respublika.lt

Pirmasis Lietuvos pasiuntinys Švedijoje - Jonas Aukštuolis (1885-1949) (0)

2013 rugpjūčio 24 08:01:36
Joana Viga Čiplytė, istorikė

Jonui Aukštuoliui teko atstovauti Lietuvos valstybei. Tai nebuvo pačios svarbiausios šalys, turėjusios lemiamą reikšmę tuometei Lietuvos užsienio politikai. Tikriausiai tai ir nulėmė, kad nedaug kas iki šiol žinojo, ypač tarp istorijos mėgėjų, apie diplomatą J.Aukštuolį ir jo veiklą nepriklausomos Lietuvos labui.

×
nuotr. 3 nuotr.
Jonas Aukštuolis - Lietuvos atstovas Švedijoje, 1919-1921


Jono Aukštuolio diplomatinė karjera glaudžiai susijusi su Lietuvių draugijos nukentėjusiems dėl karo šelpti centro komiteto veikla ir nepriklausomos Lietuvos valstybės gyvavimo metais. 1919 metais pradėjęs dirbti Užsienio reikalų ministerijos (URM) diplomatinėje tarnyboje, ją tęsė iki 1940 metų, kai Lietuva buvo okupuota Sovietų Sąjungos. Jaunai Lietuvos valstybei, skaičiuojančiai pirmuosius gyvavimo metus, reikėjo gabių vyrų ir moterų šalies vidaus ir užsienio politikos baruose. Vienas iš pretendentų buvo 34 metų amžiaus juristas Jonas Aukštuolis, mokantis lietuvių, rusų, vokiečių, prancūzų, švedų kalbas. Įvertinus jo žinias ir patirtį, 1919 metų užsienio reikalų ministro prof. Augustino Voldemaro įsakymu J.Aukštuolis buvo paskirtas Lietuvos atstovu prie Švedijos karališkosios valdžios, kiek vėliau - atstovu Norvegijai. J.Aukštuolis nepaprastu pasiuntiniu ir įgaliotu ministru dirbo Pabaltijo respublikose, Suomijoje, Čekoslovakijoje, Argentinoje. Be šių pareigų, J.Aukštuolis URM dirbo Teisių-administracijos departamento ir Protokolo departamento direktoriumi.

J.Aukštuolis už nuopelnus Lietuvai, Estijai, Latvijai, Belgijai, Italijai, Suomijai ir Čekoslovakijai buvo apdovanotas I ir II laipsnio ordinais. 1940 metų rudenį atleistas iš URM iš Kauno persikėlė gyventi ir dirbti į Panevėžio miestą. Įsidarbino Panevėžio 1-ojoje vidurinėje mokykloje (dabar J.Balčikonio gimnazija) rusų kalbos mokytoju. 1941 metų birželio 14 dieną buvo suimtas ir išvežtas į Krasnojarsko kalėjimą. Po 8-erių kančios ir patyčių metų J.Aukštuolis 1949 metų spalio 28-ąją mirė. Amžiams atgulė Sibiro žemėje.

J.Aukštuolio tėviškė - Kalnagalių kaimas, esantis Kupiškio rajone. Tėvai Kostas ir Marija Aukštuoliai augino du vaikus - sūnų Joną ir dukrą Olgą. Abu leido į mokslus. Remiamas Evangelikų refomatų Sinodo, Jonas mokėsi Mintaujos gimnazijoje, studijavo teisės mokslus Peterburgo universiteto Teisės fakultete. Nuo 1905 iki 1918 metų buvo Rusijos menševikų (socialdemokratų) partijos narys. Už dalyvavimą studentų streike metams buvo pašalintas iš universiteto. Paskatintas giminaičio Martyno Yčo, studijas tęsė Tomsko universitete. 1912 metais įgijo juristo specialybę. Tų metų rudenį grįžo į Lietuvą, Kauną. Gyveno drauge su M.Yču nuomojamame bute. Dirbo Kauno apygardos teismo sekretoriaus padėjėju, sekretoriumi kriminaliniame ir civiliniame skyriuje. 1912 metais, prasidėjus rinkimams į IV Valstybės Dūmą, įsitraukė į agitacinę veiklą, palaikė M.Yčo kandidatūrą, organizavo susitikimus su visuomene. (M.Yčas laimėjo rinkimus ir tapo IV Dūmos nariu.)

J.Aukštuolis persikėlė į Panevėžį. Dirbo tardytoju. Tačiau prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui buvo atšauktas į Kauną ir netrukus su grupe kolegų pasitraukė į Maskvą, dirbo teisininku. Tai buvo 1915 metai. Rusijos valstybinėje tarnyboje dirbo 2 metus 11 mėnesių ir 5 dienas. Paskatintas M.Yčo, J.Aukštuolis tarnybą metė ir įsitraukė į visuomeninį darbą - tapo Lietuvių draugijos nukentėjusiems dėl karo šelpti centro komiteto nariu. Šio komiteto pirmininku buvo M.Yčas. Jonas rūpinosi šalpos gavimu, bendradarbiavo „Lietuvių balse“.

Teko J.Aukštuoliui gyventi pavolgio miestuose, kur daugiausia buvo susitelkusių lietuvių pabėgėlių. Jis turėjo 88 įgaliotinius, kurie drauge steigė dirbtuves, mokyklas, organizavo labdarą. Buvo gauta labdara iš Rusijos caraitės Tatjanos komiteto fondo. Caras ir carienė skyrė po 450 000 rublių iš savo asmeninių lėšų, o Tatjanos fondas 1915 metais skyrė 1 400 000 rublių Lietuvių draugijos centro komitetui.

Išsisklaidžiusius po visą Rusiją lietuvius pabėgėlius (buvo per 200 000 pabėgėlių ir tremtinių) reikėjo telkti, teikti jiems pagalbą ir kt. Tam reikėjo ne tik lėšų, bet ir atsakingų pareigūnų, kurie ieškotų būdų susisiekti su vokiečių okupuotos Lietuvos organizacijomis. M.Yčas, Stasys Šilingas siūlė: tik per Švediją, Daniją būtų galima rasti kelius į Lietuvą. Buvo pasirinkta Švedija. 1915 metų spalio mėnesį buvo įkurtas Švedų ir lietuvių šelpimo komitetas. M.Yčas ir S.Šilingas pirmiausia norėjo matyti šiame komitete savo žmogų, evangeliką reformatą, juristą J.Aukštuolį. Komiteto pirmininku buvo išrinktas Stokholmo meras Karlas Albertas Lindhagenas (Carl Albert Lindhagen), sekretoriumi - dr. Verneris Sodebergas (Werner Sodeberg), vedėju - J.Aukštuolis. Prasidėjo įtemptas ir atsakingas darbas. J.Aukštuolis užmezgė ryšius su švedų Raudonojo Kryžiaus valdyba, rengė labdaros vakarus ir surinktas lėšas skyrė nukentėjusiems nuo karo šelpti. 1918 metų gruodžio 18 dieną Stokholme buvo įsteigtas Lietuvių spaudos biuras, jo nariai rengė spaudos apžvalgas URM ir Skandinavijos šalyse skleidė informaciją apie Lietuvą. Spaudos biurui vadovavo J.Aukštuolis.

Švedijai pripažinus Lietuvos valstybę de facto, 1919 metų sausio 12 dieną J.Aukštuolį užsienio reikalų ministras Augustinas Voldemaras, švedų valdžiai leidus, paskyrė Lietuvos atstovu prie Švedijos karališkosios valdžios. Jam buvo iškeltos užduotys siekti, kad Švedija ir kitos Skandinavijos valstybės pasisakytų už greitesnį Lietuvos nepriklausomybės paskelbimą, kad Lietuva būtų priimta į Tautų Sąjungą, kad Švedija Lietuvą pripažintų de jure ir ji darytų spaudimą Švedijoje reziduojantiems kitų valstybių atstovams dėl Lietuvos pripažinimo.

Prof. Remigijus Motuza rašo, kad J.Aukštuolis turėjo nemažą organizacinio ir informacinio, kultūrinio darbo patirtį Švedijoje. J.Aukštuolis organizavo laiškų, prekių ir pinigų persiuntimą iš JAV ir Rusijos į Lietuvą, rūpinosi, kad Stokholme būtų paskirtas prekybos atašė, organizavo vizitus pas aukštus Švedijos valdžios atstovus, dienraščių redaktorius, verslininkus ir t.t. 1919 metais Švedijoje su vizitu ryšiams su Lietuva užmegzti lankėsi Lietuvos valstybės Tarybos pirmininkas Antanas Smetona, finansų ministras M.Yčas, pasiuntiniai Jurgis Savickis, Vytautas Jonas Gylys, Ignas Jurkūnas-Šeinius. Susitikimo metu dalyvavo Švedijos dienraščių redaktoriai, žurnalistai. A.Smetona dienraščio „Svensk Tidsskrift“ redaktoriui įteikė straipsnį apie Lietuvą.

Dėl minėtų renginių ir susitikimų Lietuvos atstovas Švedijoje J.Aukštuolis tapo žinomas šalyje. Apie jį rašė Švedijos spauda, publikavo jo straipsnius bei nuotraukas.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Nacionalinių vertybių rinkimai 2013"

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ATASKAITA: Justino Marcinkevičiaus atminimo įamžinimui surinkta - 6885 eurai, aukotųjų skaičius - 23; primename sąskaitos Nr. LT 24 7044 0600 0780 3510
 • KOSMOSE: NASA pirmadienį Marse į orą sėkmingai pakėlė sraigtasparnį „Ingenuity“ (liet. „Išradingumas“) ir tai buvo pirmasis istorijoje motorinio orlaivio kitoje planetoje skrydis.

 • AUKŲ NĖRA: ankstų pirmadienį vietos laiku išsiveržė Indonezijos Javos saloje stūksantis Merapio ugnikalnis, 16 kartų išspjaudamas į orą įkaitusią lavą, pranešė šalies vulkanologijos agentūra.
 • TRAUKINYS: sekmadienį Egipte nuo bėgių nuvažiavo keleivinis traukinys ir buvo sužaloti mažiausiai 109 žmonės.
 • GAISRAS: sekmadienio popietę pranešta apie Šiaulių rajone degantį ūkinį pastatą.
 • TRŪKUMAS: Bosnijos ir Hercegovinos sostinėje Sarajeve gyventojai šeštadienį surengė protestą dėl pernelyg lėto skiepijimo nuo COVID-19, o dalis jų savo automobiliai užblokavo šalia pagrindinės miesto stoties esančią aikštę.
 • PASITRAUKIMAS: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje (LVŽS) bręsta mintis pasitraukti iš dar vienos darbo grupės Seime. Kovo pabaigoje apkaltinę konservatorius siekiant sukurti savo partijai palankią rinkimų sistemą, „valstiečiai“ apleido parlamento valdybos sudarytos darbo grupės, turinčios parengti rinkimų sistemos pertvarką, gretas.
 • TEMPAI NEBLOGI: padidinus vakcinacijos tempus Lietuvoje bent viena vakcinos doze jau pavyko paskiepyti 19,5 proc. visuomenės, t. y. beveik kas penktą šalies gyventoją, o vyresnių nei 65 metų gyventojų vakcinuota daugiau nei pusė – 53 proc.
 • NUSKENDO: prie Tuniso krantų nuskendo valtis su migrantais, žuvo mažiausiai 21 migrantas iš Afrikos, jiems bandant Viduržemio jūra pasiekti Italijai priklausančią Lampedūzos salą,
 • UŽBLOKAVO: penktadienį Pakistano vyriausybė, siekdama užtikrinti saugumą šalyje, laikinai užblokavo internetą.
 • PERKOPTA RIBA: pasaulyje jau pagaminta daugiau kaip 1 mlrd. vakcinos nuo COVID-19 dozių - tai įvyko balandžio 12 dieną, o kitas milijardas gali būti viršytas gegužės pabaigoje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar bijote susirgti koronavirusu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Koks Jūsų požiūris į mero rinkimus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Vitas Tomkus: IR ŽODIS TAPS KŪNU!
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
8. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie atmintį
9. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
10. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
11. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
12. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
13. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
14. Dvejopi standartai jau įgriso
15. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
16. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
17. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
20. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
24. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
25. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +8 C

+3 +9 C

 

0 +8 C

+12 +17 C

+10 +14 C

 

+8 +13 C

0-5 m/s

0-3 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos