respublika.lt

Gyvūnų kančioms visuomenė neabejinga

(51)
Publikuota: 2024 birželio 15 23:56:00, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 2 nuotr.
Asociatyvi Freepik nuotr.

Pastebima, kad visuomenė darosi aktyvesnė pranešdama atsakingoms institucijoms apie neprižiūrimų, kankinamų gyvūnų atvejus. Kalbamės su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Priežiūros departamento patarėja Diana ŠUTOVIENE.

 

- Kokios tendencijos dėl neprižiūrimų gyvūnų?


- 2023 metais VMVT gavo beveik 1400 pranešimų dėl įvairių atvejų, tai ir dėl ūkinių gyvūnų ir gyvūnų augintinių nepriežiūros. Bet du trečdaliai pranešimų yra susiję su gyvūnais augintiniais. Atlikus patikras nustatyta, kad 27 proc. šių pranešimų pasitvirtino. Šiais metais jau turime beveik 800 pranešimų dėl gyvūnų nepriežiūros, gerovės, sveikatingumo pažeidimų ir pan. Tiesa, dauguma pranešimų susiję su gyvūnais augintiniais.

Šiais metais galime viršyti gautų pranešimų skaičių, matyt, tam turėjo įtakos mūsų naujos pranešimų registravimo sistemos įdiegimas, kur visą parą veikiančiu telefonu 1879 galima pranešti arba info@vmvt.lt

Tendencijos tokios, kad visuomenė sąmoningėja, ir ypač gauname pranešimus iš jaunų žmonių, jie labai aktyvūs. Daugiausia pažeidimų nustatoma dėl blogos gyvūnų priežiūros, padarymo juos bešeimininkiais, paliktais be ėdalo, vandens. Dažnai gyvūnams nustatoma, jog reikia veterinarinės pagalbos, o ji nesuteikiama šeimininkų.

Dėl lėtinių ligų ar traumų laikytojai nesikreipia į veterinarijos gydytojus, bando pagal savo supratimą gydyti kai kurie... O gyvūnas kenčia ir negali pasiskųsti. Žmogaus abejingumas savo gyvūnams nustatomas vis dažniau. Dažniausiai tai būna kaimiškose vietovėse. Gyvūnai būna paimami.

- Dėl kokių gyvūnų daugiausia pranešimų?

- Daugiausia pranešimų dėl šunų, kurie paskui perduodami globėjams. Yra ir ūkinių gyvūnų, pastarasis atvejis buvo Prienų rajone, buvo paimtas žirgas. Jo savininkė buvo senyvo amžiaus, nesugebėjo susitvarkyti ir pančiojo, tiek veržė, kad atsirado pūliuojančios žaizdos. Ten buvo temperamentingas eržilas, jis buvo kankinamas. Teko jį perduoti savivaldybei, kad būtų žirgu pasirūpinta. Neseniai buvo ir galvijų banda Šiaulių rajone, jie buvo laikomi paskendę tvarte savo mėšle. Irgi buvo perimti.

- Ką sako šeimininkai inspektoriams?

- Dalis šeimininkų yra abejingi dėl savo gyvenimo būdo, dalis yra senyvo amžiaus. Yra ir tikrai žiauraus elgesio su gyvūnais nustatyta. Bet tie žmonės neadekvačiai elgiasi ir su kaimynais. Visokių atvejų būna. Šeimininkai dažniausiai neprieštarauja, jie sutinka, kad netinkamai laikė gyvūnus.

Yra bylų nagrinėjimas, pritaikomos administracinės nuobaudos, gyvūnai konfiskuojami. Nuo 2023 m. sausio 3 d. pasikeitė Gyvūnų gerovės įstatymas, tokiems gyvūnų laikytojams, iš kurių dėl žiauraus elgesio buvo paimti ir konfiskuoti gyvūnai, draudžiama gyvūnus laikyti dvejus metus.

- Kokios baudos?

- Dėl žiauriaus elgesio su gyvūnais - nuo 150 iki 2000 eurų, jeigu žiaurus elgesys sukelia gyvūnui žūtį arba gyvūnas suluošinamas - bauda iki 3200 eurų. Baudos yra nemažos.

- Ištisos kartos išaugo nežinodamos, kas yra gyvūnų sterilizacija...

- Gauname ir tokių (skandinami kačiukai, - aut. past.) pranešimų, tiesa, nedaug. Yra programa „Pagauk, sterilizuok, paleisk" (PSP), kurią vykdo savivaldybės. Žinoma, tai kainuoja, turi būti paskirtas finansavimas. Vienos savivaldybės aktyviau šią programą vykdo, kitos - pasyviau. Tokia programa labai padėtų sumažinti neprižiūrėtų kačių.

- Žmonės laiko gyvūnus, kuriais nesugeba pasirūpinti dėl įvairių priežasčių. Tai kam laikyti?

- Būna, kad žmogus laiko agresyvų šunį, būna ir apkanžiojimų pranešimų, gyventojai užpuolami. Šeimininkas nenulaiko didelio gyvūno. Tai būdinga senyvo amžiaus šeimininkams. Bet kažkodėl vis tiek gyvūną laiko, iki pirmos nelaimės...

Daugiausia pranešimų dėl kaimiškų vietovių, būna, neprižiūri šunų, prirakintas koks, su įaugusiu antkakliu. Pašeria, padeda maisto ir viskas.

- Kokiais atvejais kreiptis į VMVT, kokiais - į kitas institucijas?

- Į Aplinkos apsaugos departamentą reikia kreiptis tik dėl laukinių gyvūnų. Jeigu gyvūnas mušamas, sužalotas, arba gresia, kad jį užmuš, pirmiausia skambinkite į policiją, nes policija irgi kontroliuoja šiuos dalykus. Jeigu gyvūnas neprižiūrimas, tada kreipkitės į VMVT. Kai gyvūnai laksto palaidi, neženklinti, tai čia savivaldybių kompetencija, jos privalo kontroliuoti savivaldybės teritorijoje laikomų gyvūnų sąlygas.

Skaičiai

2021 m. dėl žiauraus elgesio su gyvūnais ir nelegalios veiklos buvo paimti 127 gyvūnai augintiniai.

2022 m. buvo konfiskuoti 259 gyvūnai, iš jų 43 buvo ūkiniai gyvūnai.

2023 m. iš 33 asmenų konfiskuota 151 gyvūnas, iš jų 5 - ūkiniai gyvūnai.

Šiais metais jau konfiskuoti 56 gyvūnai, dar dėl 23 šunų ir 3 kačių vyksta bylų nagrinėjimas dėl konfiskavimo.

Užfiksuoti atvejai

* VMVT Šiaulių apygardos priežiūros skyrius š.m. gegužės pirmoje pusėje gavo pranešimą, kad Naujojoje Akmenėje piliečiai laiko šunį, kuris yra išsekęs ir galimai marinamas badu. Atvykus į vietą, inspektoriai buvo išprašyti iš patalpų, todėl buvo iškviestas policijos ekipažas. Su pareigūnų pagalba, inspektoriai pateko į patalpas ir apžiūrėjo gyvūną, kuris buvo apatiškas, akivaizdžiai sergantis, tačiau veterinarinė pagalba jam nebuvo teikiama. Patikrintas gyvūnas buvo neregistruotas ir neženklintas. Šuo buvo vangus, sunkiai bepajudantis.

Bendradarbiaujant su Akmenės savivaldybės specialistais, šuo buvo išvežtas į Šiaulių veterinarijos gydyklą. Veterinarijos gydytojai nustatė diagnozę - užsitęsęs gimdos uždegimas su išsivysčiusiomis gretutinėmis komplikacijomis. Gyvūnas buvo per daug nusilpęs, todėl operacija kontraindikuotina. Atsižvelgiant į tai, veterinarijos gydytojai priėmė sprendimą gyvūną užmigdyti, siekiant sutrumpinti jo kančias.

* Š.m. gegužės pirmoje pusėje, gavę pranešimą, VMVT inspektoriai patikrino Prienų r. gyvenančią galvijų laikytoją. Aptiktas neprižiūrėtas arklys, ant kurio kojų - atviros žaizdos nuo varžančių judėjimą pančių. Matėsi gilūs pūliuojantys randai, žaizdos jau skleidė specifinį, nemalonų kvapą. Patikrinimo metu rasta ir pranešime minėta nepilnai žemėje užkasta galvijo gaišena valstybinės žemės valdoje, miško pakraštyje. Dėl šio atvejo informuota seniūnija, kadangi gyvūnas užkastas valstybinėje žemėje, kuri koordinuoja utilizavimą.

Pančiais sužalotas arklys perduotas laikinai globai Prienų rajono savivaldybei, kol įsiteisės sprendimas dėl arklio konfiskavimo.

* Š.m. pirmoje gegužės pusėje VMVT pareigūnai uždraudė išvežti galvijus, kurie turėjo patekti į galvijų auginimo ūkį Lenkijoje. Praėjusią savaitę dvi įmonės kreipėsi dėl sertifikato išdavimo dviem galvijų siuntoms. Šiaulių apygardos paslaugų skyriaus specialistai nuvykę į gyvulių laikymo vietą Mažeikių r. aptiko apleistus, neprižiūrėtus galvijus, kurie buvo laikomi itin blogomis sąlygomis. Sertifikatas įmonėms UAB „Hantera" ir UAB „Ekoangus", ketinusioms išvežti gyvulius, neišduotas.

Atvykę į gyvulių laikymo vietą, VMVT inspektoriai nustatė, kad galvijai išliesėję, apkibę mėšlu, nuplikusiais šonais, galūnėmis, nuplikusios ir kaklo sritys, kai kurie šlubuoja. Jie buvo priversti nuolat stovėti ant susikaupusio mėšlo. Tvarto prieigose ir aplinkoje neaptikta pašaro ir kraiko atsargų.

Dėl nepakankamo galvijų sveikatingumo, netinkamo ženklinimo ir gyvūnų gerovės pažeidimų priimtas sprendimas neišduoti vidaus prekybos sertifikato ir neleisti išvežti gyvūnų į kaimyninę valstybę. Informacija apie pažeidimus nedelsiant perduota Šiaulių apygardos priežiūros skyriui tolimesniam tyrimui. Įmonių atstovams gresia sankcijos dėl žiauraus elgesio su gyvūnais.

* Š.m. balandžio pabaigoje, gavus informaciją, VMVT Šiaulių, Klaipėdos, Panevėžio apygardų priežiūros skyriaus inspektoriai atliko patikrinimą, VMVT jau anksčiau įkliuvusios daugintojos G. U. valdoje, Raseinių rajone. Patikrinimo metu, G.U. nevykdė teisėtų VMVT pareigūnų nurodymų, neįleido į pastatus, bandė slėpti gyvūnus ir trukdė atlikti patikrinimą. Inspektoriai jos valdoje esančiuose ūkiniuose pastatuose bei lauke aptiko itin prastomis sąlygomis laikomus ir veisiamus 19 šunų ir 4 kates.

Užfiksuota, jog gyvūnai buvo laikomi ūkiniuose pastatuose, tamsiose, drėgnose, vėsiose patalpose, kuriose buvo daug pašalinių daiktų. Guolius kai kuriems gyvūnams atstodavo automobilių padangos, o induose buvo rastas nešvarus vanduo bei surūgęs pašaras. Gyvenamojo namo rūsyje buvo įrengti narvai, galimai skirti gyvūnų augintinių laikymui. Kai kurie šunys patikrinimo metu rasti lauke įrengtame voljere, o aptvare aptiktas purvynas.

Gyvūnai nedelsiant buvo išvežti į veterinarijos gydymo įstaigas apžiūrai. Visi gyvūnai yra perduoti laikiniems globėjams.

VMVT informacija

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
8
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (51)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar kada nors šaudėte iš šaunamojo ginklo?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+11 +19 C

+13 +22 C

+14 +22 C

+21 +26 C

+21 +26 C

+23 +27 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-3 m/s