respublika.lt

Olegas Basilašvilis dėkingas už viskąnuotraukos (2)

2019 spalio mėn. 06 d. 15:07:20
Milda KUNSKAITĖ

Vienam žinomiausių ir mylimiausių rusų teatro ir kino aktorių, taip pat žiūrovų gerai pažįstamam ir Lietuvoje, Olegui Basilašviliui sukako 85 metai.

×
nuotr. 14 nuotr.
Aktorius Olegas Basilašvilis.

 

Nesuskaičiuojama daugybė vaidmenų, sukurtų O.Basilašvilio ekrane ir scenoje, dėl didžio aktoriaus gebėjimo perteikti labai tikslius savo personažų charakterių niuansus žiūrovus visada sukrėsdavo stebėtinu tikroviškumu. O.Basilašvilio kūrybinis likimas - kaip reta sėkmingas. Ne vienas jo kolega tenkinasi vienu garsiu vaidmeniu kine, tarsi teisindamiesi: dėl tokio vaidmens verta gyventi. O jo kūrybinėje biografijoje - vėrinys ryškių vaidmenų, darbas su geriausiais režisieriais.

Dabar yra net keista skaityti, kad kadaise niekas neįžvelgė nei jo ypatingo talento, nei išorinio grožio. Tikroji šlovė aktorių aplankė tik po 24 (!) filmo, kai jam buvo jau 43-eji. Daugelis garsių aktorių į meną ateidavo atsitiktinai, palankiai susiklosčius aplinkybėms. O O.Basilašvilis nuo ankstyviausios vaikystės svajojo apie teatrą. Gimė jis 1934 m. rugsėjo 26-ąją Maskvoje inteligentų šeimoje. Tėvas vadovavo politechnikumui, o mama buvo visoje šalyje garsi filologė. Jos giminė - dvasininkai, architektai, filologai. Tėvo pusė - senovinė kalniečių giminė. Tėvai Olego pasirinkimui labai neprieštaravo ir jis ėmėsi įgyvendinti savo svajonę. O.Basilašvilis įstojo į prestižiškiausią aukštąją mokyklą - Maskvos Dailės teatro aktorių studiją, garsaus aktoriaus ir pedagogo Pavelo Masalskio kursą. Jo bendrakursiais tapo būsimosios sovietų teatro ir kino žvaigždės - Michailas Kozakovas, Jevgenijus Jevstignejevas, Tatjana Doronina. Paskui gražuolę T.Doroniną vyrai sekiojo būriais, bet tik O.Basilašvilis sugebėjo sužavėti neprieinamąją Tanią ir netrukus jie susituokė. Iš pradžių viskas šioje santuokoje buvo gerai. Baigus studijas T.Doroniną kvietė keletas sostinės teatrų. Bet O.Basilašvilis buvo paskirtas į Stalingrado (dab.Volgogradas) dramos teatrą ir žmona išvažiavo su vyru. Bet netrukus jie persikėlė į gimtąjį T.Doroninos Leningradą. Netrukus didysis režisierius G.Tovstonogovas pastebėjo T.Doroninos talentą ir ją pakvietė į Didžiojo dramos teatro (BDT) trupę. Kylanti žvaigždė iškėlė sąlygą, kad į trupę būtų priimtas bei gautų vaidmenų ir jos vyras. Didysis režisūros meistras buvo tiek pakerėtas T.Doroninos talento ir grožio, kad sutiko su visomis jos sąlygomis.

Netrukus T.Doronina tapo BDT primadona, o O.Basilašvilis ilgai buvo nepastebimas. Tačiau Tatjanos charakteris, sulaukus sėkmės, smarkiai pasikeitė ne į gera, ir ji, konfliktuodama su G.Tovstonogovu, nutarė palikti BDT. 1963 m. ji išsiskyrė ir su O.Basilašviliu. Pasak aktoriaus, jis yra dėkingas T.Doroninai, kad ji buvo jų išsiskyrimo iniciatorė. Su antrąja žmona, žurnaliste Galina Mšanskaja, O.Basilašvilį taip pat suvedė darbas. Pasakojama, kad jis kartą vos nepagrobė jos iš televizijos studijos, iš tiesioginio eterio. „Štai tą merginą aš vesiu!“ - pareiškė aktorius atvykusiam į svečius tėvui. Jie vaišinosi ir žiūrėjo televizorių. Galina vedė „Jaunimo televizijos klubą“. O.Basilašvilis iš tiesų nuvažiavo į televizijos centrą. Tik raudona kameros akutė jį sustabdė ir neleido įlįsti į kadrą. Sutuoktiniai užaugino dvi dukras, sulaukė anūkų, ir jau 58 metus yra drauge... „Negaliu sakyti, kad jis kažkaip ypatingai man merginosi ar apipildavo gėlėmis, - kartą prisipažino G.Mšanskaja. - Užtat iškart patraukė padorumu, širdies gerumu. Nors jo charakteris sudėtingas. Bet aš prisitaikiau...“

O.Basilašvilis liko BDT ir dėl savo talento bei atkaklumo tapo vienu pagrindinių G.Tovstonogovo trupės aktorių. Jis sukūrė daugybę vaidmenų, kurie amžiams liko įrašyti šlovingame teatro metraštyje. Mamajevas „Kiekvienam gudruoliui pakanka kvailumo“, Serpuchovskis „Arklio istorijoje“ pagal L.Tolstojų, Basovas M.Gorkio „Vasarotojuose“, Chlestakovas „Revizoriuje“ ir daugybė kitų O.Basilašvilio sukurtų personažų tarp teatralų sukėlė tikrą furorą.

Kine O.Basilašviliui sekėsi prasčiau negu teatre. Jis dažniausiai vaidindavo antraplanius vaidmenis, bet jo darbai vis dėlto įsiminė žiūrovams („Granatų apyrankė“, „Vyresnioji sesuo“, „Gyvasis lavonas“). Visuotinės šlovės O.Basilašvilis sulaukė vėliau: 8-ojo deš. pabaigoje ir 9-ojo pradžioje jis sukūrė ne vieną ryškų vaidmenį kine. Kartą po „Moljero“ spektaklio teatre į grimo kambarį, kuriuo dalijosi Sergejus Jurskis ir Olegas Basilašvilis, užėjo Eldaras Riazanovas. Su pirmuoju jie seniai bičiuliavosi, o su O.Basilašviliu režisierius net nebuvo pažįstamas. Pasveikinęs Olegą su puikiu vaidmeniu, E.Riazanovas mestelėjo: „Nesuprantu, kodėl nefilmuoju jūsų savo komedijose.“ „Prisipažinsiu, aš taip pat to nesuprantu“, - pritarė jam aktorius. Taip buvo padėtas bendros kūrybos pamatas. Pradėdamas kurti „Likimo ironiją“ E.Riazanovas nė minutės neabejojo, kad Ipolitas bus O.Basilašvilis. Kino bandymas buvo puikus, buvo pasiūti kostiumai, padarytos Nadios mylimo Ipolito nuotraukos... Bet staiga mirė O.Basilašvilio tėvas, paskui - teatro kolega J.Kopelianas. Teatre - maišatis, keičiami spektakliai... E.Riazanovas laukė O.Basilašvilio iki kovo, vis tikėjosi... Meilės Nadiai (Barbara Brylska) O.Basilašviliui taip ir neteko „patirti“. Bet ir Ipolito-O.Basilašvilio nuotraukos, kurią ji rūpestingai pakelia nuo sniego, iš naujo padaryti nespėta - žiema sparčiai traukėsi.

O E.Riazanovas tvirtai pasiryžo dirbti su O.Basilašviliu ir pasiūlė jam Samochvalovo vaidmenį kultiniame filme „Tarnybinis romanas“. O.Basilašvilis stebėtinai tiksliai perteikė to personažo smulkmeniškumą ir niekingumą, slepiamus po sėkmės lydimo ir impozantiško valdininko kauke. Šiuo vaidmeniu O.Basilašvilis pelnė neregėtą populiarumą. Po E.Riazanovo kitas didis to meto režisierius Georgijus Danelija nusprendė puikiais aktoriniais duomenimis ir dideliais vidiniais resursais pasižymintį aktorių filmuoti savo garsiojoje kino juostoje „Rudens maratonas“. Infantilaus inteligento Buzykino paveikslą aktorius sukūrė pribloškiamai įtikinamai. Jo ir kolegų - Jevgenijaus Leonovo, Marinos Nejolovos ir Natalijos Gundarevos - dėka ir, aišku, dėl puikios režisūros, „Rudens maratonas“ tapo filmu, pelnytai užėmusiu vietą kino meno lobyne. 1980 m. O.Basilašvilis E.Riazanovo filme „Užtarkite vargšą husarą“ suvaidino grafą Merzliajevą taip įtikinamai, kad net užtemdė teigiamus šio filmo herojus. Didysis režisierius E.Riazanovas, kaip žinoma, nebuvo sentimentalus. Jis į savo filmus kviesdavosi tik talentingiausius aktorius ir iš jų reikalaudavo daug. Matyt, po „Vargšo husaro“ E.Riazanovas įsitikino, kad O.Basilašvilis gali suvaidinti absoliučiai viską ir pasiūlė jam vaidmenį dar viename savo šedevre „Dviese stotyje“. Ir vėl aktorius juvelyriškai suvaidino muzikantą Platoną Gromovą - švelnų, inteligentišką ir tikrai taurų žmogų. O.Basilašvilio ir L.Gurčenkos duetas buvo neprilygstamas.

O.Basilašvilio XXI a. kūryboje reikia išskirti du režisieriaus V.Bortko televizijos filmus. 2003 m. aktorius meistriškai įkūnijo generolą Jepančiną F.Dostojevskio „Idioto“ ekranizacijoje, o po dvejų metų M.Bulgakovo garsiojo romano „Meistras ir Margarita“ ekranizacijoje - Volandą. Aktorius iki šiol dirba teatre, o pasiūlymus filmuotis vertina labai reikliai. O.Basilašvilis visada buvo sau itin reiklus. Nežiūrint tam tikro jo personažų panašumo, aktorius įsigudrino nė karto nepasikartoti, kiekvieną kartą rasdamas kuriamam paveikslui individualių bruožų, kartu likdamas O.Basilašviliu - inteligentiškos išvaizdos, inteligentiško būdo ir subtiliai ironišku. Likus savaitei iki jubiliejaus O.Basilašvilis išėjo į BDT sceną pirmojoje sezono premjeroje, spektaklyje „Budeliai“.

Didžiausio pripažinimo jis sulaukė iš tėvo. Kartą atėjęs į spektaklį ir po jo užėjęs už kulisų, šis pasakė: „Tu dirbti reikalingą darbą.“ Kitaip nei jo herojus iš „Rudens maratono“, Olegas Basilašvilis yra nepajudinamai ištikimas - ir šeimai, ir profesijai, ir vieninteliam teatrui. Taigi, jei būtų galima laiką atsukti atgal, Olegas Basilašvilis ir vėl taptų aktoriumi. Nors viskas buvo nelengva, o kartais ir labai sunku: „Esu dėkingas už viską: už šeimą, kurią labai myliu, ir už tą gyvenimą, kurį nugyvenau BDT. Už draugus, kurių daugelio jau nėra tarp gyvųjų, ir ne tik artistus - už darbininkus, grimuotojus. Visi jie yra mano draugai, visi mūsų spektaklių, mano vaidmenų kūrėjai. Taigi esu dėkingas už viską.“

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (2)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kiek laiko, paskelbus karantiną, išbuvote namuose, niekur neišėję?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokios šiuo metu apribotos veiklos jums labiausiai trūksta?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2  -3 C

-3 -5 C

 

-2 -3 C

 +1 +2 C

+2 +4 C

 

+1 +2 C

2-7 m/s

1-2 m/s

 

4-6 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.0977 PLN - 4.5306
RUB - 86.3819 CHF - 1.0581
GBP - 0.8974 NOK - 11.6558

Nuorodos