Vadinamoji desovietizacijos komisija mano, kad Vilkaviškio savivaldybė gali teikti poetės Salomėjos Nėries vardu pavadintą literatūrinę premiją.
„Bene ilgiausia diskusija šį kartą. Bandėme visokius variantus, tačiau priėjome išvadą, kad visi viešieji objektai, kurie turi Salomėjos Nėries vardą – pažeidžia įstatymą. Tačiau, atsižvelgdami į tai, kad čia yra literatūrinė premija ir tai yra jos gimtinė – rekomenduojame šią premiją palikti“, – Eltai teigė V. Karčiauskas.
Ši premija buvo teikiama iki 1993 m. 2002 m. ją nuspręsta atgaivinti.
Diskusijos dėl šios premijos iš naujo užvirė po to, kai Rašytojų sąjunga šių metų vasarį paskelbė apie premijos teikimą rašytojams už reikšmingiausias praėjusiais metais išleistas poezijos knygas.
Tuo metu Tytuvėnuose ir Užventyje esančias S. Nėries gatves komisija rekomenduoja pervadinti.
Analogiškas sprendimas priimtas ir dėl Kelmėje bei Užventyje esančių rašytojo Petro Cvirkos vardu pavadintų gatvių.
Užrašai įstatymo nepažeidžia
Tuo metu Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus prašymą vertinusi komisija konstatavo, kad masinėse žydų žudynių vietose esantys užrašai ir ženklai rusų kalba desovietizacijos įstatymo nepažeidžia.
Visgi, komisija rekomenduoja pašalinti žvaigždę nuo Panerių miške esančio obelisko.
„Dėl visų informacinių lentų konstatavome, kad nepažeidžia įstatymo ir gali likti. Kita kalba yra, kad galbūt ten reikėtų pridėti daugiau informacijos. (...) Yra muziejus ir jau jam spręsti, kiek tos informacijos pateikti“, – dėstė V. Karčiauskas.
„Visgi, priėmėme sprendimą, kad nuo Panerių miške esančio obelisko reikėtų pašalinti žvaigždę. Pasiūlėme pridėti paaiškinamąją informaciją apie sovietų vykdytą holokausto neigimą, traktuojant, kad ten buvo nužudyti tarybiniai piliečiai. Tokiu būdu buvo neigiamas holokaustas“, – pabrėžė jis.
ELTA primena, kad nuo 2023 metų gegužės 1-osios Lietuvoje veikia desovietizacijos įstatymas.
Jis taikomas bet kokia forma įamžintiems ar atvaizduojamiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojančiai totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas (paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus).
Viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, numatyta atlikti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC) ir savivaldybių institucijoms.