respublika.lt
 

Mados karalius - Ivas Sen Loranasnuotraukos

2018 lapkričio mėn. 18 d. 10:33:16
Milda KUNSKAITĖ

Jei genijus aplenkia laiką, jo laukia šlovė ir pripažinimas. Arba tragedija ir žlugimas. Beveik visą šiuolaikinės moters garderobą sukūrė žmogus, kurio karjera mados pasaulyje prasidėjo prieš 70 metų. O už savo talentą Ivui Sen Loranui teko sumokėti nemažą kainą.

×
nuotr. 8 nuotr.
Mados karalius - Ivas Sen Loranas. EPA-Eltos nuotr.

 

Blogiausi besikartojantys košmarai vyksta tikrovėje. „Manęs nenorėjo išleisti ir nuolatos maitino vaistais. Kambaryje buvau vienas, o žmonės ateidavo ir išeidavo. Pamišę žmonės. Tikri bepročiai... Ten buvo visko, kas kelia siaubą. Aš taip bijojau, kad per pustrečio mėnesio tik kartą išėjau į išvietę. Galop svėriau trisdešimt penkis kilogramus, galva buvo tarsi rūke. Daktaras, kuris mane gydė, sakė, kad man buvo duodamos didžiausios leidžiamos trankvilizatorių dozės...“ - prisiminė garsusis modeliuotojas savo gydymą Paryžiaus karo ligoninės psichiatrijos skyriuje. 24 metų Ivas Sen Loranas (Yves Saint Laurent), tais laikais jauniausias mados namų vadovas, į kliniką buvo atvežtas iš Alžyro, kur tarnavo armijoje. Trapi sostinės modeliuotojo nervų sistema neatlaikė kareivinių kasdienybės ir tarnybos draugų engimo. Paskutinis lašas buvo žinia, kad Kristiano Dioro mados namai vietoj jo pasirinko kitą kūrybos vadovą. Beje, to reikėjo laukti: sklido gandai, kad šaukimą į karo tarnybą modeliuotojui suorganizavo jo darbdavys Marselis Busakas (Marcel Boussac), visagalis mados namų savininkas, anksčiau genialų pavaldinį išsukdavęs nuo armijos. Nepatenkintas paskutine I.Sen Lorano kolekcija, M.Busakas nutarė jo atsikratyti. Ivas buvo išsiųstas į Alžyrą, kur tuo metu vyko karas dėl nepriklausomybės nuo Prancūzijos. Vietoj 27 mėnesių I.Sen Loranas ištarnavo 20 dienų ir atgulė su stipriu nervų sukrėtimu. I.Sen Loranas buvo gydomas elektros šoku. Lankytojai pas jį nepatekdavo. Per kelias savaites Ivas prarado laisvę tvarkytis pats ir karjerą prestižiniuose mados namuose.

Vunderkindo suknelės

Gyvenimo kelią I.Sen Loranas pasirinko anksti. Vaikystėje jis seserims piešdavo lėles ir jų drabužius. Ūgtelėjęs kurdavo tualetus mergaitėms ir motinai. Šeima gyveno Orane, Alžyre, bet Ivas rado galimybių prisistatyti mados sostinėje - Paryžiuje. 1953 m., dar nebaigęs mokyklos, Ivas nusiuntė tris eskizus į konkursą, kurį organizavo Tarptautinis vilnos gamintojų sekretoriatas, ir laimėjo pirmąją vietą. Atvykęs į apdovanojimų ceremoniją Paryžiuje, susipažino su Mišeliu de Briunofu (Michel de Brunhoff), prancūziškojo „Vogue“ vyriausiuoju redaktoriumi. Išlaikęs baigiamuosius egzaminus Orano licėjuje, 17-metis Ivas Sen Loranas persikraustė į Prancūzijos sostinę ir užsirašė į modeliuotojų mokyklą prie Aukštosios mados rūmų. Ją baigęs, vaikinas parengė eskizus žurnalui „Vogue“. Ivas juos įteikė M. de Briunofui, ir redaktoriui krito į akis panašumas su piešiniais, kuriuos tą patį rytą jam rodė Kristianas Dioras (Christian Dior). O juk Paryžiuje buvo kalbama, kad nuo šio kutiurjė priklauso, kokio ilgio sijonai bus segimi visame pasaulyje. M.de Briunofas I.Sen Loraną ir jo darbus pristatė K.Diorui, meistras vaikiną iškart pasamdė ir paskyrė savo vyresniuoju asistentu. Pareigybė buvo sukurta specialiai Ivui, jis buvo pirmas ir vienintelis ją užėmęs. Iš pradžių vaikinui buvo patikima patalpų puošyba, aksesuarų kūrimas, bet po truputį meistras pradėjo įtraukti jo modelius į savo kolekcijas. Priimtų eskizų vis daugėjo. Ivo mama Liusjena pasakojo, kaip 1957 m. rugpjūtį K.Dioras pakvietė ją susitikti ir pranešė, kad jos sūnų paskirs savo įpėdiniu. Moteris suglumo, juk K.Diorui buvo vos 52-eji. Tačiau tų pačių metų spalį mados korifėjus mirė nuo širdies priepuolio.

„Skrydis ant trapecijos“

„Dior“ savininkas Marselis Busakas norėjo uždaryti savo mados namus, tačiau partneriai jį perkalbėjo: 24 įmonės ateljė dirbo tūkstančiai darbuotojų; pusė Prancūzijos madingų drabužių eksporto teko „Dior.“ 21 metų Ivas Sen Loranas buvo paskirtas įmonės kūrybos vadovu. Naujasis meistras per trumpą laiką, dvi savaites, parengė daugiau kaip 600 eskizų savo pirmajai kolekcijai. Ją Ivas pristatė 1958 metų sausio 30-ąją. Trapecijos siluetas, juoda spalva, trumpų ir ilgų suknelių įjungimas į vieną kolekciją patiko ir žiūrovams, ir pirkėjams, ir spaudai. „Dior“ įpėdinio aukštas skrydis ant „Trapecijos“- kovo mėnesį rašė žurnalas „Life“. Dizainerio nuotrauka pasirodė ant „Paris Match“ viršelio su prierašu „Dior be Dioro“. „Nepaprastai retai stebuklas įvyksta tada, kai jo prašoma. Stebuklas įvyko“, - pranešė skaitytojams laikraštis „New York Times“. Šiame pristatyme dalyvavo Pjeras Beržė (Pierre Berge). Vadybininkas P.Beržė, padėdavęs menininkams prasimušti, pasak jo paties, tada apie madą nieko nežinojo. Tais pačiais metais užsimezgė artimi I.Sen Lorano ir P.Beržė santykiai, jie tapo partneriai gyvenime ir versle.

Kritimas: atstumtųjų mada


Jaunas modeliuotojas gyvai domėjosi viskuo, kas vyko šiuolaikinėje kultūroje. 1960 m. rudens ir žiemos kolekciją jis sukūrė „bitnikų“ stiliaus motyvais. Tai buvo negirdėta. Senoms mados namų klientėms, tarp kurių buvo Vindzoro hercogienė ir Irano šacho žmona, buvo siūloma rengtis kaip skurdžiai filosofijos mėgėjai, kiurksančiai Monmartro naktiniuose klubuose. Juodi megztiniai aukštomis apykaklėmis - puikios kokybės, odinė striukė - iš aligatoriaus odos, bet net nuostabiai numegzto trikotažinio motociklininko šalmo buvo neįmanoma parduoti damoms iš aukštuomenės. M.Busakas užsipuolė Ivą ir ėmė priekaištauti, kad šis pernelyg nutolo nuo įprasto stiliaus. Kolekcijos laukė fiasko. Tuomet Ivui ir buvo įteiktas šaukimas į armiją, o paskui jis prarado viską.

Atgimimas: meilė kariniam laivynui

Taip jam atrodė. Bet Ivui liko dvi brangenybės - talentas ir artimi žmonės. Pjeras Beržė įveikė draudimus ir aplankė draugą klinikoje. Tai I.Sen Loranui suteikė jėgų. Jis pradėjo kurti planus ir netrukus priėmė sprendimą atidaryti savo mados namus. P.Beržė pasiekė, kad Ivas būtų išrašytas iš ligoninės ir komisuotas. Modeliuotojas atgavo laisvę, bet lėšų naujai firmai neturėjo. P.Beržė pardavė butą Sen Luji saloje, rado investuotoją, kuris patikėjo I.Sen Loranu - milijonierių Dž.Maką Robinsoną (J.Mack Robinson). Amerikietis pirmą kartą investavo į prancūzų aukštosios mados namus, ir jo vardas dvejus metus buvo laikomas paslaptyje. I.Sen Loranas iš firmos „Dior“ už darbo sutarties sąlygų pažeidimą prisiteisė 680 tūkst. frankų kompensaciją. 1961 m. buvo užregistruotas prekės ženklas „Yves Saint Laurent“. Gruodžio 4-ąją mados namai buvo atidaryti. O 1962 m. sausio 29-ąją įvyko pirmasis mados šou. Pamatyti „mažojo mados princo“ grįžimo susirinko visa grietinėlė: baronienė Rotšild, rašytoja Fransuaza Sagan (Francoise Sagan), aristokratai ir kolegos. Pristatymą pradėjo modelis su baltomis kelnėmis ir trumpu plačiu paltu, labai primenančiu karinio laivyno jūreivių vatinukus. Taip Ivas Sen Loranas pareiškė, kad privers vyriškus drabužius tarnauti moterims, pabrėžti jų eleganciją ir teikti joms komfortą.

1960 metais I.Sen Loranas ant aukštosios mados pakylos išvedė subkultūrą - tai buvo poelgis, gerokai aplenkęs laiką, todėl tuomet nesuprastas ir nepriimtas. Susigrąžinęs šlovę ir įtaką, Ivas ir toliau judėjo per žingsnį pirma kolegų. Jis rinkosi drabužius, susijusius su vyrų darbu ir padėtimi visuomenėje - dalykinį ir medžioklės kostiumus, uniformas - ir juos paversdavo moteriškais. Pradėjęs nuo jūreiviškos striukės, 1966 m. I.Sen Loranas pristatė drabužį, tapusį legenda - moterišką smokingą. 1967 m. jis pasiūlė stilių, kurį šiandien vadiname safario, ir kelnių kostiumus. Vyriškas formas pritaikydamas moteriškam kirpimui, semdamasis įkvėpimo iš meno kūrinių, jis per keletą metų įsitvirtino kaip didis dizaineris-revoliucionierius, nulėmęs ne sijonų ilgį, o visą XX ir XXI a. moterų garderobą. „Gailiuosi tik dėl to, kad ne aš sugalvojau džinsus“, - sakė I.Sen Loranas.


Mados revoliucijos

1957

Pradėjo vadovauti „Dior“ mados namams.

1958
Sukūrė debiutinę kolekciją „Trapecija“, atnaujindamas klasikinius K.Dioro siluetus.

1960
Sukūrė kolekciją „Beat Look“. Pirmasis aukštosios mados istorijoje bandymas ant pakylos parodyti jaunimo subkultūros stiliaus elementus sukėlė skandalą.

1961

Įregistravo mados namus „Yves Saint Laurent“.

1962
Pasirodė YSL būdingi drabužiai karinės uniformos tema: jūreiviška striukė ir lietpaltis.

1965

Sukūrė suknelių kolekciją dailininko abstrakcionisto P.Mondriano kūrybos motyvais. Už kolekciją Mondrian žurnalas „Women’s Wear Daily“ I.Sen Loraną pavadino Paryžiaus karaliumi.

1966
Publikai pristatė moterišką smokingą, dar vieną išskirtinį YSL kūrinį. Išleido pret-a-porter liniją „Rive Gauche“, pirmasis iš dizainerių atidaręs specialią gatavų drabužių parduotuvę.

1967
Pirmą kartą ant aukštosios mados pakylos parodė etninį kostiumą. Pristatė moterišką kelnių kostiumą ir striukę, nusižiūrėtą nuo prancūzų kolonijinės kariuomenės uniformos - tai buvo safario stiliaus pradžia.

1968

Į kolekciją įtraukė sukneles su permatoma krūtinės dalimi, išpopuliarino permatomas detales moteriškuose drabužiuose. Sukūrė moterišką kombinezoną lakūnų kombinezonų motyvais.

1971

Sukūrė kolekciją „Liberation“, kurios pagrindas buvo vokiečių okupacijos laikų Paryžiaus mada. Spauda kolekciją sutriuškino, tačiau 8-ojo deš. mada ir toliau daug ką skolinosi iš 5-ojo deš.

1977

YSL į rinką išleido kvepalus „Opium“ - legendinį aromatą, kuris iki šiol Prancūzijoje yra vienas perkamiausių.

Naujausios žinios

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar sužinoję, kad neužmirštuolė yra konservatorės M.Navickienės prekės ženklas naudosite šį simbolį?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kai kvietėte greitąją pagalbą, ar ji atvyko greitai?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 C

0 C

 

 0  C

+1 C

1 +2 C

 

+1 +2 C

1-4 m/s

3 m/s

 

2-3 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1005 PLN - 4.2731
RUB - 68.9032 CHF - 1.0703
GBP - 0.8460 NOK - 10.0758