respublika.lt

Sudie, mados imperatoriau! (0)

2019 vasario mėn. 23 d. 07:52:55
Milda KUNSKAITĖ

Vasario 19-ąją eidamas 86-uosius metus mirė šiuolaikinės mados industrijos grandas, dizaineris Karlas Lagerfeldas (Karl Lagerfeld), kuris nuo 1983-iųjų, daugiau kaip tris dešimtmečius, vadovavo kultiniams mados namams „Chanel“, įsteigtiems Koko Šanel (Coco Chanel), kasmet išleisdamas iki aštuonių kolekcijų. Neperdedant galima sakyti, kad jam mirus į praeitį nuėjo visa mados pasaulio epocha.

×
nuotr. 1 nuotr.
Karlas Lagerfeldas. EPA-Eltos nuotr.


Vaikystė ir šeima

Būsimasis garsus mados kūrėjas gimė 1933 m. rugsėjo 10-ąją Hamburge (Vokietija). Nors taip buvo įrašyta gimimų registracijos knygoje, pats K.Lagerfeldas tvirtino gimęs vėliau, tarp 1933 ir 1938 metų, atseit buvo padaryta klaida dokumentuose, o mama sūnui apie tai pasakiusi tik prieš mirtį. Karlas gimė sėkmės lydimoje turtingo verslininko šeimoje. Jo mamai tuo metu buvo 42-eji, o tėvui - 60 metų, jiems tai buvo ne pirmoji santuoka. Jau vaikystėje K.Lagerfeldas didžiąją laisvalaikio dalį skyrė mokytis kalboms. Aistrą joms jis paveldėjo iš tėvo, kuris galėjo be akcento kalbėti 12 kalbų. O Karlas išmoko „tik“ anglų, prancūzų ir italų. Taip pat vaikinukas vertino gražius daiktus, prie kurių jį pripratino mama. Vos 6-erių jis lakstydavo ne su šortais ir marškinėliais, o visada vilkėdavo marškinius su sąsagomis ir net mokėjo pats užsirišti kaklaraištį. Kartą, kai berniukas tobulino įgūdžius skambinti fortepijonu, į kambarį triukšmingai įsiveržė mama ir garsiai užtrenkė rojalio dangtį: „Geriau mokykis piešti, bent jau nebus tiek nereikalingo triukšmo“. Karlas išties pradėjo piešti ir netrukus ėmė svajoti apie dailininko kelią, bet paskui suvokė, kad ir išskirtinių drabužių kūrimas gali būti tikras kūrybingo žmogaus pašaukimas.

Kai jam sukako 14 metų, jo tėvai persikėlė į Paryžių. Šeimai sutikus, vaikinas įstojo mokytis į aukštosios mados mokyklą. Mokydamasis jis susipažino ir susidraugavo su Ivu Sen Loranu (Ives Saint Laurent), su kuriuo ilgai palaikė draugiškus ir kolegiškus santykius. Iš pradžių Karlas uoliai mokėsi, o po trejų metų dalyvavo Tarptautinio vilnos sekretoriato organizuotame konkurse, kurio žiuri sėdėjo Kristianas Dioras (Christian Dior), Pjeras Balmenas (Pierre Balmain) ir kiti garsūs dizaineriai. K.Lagerfeldas pristatė puikų palto eskizą ir šioje kategorijoje pelnė pirmąją premiją. Po šio įvykio vaikino gyvenimas kardinaliai pasikeitė - jam darbą savo mados namuose pasiūlė pats Pjeras Balmenas. Čia Karlas 4 metus atkakliai dirbo, kaupdamas patirtį ir tobulindamas įgūdžius.

Žvaigždžių keliu

Karlas, igijęs neblogos patirties, 1958 m. buvo pakviestas tapti kompanijos „Jean Patou“ kūrybos direktoriumi. Tiesa, jo pirmoji kolekcija buvo priimta šaltai, nes suknelės to meto požiūriu buvo pernelyg „atviros“. Nusivylęs aukštosios mados pasauliu, jaunasis dizaineris netikėtai nusprendė persikelti į Romą ir geriau susipažinti su meno istorija. Bet ten K.Lagerfeldas suprato mados pasaulį palikęs per anksti: iš tiesų ne nusivylė juo, o tiesiog persisotino vienodumu. Po kelių mėnesių jis jau galėjo pasigirti naudingomis sutartimis su keturiais garsiais mados namais - „Fendi“, „Chloe“, „Charles Jourdan“ ir „Krizia“. Modeliuotojo unikalumas pasireiškė tuo, kad kiekvienam prekės ženklui jis kūrė išskirtinius modelius, nepanašius vienas į kitą. 1974 m. dizaineris sukūrė pirmąją savo vardo drabužių vyrams liniją ir 1979 m. buvo pakviestas dėstyti Vienos aukštojoje taikomojo meno mokykloje. 1980 m. K.Lagerfeldas „išrado“ sijonus-šortus ir išpopuliarino mini sijonus. Bet didžioji šlovė kūrėją užgriuvo po 3 metų, kai Karlas tapo mados namų „Chanel“ kūrybos vadovu. Mirus Koko Šanel, užvaldyti galingą korporaciją bandė daugelis garsių asmenybių, bet ištikus įvairioms nesėkmėms jie šio sumanymo atsisakydavo. Būtent Karlui pavyko šiam prekės ženklui sugrąžinti buvusią šlovę, pasenusį „Chanel“ stilių paversti dinamišku ir šiuolaikiniu, pritraukti naujų klientų ir drauge su K.Lakrua (Ch.Lacroix) atkurti prarastą aukštosios mados įtaką. Praėjusio amžiaus 9 dešimtmetyje prekės ženklas „Chanel“ buvo pamėgdžiojamas ir klastojamas daugiau negu bet kuris kitas prekės ženklas per visą mados istoriją. Dešimtmečio pabaigoje K.Lagerfeldo stilius tapo artimesnis garsiosios Koko Šanel stiliui. Kostiumai ir „belle epoque“ kirpimo vakarinės suknelės pelnė pasaulinę šlovę. Tuo pačiu metu galutinai susiformavo ir individualus paties K.Lagerfeldo stilius, kuriam dizaineris liko ištikimas iki paskutiniųjų gyvenimo dienų - tamsūs akiniai, klasikinis vyriškas juodas arba pilkas trijų dalių kostiumas ir odinės pirštinės. Savo kolekcijose dizaineris mėgo naudoti odą ir kailius, ir tuo dažnai sukeldavo gyvūnų gynimo aktyvistų audringus protestus. Po 2001 m. skandalo, kuriame dalyvavo organizacijos PETA aktyvistai, dizaineris per metus sukurdavo tik vienus sabalų kailinius, nors seniau kailinių skaičius siekdavo šimtą. K.Lagerfeldas drabužių kolekcijas papildydavo ir aksesuarais, kasmet atnaujindavo moteriškų rankinių kolekcijas. 2010 m. dizainerio darboholiko triūsas buvo įvertintas Garbės Legiono ordinu už „įnašą į meną ir kultūrą“.

Kaizerio Karlo imperija


Milijonai Karlo Lagerfeldo gerbėjų juo žavėjosi ne tik kaip talentingu drabužių kūrėju. Jis turėjo ir kitokių pomėgių - kūrė kvepalus, piešė, fotografavo ir net rašė knygas. K.Lagerfeldas buvo didelis knygų mylėtojas, turėjo didžiulę asmeninę biblioteką, daug vertingų leidinių. Dizaineris net įsteigė leidyklą 7L ir šalia jos veikiantį knygyną. Kitas meistro pomėgis - kurti kvepalus. Nuo 1975 m. Karlas Lagerfeldas kūrė prekės ženklų „Chloe“, „KL“, „Jako“ aromatus. Paties modeliuotojo mylimiausi kvepalai skleidė knygos kvapą.

Dizaineris Karlas Lagerfeldas buvo vadinamas šiuolaikinės mados imperatoriumi (Kaiser Karl). Jis ne tik vadovavo „Chanel“, bet ir rengė Holivudo žvaigždes, kūrė kostiumus teatrui ir kinui, taip pat profesionaliai fotografuodavo. Vienu metu net buvo pasklidusios kalbos, kad dizaineris projektuoja 80 vilų Dubajuje. Sulaukęs garbingo amžiaus, K.Lagerfeldas dirbo nesudėdamas rankų ir atsisakydavo eiti užtarnauto poilsio. 85-mečio išvakarėse 2018 m. K.Lagerfeldas kartu su Australijos prekės ženklo „ModelCo“ kūrėjais į rinką išleido savo dekoratyvinės kosmetikos liniją. Nepaisant didžiulio darbo krūvio, jis visada rasdavo laiko pasišnekučiuoti su draugėmis ir padaryti keletą meniškų nuotraukų. Jį dievino absoliučiai visi pasaulio modeliai - jo darytos nuotraukos pavergdavo visus aukštosios mados gerbėjus. Mylimiausi K.Lagerfeldo topmodeliai buvo Klaudija Šifer (Claudia Schiffer), Diana Kriuger (Diane Krueger), Stela Tenant (Stella Tennant), Kara Delevin (Cara Delevingne). Šios merginos, kiekviena savo metu, yra tapusios pagrindinėmis meistro kūrybos šou figūromis.

Karlas Lagerfeldas beveik niekada nekalbėdavo apie savo asmeninį gyvenimą, į panašius klausimus atsakydavo jau esantis tokio amžiaus, kad apie tai kalbėti yra nepadoru. Paskutiniais gyvenimo metais šalia mados kūrėjo nuolatos būdavo trys žmonės - namų darbininkė, virėjas ir vairuotojas. Kartais K.Lagerfeldas primindavo apie save skandalingais pareiškimais, kurie paskui būdavo ilgai aptarinėjami spaudoje. Pavyzdžiui, meistras labai kritiškai vertino apkūnias moteris. Jis teigė, kad į putlias gražiosios lyties atstoves niekas nenori žiūrėti, vienintelis tokių damų užsiėmimas - sėdėti prie televizoriaus su bulvių traškučiais ir aptarinėti liesų modelių bjaurumą. Už kai kuriuos išsireiškimus K.Lagerfeldui net yra tekę atsiprašyti, kaip atsitiko 2012 m. su britų numylėtine dainininke Adele. Karlas merginą pavadino pernelyg stora, nors ir pagyrė „dievišką balsą“ ir gražius veido bruožus. Dizaineris dievino savo Birmos veislės katę Šupet: ji turėjo asmeninį virėją, stilistą, tarnaitę ir asmens sargybinį, ėdė iš sidabrinių indų ir ... šeimininkui uždirbdavo nemažus pinigus. Vien iš reklaminės „Opel“ ir „Shu Uemura“ reklamos kampanijos Šupet uždirbo per 3 milijonus eurų. Ir tai neskaitant jos pliušinių kopijų ir knygos „Choupette: The Private Life of a High-Flying Fashion Cat“.

Jau 2016 m. sklandė gandai, kad „kaizeris Karlas“ žada išeiti užtarnauto poilsio, tačiau spaudos tarnyba tuomet pareiškė: visos kalbos apie tai, kad modeliuotojas nebekurs kolekcijų, neturi realaus pagrindo. Gerbėjai susirūpino jo sveikata, kai šių metų sausį Paryžiuje K.Lagerfeldas pirmą kartą neišėjo nusilenkti, baigus demonstruoti naują kolekciją. Nuo 1983 m. mados kūrėjas niekuomet nepraleisdavo pasisveikinimo su publika „Chanel“ mados namų šou pabaigoje. Kaip pranešė Prancūzijos spauda, pastarąsias keletą savaičių jis sirgo. Vasario 18 d. dizaineris buvo skubiai paguldytas į ligoninę, o vasario 19-os ryte mirė.

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PRITARĖ: trečiadienį Vyriausybės posėdyje pritarta Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymui leisti į Lietuvą atvykti užsienio valstybių piliečiams, priimtiems studijuoti šalies aukštosiose mokyklose.
  • ŠILUMA: rugpjūtį vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina Lietuvoje yra 3,46 cento už kilovatvalandę (kWh) ir, palyginti su liepos mėnesiu, yra 0,57 proc. mažesnė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar paplūdimiuose turėtų būti privalomos veido kaukės?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur dažniausiai perkate knygas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13+15 C

+12 +15C

 

+12 +15 C

 +19 +22 C

+20+23 C

 

+20 +23 C

2-4 m/s

2-4 m/s

 

1-3 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1783 PLN - 4.4018
RUB - 85.6858 CHF - 1.0743
GBP - 0.8984 NOK - 10.5658

Nuorodos