respublika.lt

KAM žada gerinti socialines karių sąlygas: tikisi pritraukti daugiau žmonių

(21)
Publikuota: 2025 gegužės 09 17:38:00, Vilius Narkūnas, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi Eltos nuotr.

Siekiant gerinti socialines karių sąlygas, Krašto apsaugos ministerija (KAM) inicijuoja įstatymų pakeitimus, kuriais siūloma didinti karių atlyginimus bei išmokas. Taip tikimasi padidinti profesinės tarnybos patrauklumą ir praplėsti kariuomenės pajėgumus.

 

 

„Siekiant išlaikyti esamus karius ir pritraukti naujų, reikalingos atitinkamos paskatos — dėl aukštos kvalifikacijos personalo konkuruojame visoje darbo rinkoje. Tad esame parengę pasiūlymų paketą, kuris skubos tvarka derinamas tarp institucijų, artimiausiu metu paketas pasieks Vyriausybę ir dar pavasario sesijos metu — Seimą“, – KAM pranešime cituojama krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.

Įgyvendinus visus teikiamus KAM pasiūlymus ir gavus Seimo pritarimą įstatymo pakeitimo projektui, nuo šių metų liepos 1 d. realus karių atlyginimas turėtų didėti ne mažiau kaip 200 Eur „į rankas“ per mėnesį.

Ministerija siūlo didinti profesinės karo tarnybos karių atlyginimo koeficientus 7 procentais. Taip pat siūloma už specialiąsias operacijas ir karinį rengimąsi joms didinti priedo koeficientą nuo 0,37 iki 0,57 bazinio dydžio.

Tuo metu priedus, kurie mokami už dalyvavimą lauko pratybose, siūloma padidinti nuo 0,37 iki 0,8 bazinio dydžio. Argumentuojama, kad padidinus šį priedą, galimai daugiau karių rinktųsi tarnybą koviniuose padaliniuose, o tai leistų geriau sukomplektuoti pėstininkų batalionus.

Įstatymo pakeitimas numatytų praplėsti sąrašą kariuomenės pareigybių, už kurias mokami papildomi priedai. Priedas būtų mokamas už specialiąją žvalgybą ir karinį parengimą žvalgybai. 

Kariams taip pat numatytos papildomos išmokos už tiesioginį Lietuvos oro erdvės stebėjimą, ginkluotės valdymą bei kontroliavimą kovinio budėjimo metu, už tarnybinių užduočių vykdymą ilgą laiką kitoje tarnybos vietoje Lietuvos teritorijoje. Už tai siūloma skirti 0,11 bazinio dydžio priedą. Tiek pat siūloma mokėti ir už budėjimą taikos meto užduočių vykdymo pajėgose.

Karių socialinio paketo pokyčių įgyvendinimui vien šiais metais planuojama skirti apie 20 mln. eurų. Tikimasi, kad šie pokyčiai taps motyvacija stiprinti Lietuvos kariuomenės gretas ir užtikrinti jos efektyvumą bei pasirengimą. 

Pasiūlymuose – papildomas dėmesys žvalgybos bendruomenei

KAM taip pat siūlo taikyti socialines garantijas žvalgybos pareigūnams kaip ir kitiems profesionaliems kariams. Pavyzdžiui, žvalgybos tarnybą baigusiems pareigūnams būtų padedama integruotis darbo rinkoje. Siekiama nustatyti išmokas už kiekvieną 5 metų tarnybos laikotarpį, atsižvelgiant į tarnybos vertinimo rezultatus.

Įstatymo pakeitime taip pat numatoma, kad Krašto apsaugos ministras arba įgaliotas asmuo, atsižvelgdamas į krašto apsaugos sistemos poreikius, gali pratęsti kario profesinę tarnybą, sulaukus išleidimo į atsargą amžiaus, pagal terminuotą profesinės karo tarnybos sutartį ne ilgiau kaip 4 metams. Siūloma ilginti ir perkėlimo į dimisiją amžių – būtų pakelta riba nuo 60 iki 65 metų. Toks pat ilginimas siūlomas ir atsargos kariams.

ELTA jau skelbė, kad krašto apsaugos ministrė D. Šakalienė yra pareiškusi apie planus Seimo pavasario sesijoje teikti vadinamąjį socialinį paketą, kurio tikslas – pritraukti daugiau žmonių į kariuomenę.

Toks sprendimas kilo po to, kai balandžio 17 d. prezidento Gitano Nausėdos sušauktame Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdyje buvo iškeltas tikslas iki 2038 m. išplėsti kariuomenės pajėgumų skaičių.

Kaip po VGT posėdžio aiškino šalies vadovo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Marius Česnulevičius, dėl Lietuvoje atkuriamos kariuomenės divizijos per artėjančius 15 metų reikėtų turėti maždaug 20 tūkst. profesinės karo tarnybos karių.

Šiuo metu Lietuvos sausomos pajėgose tarnauja apie 13,5 tūkst. karių iš profesinės tarnybos, nuolatinės privalomosios pradinės tarnybos ir krašto apsaugos savanorių pajėgų.

ELTA primena, kad 2023 m. gegužę VGT pritarė KAM siūlymui Lietuvoje formuoti divizijos dydžio karinį vienetą. Diviziją, kurios pagrindą sudarytų Lietuvos „Geležinio Vilko“, „Žemaitijos“ ir „Aukštaitijos“ brigados, planuota suformuoti iki 2030 m.

Dėl šios priežasties sausio mėnesį VGT sutarė 2026–2030 metų laikotarpiu šalies gynybai skirti 5–6 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) kasmet. Šalies vadovo G. Nausėdos teigimu, per minėtą ketverių metų laikotarpį turėtų būti išlaikytas 5,5 proc. BVP finansavimo lygis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (21)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar patiko naujasis katalikų Bažnyčios popiežius?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +7 C

0 +8 C

+1 +8 C

+8 +13 C

+9 +12 C

+10 +12 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-6 m/s