Finansų ministras Rimantas Šadžius sako, kad balandžio pabaigoje prieš Nekilnojamojo turto (NT) mokestį sostinėje surengtas mitingas turėjo įtakos sprendžiant dėl mokestinių pakeitimų. Pasak jo, kiekvieniems valdantiesiems yra svarbu žinoti, kokios emocijos tvyro visuomenėje.
„Kadangi mokestinių pakeitimų paketas, įstatymų siūlymai buvo viešai paskelbti, tai buvo visko. (...) Įvykęs mitingas taip pat neišvengiamai yra mūsų viešosios diskusijos elementas“, – ketvirtadienį teigė R. Šadžius.
„Vykdomajai valdžiai, kuri po to siūlo įstatymų projektus, yra būtina pamatyti, kas visuomenėje skausminga, kokios kartais kyla emocijos. Tos emocijos taip pat yra argumentas planuojant ir priimant sprendimus. Šiuo požiūriu, mitingas turėjo teigiamos įtakos“, – pabrėžė jis.
Prieš NT mokestį nukreiptas protestas „NE gyvenamojo būsto mokesčiui!“ balandžio pabaigoje vyko Vilniaus Katedros aikštėje. Leidimas buvo išduotas 30 tūkst. žmonių, tačiau policijos duomenimis mitinge dalyvavo 4–5 tūkst. asmenų.
ELTA primena, kad trečiadienį Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos siūlomam mokesčių paketui, į kurį įeina ir nekilnojamojo turto (NT) mokesčio pakeitimai.
Naujausi NT mokesčio siūlymai susiję su pirmojo būsto apmokestinimu. Numatoma, kad savivaldybės savo nuožiūra galėtų nustatyti NT kartelę, nuo kurios būtų skaičiuojamas mokestis, o mokesčio tarifus galėtų nustatyti intervale nuo 0,1 iki 1 proc.
Tarifas būtų nustatomas atsižvelgiant į Registrų cento nustatomas būsto vertes – anksčiau turto vertinimas buvo atliekamas kas 5 metus, dabar Vyriausybė siūlo tai daryti kas 3 metus.
Pokyčiai reikštų ir tai, kad savivaldybės galėtų savo biudžeto sąskaita gyventojus atleisti nuo mokestinės prievolės, jeigu nustatytų, pavyzdžiui, gerokai aukštesnę kartelę nei savivaldybėje esančio NT vidurkis.
Tuo metu nuo 20 iki 200 tūkst. eurų suminei tokio NT vertei būtų taikomas 0,1 proc. tarifas, 200–400 tūkst. eurų – 0,2 proc., 400–600 tūkst. eurų – 0,5 proc., virš 600 tūkst. eurų – 1 proc.
Pirmajam iki 450 tūkst. eurų vertės būstui ir toliau siūloma 50 proc. mokesčio lengvata, taip pat 75 proc. lengvata tris ar daugiau vaikų arba vaiką su negalia auginantiems gyventojams.
Komercinį NT apmokestinti siūloma taip pat, kaip ir anksčiau, tačiau nustatyti ir papildomą 0,2 proc. tarifą.
Apleistas ir neprižiūrimas komercinis turtas būtų apmokestintas 4 proc. tarifu, pajamos skiriamos į savivaldybių biudžetus.
Nutraukus žemės ūkio veiklą, joje naudotas NT būtų neapmokestinamas 5 metus.
NT mokesčiui siekiant iki 5 eurų per metus, jo mokėti nereikėtų.
Vyriausybei pritarus mokestinių pakeitimų paketui, klausimas toliau bus svarstomas Seime.