Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) vieną po kito paskelbė nuosprendžius su Antanu Kandrotu, vadinamu Celofanu, susijusiose finansinių nusikaltimų bylose, kurių viena buvo sulaukusi itin didelio atgarsio.
LAT jau antrą kartą kasacine tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje pagarsėjęs protestuotojas ir bandęs kandidatuoti į Lietuvos prezidentus 44 metų A.Kandrotas iš Kauno rajono ir Paulius Boreika nuteisti dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo ir didelės vertės svetimo turto pasisavinimo.
Tą patį antradienį LAT paskelbė nutartį ir byloje, kurioje šiuo metu Vilniaus kalėjime bausmę atliekantis Celofanas ir Andrius Žalys buvo nuteisti už sukčiavimą, turto pasisavinimą, apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą ir kt.
A.Kandrotui liko skirta subendrinta bausmė - kalėti 2 metus ir 10 mėnesių, įskaitytas ir už grotų jau praleistas laikas.
Buvo paleidę į laisvę
Kaip rašė „ Vakaro žinios", šių metų sausį per vieną dieną šiose bylose sprendimus skelbė ir Lietuvos apeliacinis teismas. Pirmojoje tas pats teismas 2022 m. vasarį A.Kandrotą jau buvo pasiuntęs kalėti metams ir 9 mėnesiams, nes nustatyta, kad 2017 m. jis padėjo kauniečiui P.Boreikai apgaulingai tvarkyti bendrovės apskaitą ir švaistyti turtą, o pasisavinta dešimtys tūkstančių eurų. Apeliacinis teismas P.Boreikai atseikėjo tik pusmetį realaus įkalinimo iš skirtos 1 metų ir 3 mėnesių bausmės.
LAT pernai kovą šią bylą grąžino nagrinėti iš naujo, nes buvo ignoruota tai, kad tyrimą organizavęs Kauno prokuroras Donatas Puzinas 2020 m. pats tapo įtariamuoju įtakingų pareigūnų galimos korupcijos byloje. A.Kandrotas buvo paleistas į laisvę.
Tačiau šį kartą LAT atmetė nuteistųjų ir jų gynėjų skundus. Buvo pabrėžta, kad iš naujo nagrinėjant bylą buvo ištaisyti nustatyti pažeidimai.
Vėl rodė pirštu į prokurorą
LAT sprendimu A.Kandrotas liko nuteistas ir byloje su A.Žaliu. Anot teisėjų kolegijos, jų kasacinių skundų argumentai iš esmės daugiausia susiję su įrodymų vertinimu.
Byla apima 2013 - 2015 m. Teismai nustatė, kad A.Kandrotas įgijo ir faktiškai valdė jokios veiklos nevykdančias kelias įmones ir taip sukūrė jų grandinę, įdarbindavo fiktyvius vadovus, pasitelkus tarpininkes bendroves, buvo imituojami sandoriai su A.Žalio valdoma bendrove „MDK logistika". Tuomet nutarta, kad pasisavintas pastarajai įmonei priklausantis turtas - per 321 tūkst. eurų.
Atkreiptas dėmesys ir į tai, kad A.Kandrotas, tiek organizuodamas bendrovių veiklą, tiek ir jas valdydamas, stengėsi išlikti anonimiškas - oficialiai neįsidarbino. Teismai nusprendė, kad jis suprato galimas grėsmes dėl neteisėtos veiklos.
LAT taip pat konstatavo, kad teismai pagrįstai atmetė A.Kandroto versiją, jog jis negalėjo bendrininkauti darant nusikaltimus, nes tuo metu atliko bausmę Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje. Pabrėžta, kad tai gal kiek apribojo, bet neatėmė galimybės jam bendrauti su A.Žaliu per pasimatymus.
Teisėjų kolegija atmetė A.Kandroto skundo argumentus dėl teismo šališkumo, neva pasireiškusio tuo, kad apeliacinės instancijos teismas neatnaujino įrodymų tyrimo dėl prokuroro D.Puzino, kuris tyrė šią bylą, veiksmų. Pasak LAT, tai, kad praėjus beveik metams nuo kaltinamojo akto surašymo šioje byloje šis prokuroras galimai atliko neteisėtus veiksmus kitame tyrime, neleidžia daryti išvados, kad ir šis tyrimas, nesant įrodymų apie tai, buvo organizuojamas siekiant apkaltinti nekaltus žmones.
Laukia kitų nuosprendžių
Per pandemiją išgarsėjęs valdančiųjų kritikas ir žinomas tinklaraštininkas A.Kandrotas yra ne kartą teistas. Štai pernai lapkritį jam finansinių nusikaltimų byloje jam skirta 4 metus sėdėti už grotų, bet sprendimas apskųstas.
Vyras teisiamas ir politine vadinama riaušių prie Seimo byloje.