respublika.lt

Per Kalėdas ateina ne tik Kalėdų Senisnuotraukos (0)

2019 gruodžio mėn. 24 d. 17:18:02
Milda KUNSKAITĖ

Kiekvienas vaikas ir kiekvienas suaugęs žmogus žino pagrindinį žiemos švenčių personažą, kuris neša dovanas ir sukuria šventinę atmosferą. Legenda apie nepažįstamąjį, kuris ateidavo aplankyti neturtingų šeimų ir palikdavo dovanų, gimė jau IV amžiuje dabartinėje Turkijoje (istorinis prototipas - Miros vyskupas Mikalojus) ir gyvuoja iki mūsų dienų. Be lietuviško Kalėdos (Kalėdų Senelio) gerai pažįstame rusų Senelį Šaltį ir jo Snieguolę, kiekvieną žiemą dalijančius dovanas vaikams. Ne mažiau žinomas ir jo „kolega“ amerikiečių Santa Klausas, kuris, pasikinkęs stebuklingus elnius, nakties danguje laksto rogėmis. O štai kitų šalių kalėdiniai personažai yra žinomi mažiau. Susipažinkime su kai kuriais iš jų.

×
nuotr. 9 nuotr.
Joulupukis iš Suomijos pažistamas su Lietuvos Kalėda. EPA-Eltos nuotr.

 

Prancūzija: Pere Noelle ir Pere Fouettard

Išvertus iš prancūzų kalbos Pere Noelle reiškia „Tėvas Kalėdos“, mūsiškai - Kalėdų Senelis. Būtent jis ant savo ištikimo asiliuko atvyksta pas mažuosius prancūziukus su dovanų krepšiu. Į namus jis įlenda nakties priedangoje, pro kaminą, ir sudėlioja dovanas į kojines ir batus, paliktus prie židinio. O paskui išeina. Pere Noelle išoriškai panašus į amerikiečių Santa Klausą - su tokiu pačiu raudonos ir baltos spalvos šiltu kostiumu, kepure su kutu ir nelabai ilga tankia barzda. Bet jis lanko tik tuos vaikus, kurie visus metus elgėsi gražiai. O išdykėliams ir padaužoms reikia laukti Pere Noelle antipodo vizito. Rūstusis Pere Fouetard per Kalėdas ateina pas vaikus, kurie buvo negeri. Apsirengęs tamsiu paltu, su juoda kaip Karabaso Barabaso barzda. Už diržo jis užsikišęs rykštę nepaklusniems vaikams bausti.

Italija: Befana

Italijos vaikai laukia net dviejų personažų, nešančių dovanas skirtingomis švenčių dienomis. Vienas iš jų - Babbo Natale (Tėvas Kalėdos), kuris atvyksta per Kalėdas ir mažai kuo skiriasi nuo amerikietiško Santa Klauso. O sausio 6-osios naktį vaikus aplanko moteriškos lyties personažas - fėja Befana, skraidanti ant kreivos šluotos su maišu dovanų ant nugaros. Išoriškai Befana yra panaši į rusų pasakų heroję Babą Jagą - yra sena, rengiasi skarmalais, bet yra gera. (Jos vardas yra kilęs iš lotyniško žodžio „Epifania “- apreiškimas). Pasak legendos, kadaise ji savo namusoe priglaudė tris išminčius, kurie vežė dovanų naujagimiui Jėzui. Jie papasakojo senutei apie savo kelionės tikslą ir pasiūlė prisijngti prie jų, bet ši atsisakė. Svečiams išvykus, ji labai pasigailėjo ir puolė jų vytis, bet rasti jų ir kūdikėlio Kristaus jai nepavyko. Nuo tada sausio 6-os naktį Befana pasirodo visų mažų vaikų namuose ir palieka jiems dovanų. Į namus ji įlenda pro kaminą ir sukiša dovanas į specialiai prie židinio paliktas kojines. Bet ne visi vaikučiai gauna saldžių dovanėlių, nepaklusniesiems teisingoji ragana paliks kitokį „prizą“ - anglių ir pelenų. Taip pat pasakojama, kad jei bute gyvena tvarkinga, pavyzdinga šeima, Befana ne tik paliks dovanų vaikams, bet ir išeidama švariai išplaus namų grindis - tai yra lyg ir dovana suaugusiesiems.

Nyderlandai: Juodasis Pitas

Juodasis Pitas - vienas iš šv.Mikalojaus padėjėjų, o viena iš jo pareigų - pristatyti dovanas geriems vaikams. Šis personažas yra ypatingas tuo, kad jo oda yra juoda kaip naktis. Istorikai dar nepateikė galutinės išvados, kodėl Juodasis Pitas taip atrodo - galbūt jis yra veidą išsitepęs kaminkrėtys, o gal - buvęs demonas, stojęs į gėrio pusę, o gal šv.Mikalojaus svitoje atsidūrė šventojo išlaisvintas vergas mauras. Kad ir kaip ten būtų, tamsiaodis burtininkas darbo turi daug: jis nešiojasi specialią knygutę, į kurią susirašo tiek gerus, tiek blogus vaikų poelgius ir, priklausomai nuo „galutinio balanso“, gali vaiką palikti be dovanos.

Japonija Segacu-san ir Odzi-san

Išvertus Segacu-san reiškia „Ponas Naujieji Metai“. Šis personažas dažnai vaizduojamas kaip įkūnus senukas su žydru kimono. Sutikdami „senelį“, japonai prie namų stato vartus iš bambuko stiebų ir pušų šakelių arba kiemuose pastato nykštukinį medelį - pušį, slyvą arba persiką. Vaikai Pono Naujųjų Metų apsilankymo proga pasipuošia naujais drabužiais - manoma, kad tai jiems padės Naujaisiais metais būti sveikiems ir sėkmingiems. Segacu-san per savaitę, kurią japonai vadina „auksine“, vaikšto po namus ir visus sveikina su švente. Tuo jo pareigos ir pasibaigia, nes dovanoti vaikams dovanėles - tėvų užduotis.

Nieko keista, kad japonams susipažinus su Santa Klausu, „taupusis“ senelis įgijo jaunesnį ir Tekančios saulės šaliai egzotiškesnį konkurentą - Odzi-san („Dėdė“). Jis rengiasi tradiciniu Santa Klauso kostiumu, rankose laiko maišą su trokštamomis dovanomis ir dėl to tampa vis populiaresnis tarp japonų vaikų.

Ispanija: Olentzero

Tai Ispanijos ir Prancūzijos baskų kalėdinis personažas, anglininkas, kuris per Kalėdas neša vaikams dovanų. Išvaizda jis gerokai skiriasi nuo daugumos Kalėdų senelių. Olentzero - suodinas stambaus sudėjimo vyras tradicine baskų valstiečių apranga: iš namuose austo audeklo siūtais juodos arba mėlynos spalvos marškiniais, persijuosęs raiščiu, ir su juoda arba ruda berete, būtinai su medine lazda rankoje ir vyno gertuve už juostos. Jo barzda yra ne balta, o juoda. Olentzero gyvena toli kalnuose, gamina medžio anglis, mėgsta gerai pavalgyti ir išgerti ir turi galvą ant pečių. Išvežiodamas dovanas, jis nelenda į namus suodinu dūmtraukiu, o naudojasi originalesniu būdu: šventinius siurprizus palieka buto balkone. O jam padeda burtininkai triušiai.

Šio personažo istorija - tikra Kalėdų pasaka. Pasak vienos legendos Olentzero - pamestinukas, kurį miške rado fėja ir atidavė auginti bevaikei šeimai. Berniukas užaugo, išmoko drožinėti iš medžio žaisliukus, o po įtėvių mirties liko gyventi miške. Kai jam vienam pasidarė liūdna, pasiėmė visus pasigamintuosius žaisliukus ir išvyko į miestą, kur apdovanojo našlaičiais likusius vaikus. Ir pradėjo lankytis reguliariai. Kartą name, kuriame gyveno vaikai, kilo gaisras. Olentzero spėjo išgelbėti keletą vaikų, bet pats žuvo. Ir tada pasirodė fėja. Atsidėkodama už žygdarbį, ji Olentzero padovanojo amžinąjį gyvenimą, kad jis visada kurtų žaislus ir juos dovanotų vaikams. Jis tai ir daro per kiekvienas Kalėdas.

Švedija: Jultomten

Švedijoje vaikai nekantriai laukia į svečius ateinančio „Kalėdų nykštuko“ vardu Jultomten. Jis važinėja po šalį lydimas savo ištikimo pagalbininko sniego senio Dasti ir prie židinio palieka dovanų. Kaip jis atrodo - niekas nežino, nes nykštukas nuolatos keičia išvaizdą ir drabužius, todėl minioje lieka nepastebimas. Nors pastaruoju metu jis vis dažniau renkasi tradicinį raudoną Santa Klauso stiliaus kostiumą. Pristatęs dovanas, Jultomten grįžta į savo namus stebuklingame miške, kur jo laukia mažyčiai elfai. Beje, jiems tenka labai svarbi užduotis: mažytėse šachtose jie kasa auksą, kuris paskui panaudojamas Kalėdų dovanoms ir eglutės papuošalams gaminti.

Suomija: Joulupukki

Istoriškai susiklostė, kad šis žodis yra suomių kalbos homonimas (vienodai skambantis su kitu žodžiu, bet skirtingos reikšmės). Joulupukki yra ir Kalėdų Senelis, ir, pažodžiui išvertus, taip pat reiškia „Kalėdų ožys“. Pastarasis, šiaudinis ožys, taip pat yra Kalėdų švenčių atributas. Skandinavų šalyse Kalėdų ožys buvo vaizduojamas su šiaudine skrybėle ir laikomas Kalėdų pranašu.

Dabar Joulupukki atrodo kaip visiems įprastas Kalėdų Senelis su balta barzda, raudonais kailiniais ir kepure, bet dar XIX a. jis buvo vaizduojamas su ožio kailiu ir net mažais ragiukais. Joulupukki gyvena Laplandijoje, nuo XIX a. vidurio jo nuolatinė rezidencija - Korvatunturi. Korvatunturi kalnas primena ausis ir, ko gera, būtent tai padeda suomių Kalėdų Seneliui girdėti viso pasaulio vaikų svajones. Be to, jam galima parašyti oficialiu pašto adresu: Finlandia, 99999 Korvatunturi. Kasmet į mažą, bet visam pasauliui žinomą gyvenvietę ateina pusė milijono laiškų ne tik iš Suomijos, bet ir iš viso pasaulio.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar laukiate naujos Vyriausybės?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar iš tikrųjų reikalinga nedarbo diena lapkričio 2-ąją?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +9 C

+11 +12 C

 

+7 +11 C

 +13 C

+11 +13 C

 

 +11 +12 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-3 m/s

       

Nuorodos