Šaulių sąjungos vadui siūlant drausti „TikTok“ ir „Telegram“, liberalų lyderė Viktorija Čmilytė–Nielsen sako, kad iniciatyva gali kilti iš Lietuvos, tačiau sprendimas turėtų būti priimtas europiniu lygiu.
„Iniciatyva gali kilti iš Lietuvos, bet sprendimas turi būti europiniu lygiu, ypač kalbant apie „TikTok“ ir apie „TikTok“ įtaką jaunimui“, – penktadienį „Žinių radijuje“ kalbėjo V. Čmilytė–Nielsen.
„Klausimas yra apie Europos Sąjungos (ES) bendrą sprendimą, bendrą požiūrį į tuos kanalus, kuriuose labai daug propagandos, kur matome, jog jie kelia pavojų. Propagandinis karas yra hibridinio karo dalis, rūšis – kova už protus yra vienas iš pagrindinių dalykų“, – tęsė ji.
Pasak jos, Rumunijos atvejis yra chrestomatinis hibridinio karo per šiuos socialinius tinklus pavyzdys – 2024 m. lapkritį šios šalies pirmajame prezidentų rinkimų ture į priekį išsiveržė prorusiškas nacionalistas Calinas Georgescu.
Kandidatas išpopuliarėjo socialiniame tinkle „TikTok“, kur turėjo 298 tūkst. sekėjų, 3,8 milijonų patiktukų, jo keliami vaizdo įrašai sulaukdavo beveik milijono peržiūrų.
Rumunijos žvalgyba savo ruožtu nustatė, kad apie 25 tūkst. paskyrų platformoje „TikTok“ buvo siejamos su C. Georgescu rinkimų kampanija. 800 paskyrų buvo sukurtos dar 2016 m., bet neveikė iki kol prasidėjo rinkimų kampanija. Aktyvuotos paskyros pradėjo remti šį Kremliui palankų kandidatą.
„Rumunijos atvejis yra chrestomatinis ir parodo, kad ir toliau nuo mūsų regiono, ne tik rytinis flangas, bet ir tolimesnis regionas, tampa treniruočių aikštele tokioms hibridinėms kampanijoms, kur išbandomi informaciniai ginklai ir jie atneša konkrečius realius politinius rezultatus, pokyčius visuomenėje“, – kalbėjo liberalė.
„Tai aš manau, kad vėlgi ruošiantis ir mūsų pirmininkavimui (ES – ELTA), ir dabar pirmininkaujant Danijai, yra labai geras laikas apie informacinį atsparumą kalbėti kaip bendrą visuomenių atsparumo dalį“, – pridūrė V. Čmilytė–Nielsen.
Kaip jau buvo skelbta, Šaulių sąjungos vadas Linas Idzelis laidoje „Elta kampas“ teigė, kad Lietuva pralaimi informaciniame kare su Rusija.
Anot jo, „TikTok“ ir „Telegram“ yra platformos, per kurias Rusija verbuoja žmones ir bando įskiepyti vartotojams prorusiškus naratyvus.
Jis taip pat paminėjo, kad Maskva yra pažengusi kuriant internetinius botus, kurie dirbtinio intelekto (DI) pagrindu reguliariai skleidžia Kremliui palankią retoriką komentarų skiltyse.