respublika.lt

Mitai iš garsių žmonių gyvenimonuotraukos (0)

2018 lapkričio mėn. 26 d. 08:10:11
Milda KUNSKAITĖ

Kai žmogus tampa garsus, jo gyvenimas apauga daugybe visokiausių gandų, kad net galima ginčytis, kam dėl to būna sunkiau - pačiam genijui ar jo palikuonims, kuriems tenka aiškintis visus tuos gandus ir spėliones. Pateikiame faktų apie žinomas asmenybes, kurie yra ne daugiau nei tiesiog pramanai...

×
nuotr. 10 nuotr.
A. Saljeris ir V. Mocartas.

 

A.Saljeris nunuodijo V.Mocartą

Ne. Volfgangas Amadėjus Mocartas (Wolfgang Amadeus Mozart) mirė nuo ūmios reumatinės karštligės. Po jo mirties daugelis gydytojų bandė nustatyti tikslesnę diagnozę, bet daugumos nuomone tai vis dėlto buvo tam tikra lėtinė liga, kuri paūmėjo dėl ūmios infekcijos. Žinoma, visa tai yra ne taip romantiška, kaip istorija apie genijų nunuodijantį pavydų varžovą. Nėra jokių patikimų duomenų apie Antonijo Saljerio (Antonio Salieri) neapykantą V.Mocartui. Gandai apie tai, kad jis prisidėjo prie kolegos mirties, apkartino paskutiniuosius A.Saljerio gyvenimo metus, ir būtent tie gandai išprovokavo kompozitoriaus nervų ligą. Vėliau, kai A.Saljeris gydėsi psichiatrijos ligoninėje - kaip buvo kalbama, nesėkmingai bandęs nusižudyti - pasklido šnekos, kad jis pats prisipažino nunuodijęs V.Mocartą. Šių laikų maniera tokį prisipažinimą būtų galima pavadinti „juodąja reklama“, kurią vėliau dar paskleidė Aleksandras Puškinas savo pjesių cikle „Mažosios tragedijos“.

M.Bulgakovas buvo užkietėjęs narkomanas


Taip, rašytojas išties vartojo morfijų. O buvo taip: 1916-1917 m. dirbdamas kaimo gydytoju, M.Bulgakovas susirgo difteritu ir dėl kankinamų skausmų buvo priverstas pirmą kartą pavartoti morfijaus. Suprantama, išvengti priklausomybės nuo jo yra gana sunku. Štai ir M.Bulgakovas 5 metus slapta gydėsi nuo priklausomybės. 1921 m. jis jos atsikratė. Visus svarbiausius savo kūrinius jis parašė vėliau. Suprantama, kad visokie aiškinimai apie šėtonišką jo romanų jėgą, remiantis prielaida apie opijaus sukeltas haliucinacijas, yra neaktualūs.

A.Hitleris - nevykėlis dailininkas

Visi girdėjome, kad Adolfas Hitleris (Adolf Hitler) norėjo tapti dailininku, bet jam buvo užkirstas kelias, pareiškus, kad jis neturi talento. Jaunuolis supyko, viskuo nusivylė ir tapo baisiu diktatoriumi.

Bet viskas buvo ne taip. Jaunasis Adolfas išties neišlaikė egzaminų į Vienos meno akademiją. Bet ne dėl talento stokos, o todėl, kad jo albume buvo pernelyg mažai gipsinių modelių piešinių, vien architektūra. Tada akademijos rektorius pasakė, kad vaikinas yra gabus architektūrai ir jam patarė tobulėti šioje srityje, o ne tapyboje. Būsimasis diktatorius jo paklausė: įsidarbino braižytoju ir kartu piešė paveikslus parduoti. Jo neapleido svajonės apie architektūrą, bet jas nutraukė Pirmasis pasaulinis karas, Vokietijos pralaimėjimas, kaizerio nuvertimas - jaunasis karo veteranas įsitraukė į regiono politinį gyvenimą.

Beje, dar sklando legenda, kad automobilio „VW“ - vabalo dizainą sukūrė būtent jis. Tiesa yra ta, kad jis, įpareigodamas F.Poršę (F.Porsche) sukurti visiems tinkamą automobilį, ant servetėlės pabraižė garsiojo modelio eskizą.

N.Gogolis, užmigęs letargo miegu, buvo palaidotas gyvas


Apie Nikolajaus Gogolio mirtį sklando išties siaubingas mitas: kad jis buvo palaidotas gyvas, nes užmigęs letargo miegu buvo palaikytas mirusiu. Tai neva įrodo rašytojo patirti realūs letargijos priepuoliai ir jo jausta būtent tokios mirties baimė. O antra, kad perlaidojant rašytojo palaikus 1931 m. karstas buvo atidengtas ir aptikta, kad jo galva yra pasukta į šoną. Ekshumacijos dalyviai patyrė šoką, bet, kaip paaiškino specialistai, tokia poza ekshumuojant pasitaiko gana dažnai: karsto šoninės lentos pūva, gruntui slegiant dangtis nusileidžia ir liečia kaukolę, esančią aukščiausiai, todėl galva pasisuka į šoną. Bet argi galima apsieiti be mistikos, kalbant apie tokią neeilinę asmenybę? Kai kas net tvirtino, kad kaukolės išvis nebuvo, o karsto vidus buvo išdraskytas. Beje, dar apie mitus apie N.Gogolį: rašytojas šizofrenija nesirgo. Ko gera, jį kamavo bene populiariausia mūsų laikų liga - bipolinis sutrikimas. Aiškiau tariant, tai būklė, kai pakilią nuotaiką ir aktyvumą keičia giliausia depresija.

Napoleoną nužudė nuodingi tapetai


Yra žinoma, kad ant tapetų iš Napoleono kambario Šv.Elenos saloje, taip pat buvusio imperatoriaus plaukuose po mirties buvo rasta arseno, o dėl to, aišku, buvo iškelta hipotezė, kad N.Bonapartas buvo nunuodytas. Tačiau visi pamiršta, kad XVIII-XIX a. arsenas buvo plačiai naudojamas medicinoje, taip pat pramonėje. Ne vieno mirusiojo plaukų tyrimas būtų davęs tokius pačius rezultatus. O mirė Napoleonas nuo skrandžio vėžio.

Leonardas da Vinčis išrado sraigtasparnį

Garsiajame L.da Vinčio (L.da Vinci) oro sraigto brėžinyje vaizduojamą mechanizmą daugelis vertina kaip pirmąjį sraigtasparnį. Mechanizmas su ant karkaso ištempta bure išties turėjo kilti į orą sukantis sraigtui. Bet padėtį komplikuoja tai, kad sraigtą žemėje rankomis turėjo sukti žmonės... Trumpiau tariant, tai ne skraidanti mašina, o įrenginys gatvės teatrui. Nors reikia pripažinti, kad sraigtasparnio išradėją Igorį Sikorskį įkvėpė būtent šis L.da Vinčio brėžinys.

Jekaterina II Aliaską pralošė kortomis

Iš tiesų Aliaską 1867 metais pardavė jos proanūkis Aleksandras II. Jis tai padarė dėl dviejų priežasčių. Pirma, vykstant Krymo karui tapo akivaizdu, kad rytinės Rusijos imperijos žemės yra visiškai neapsaugotos, ypač Aliaska. Todėl buvo nutarta ją parduoti, kad netektų dykai prarasti kare. Antra, Aliaskos žemės buvo nuostolingos. Jas pardavus, iždas papilnėjo, buvo atsikratyta nerentabilios kolonijos.

Edgaras Po buvo narkomanas ir pamišėlis

Kaip žinoma, amerikiečių rašytojas Edgaras Alenas Po (Edgar Allan Poe) mirė neaiškiomis aplinkybėmis: jis buvo rastas gatvėje kliedintis ir po to gyveno neilgai. O keisčiausia, kad jis buvo su ne savo drabužiais.

Liūdna, bet šį įvykį daug kas suvokia kaip jo palaido gyvenimo apogėjų. Iš tiesų tokį įvaizdį kūrė daugiausia jo literatūriniai priešininkai, ypač redaktorius ir kritikas Rufas Vilmotas Grizvoldas (Ruf Wilmot Griswold). E.A.Po esant gyvam, jie nuolatos stengdavosi vienas kitam įgelti. Užtat nedraugui mirus, R.V.Grizvoldui buvo atrištos rankos planingai juodinti velionio reputaciją. Jis parašė biografinį straipsnį apie E.A.Po, pavaizdavęs jį nepataisomu girtuokliu, nuo narkotikų priklausomu pamišėliu, kaip įrodymą pateikdamas suklastotą susirašinėjimą su juo. Klastotė buvo oficialiai demaskuota tik praėjus beveik 100 metų po rašytojo mirties, todėl R.V.Grizvoldo sukurtas E.A.Po paveikslas ilgus metus buvo priimamas kaip tikras.

V. van Gogas buvo šizofrenikas ir nusipjovė ausį

Pradėsime nuo to, kad Vincentas van Gogas nebuvo šizofrenikas. Taip, jis sirgo viena iš kelių spėjamų psichikos ligų (epileptinė psichozė, bipolinis sutrikimas, ribinis asmenybės sutrikimas). Beje, daugelis specialistų mano, kad psichozės išsivystymo priežastis galėjo būti absentas. Mat jame yra pelyno ekstrakto - tujono, kuris, vartojant jį bent panašiais kiekiais, kokiais vartojo V. van Gogas, gali sukelti haliucinacijas. O dėl ausies, V. van Gogas išties nusipjovė ausies lezgelį, apgailestaudamas dėl barnio su draugu, dailininku Poliu Gogenu (Paul Gauguin). Matyt, pagautas emocijų Vincentas puolė jį su skustuvu rankoje, o paskui labai dėl to gailėjosi ir apimtas nevilties ar beprotybės surengė sau tokią egzekuciją.

Kino kamerą išrado broliai Liumjerai

Ko gera, tai mįslingiausias šio sąrašo punktas. Pirmąjį pasaulyje kadrą su judančiais žmonėmis 1888 m. nufilmavo ne broliai Liumjerai (Lumiere), o išradėjas Luji Leprensas (Louis Le Prince). Filmukas vadinasi „Scena Roundhay sode“. Faktiškai būtent šis žmogus yra kino kameros išradėjas ir pirmojo pasaulyje kino filmo autorius. Tiesa, autorius nespėjo užpatentuoti savo išradimo, paslaptingai dingęs traukinyje. Taip, L.Leprensas tiesiog įsėdo į traukinio Dižonas-Paryžius vagoną ir daugiau jo niekas nematė.

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NUOŠLIAUŽOS: Nepale smarkių liūčių sukeltos nuošliaužos pirmadienį pražudė mažiausiai aštuonis statybininkus.
  • RAGINIMAS: Lietuvos bankas ragina šalies bankus, kredito unijas, elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigas atidžiau stebėti didesnės rizikos klientus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar sąžiningai laikotės reikalavimo dėvėti veido kaukę?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar buvote grybauti, uogauti?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +13 C

+18 +20 C

 

+16 +18 C

 +24 +27 C

+27 +29 C

 

+22 +24 C

3 m/s

4 m/s

 

2-3 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1848 PLN - 4.4034
RUB - 87.6900 CHF - 1.0769
GBP - 0.9005 NOK - 10.7323

Nuorodos