaip padidinti gynybos biudžetą. Jų siūlymas – įpareigoti valstybės valdomas įmones didesnę dalį savo pelno ir resursų nukreipti būtent į krašto apsaugą. Pasak politikų, taip per 5 metus būtų galima surinkti papildomą 1 mlrd. eurų gynybai.
Tiesa, pasak opozicijos narių, įmonėms būtų palikta pakankamai lėšų, kad jos galėtų administruoti savo skolas, atlikti pagrindines funkcijas, investicijas.
ELTA primena, kad antradienį Seimas pradeda svarstyti Finansų ministerijos siūlomus GPM bei NT mokesčio pakeitimus, siūlymus kelti pelno mokestį, įvesti naujus cukraus ir draudimo mokesčius.
Skaičiuojama, jog, priėmus visus mokestinius siūlymus, į valstybės ir savivaldybių biudžetus kitąmet papildomai būtų surenkama 248,7 mln. eurų, o 2027 m. – 624,6 mln. eurų.
Tuo metu valstybės gynybai finansuoti kitąmet planuojama sukaupti papildomai 306 mln. eurų, 2027 m. – 523,6 mln. eurų.