respublika.lt

Didžioji šeimos paslaptis (2)nuotraukos (0)

2019 gruodžio mėn. 04 d. 16:37:07
Gintarė KARMONIENĖ, „Žemaičio“ žurnalistė

Tęsiame istoriją apie žemaičių Striaupų šeimą iš Telšių geto, kurie išgelbėjo dvi žydų šeimas. Plungėje dirbanti žurnalistė Gintarė Karmonienė susitiko su Bronislavos ir Juozo Striaupų dukra Bronislava Birute Jereminiene – to laiko didvyriškumo liudininke.

×
nuotr. 2 nuotr.
Čia Bi­ru­tė – maž­daug pen­ke­rių. Kas ta­da ga­lė­jo pa­gal­vo­ti, kad mer­gai­tės šei­mai ir jai pa­čiai bus lem­ta at­lik­ti to­kį žyg­dar­bį. B. B. Je­re­mi­nie­nės asmeninio ar­chy­vo nuotr.


Namai – pilni kuždesių ir paslapčių

„Buvau labai smalsi, todėl namuose prasidėjusių keistenybių pro akis taip lengvai nepraleidau. Netrukau iššniukštinėti, kad po grindimis nušilęs pluša mano tėvelis. Naktimis, kai visa šeimyna suguldavo, jis po alkieriumi kasė bunkerį. Žvyrą pildavo į maišus ir statydavo prieangy, vėliau nešdavo į daržinę. Ten išpylęs išlygindavo ir užklodavo šiaudais bei pakratais. Man pasiteiravus, kam šis bunkeris, tėvelis buvo nekalbus. Tepasakė, jog nuo vokiečių čia slėps grūdus, mėsą, drabužius. Tik prigrasė niekam apie tai neprasitarti“, – pasakojimą apie didžiąją savo tėvų, šarneliškių Juozo ir Bronislavos Striaupių , o kartu ir visos šeimos paslaptį tęsė Bronislava Birutė Jereminienė.

Birutė pažado laikėsi, bet aiškiai suprato, kad kažkas nuo jos slepiama. Net būdama vaikas ji jautė namuose tvyrojusią įtampą, kurios anksčiau nebūdavo. Mergaitė matydavo, kaip vis dažniau tėvai ir babūnelė atokiau kažką kuždėdavosi, o jai prisiartinus – tuoj nutildavo arba imdavo kalbėti apie gyvulius ir kitus ūkio reikalus.

Kad kažkas ne taip, išdavė ir tai, jog mergaitės tėvas vis dažniau kažkur išvykdavo, o namuose likusios mama ir babūnelė stverdavo į rankas po rožančių ir imdavo kalbėti poterius.

Nesuprantama mergaitei buvo ir tai, kodėl mama ėmė kepti daugiau duonos. Kas savaitę ji prikepdavo po dvylika kepalų. „Kaip greitai mes suvalgome duoną... Anksčiau ilgiau užtekdavo“, – tuomet svarstė Birutė, kuriai buvo 8-eri. Kiek įsidrąsinusi ji to paklausė mamos. O ši, nė kiek nesutrikusi, paaiškino, jog darbininkai daugiau dirba, dėl to ir valgyti jiems atitinkamai reikia.

Apie pasikeitimus namuose Birutė rašė ir savo „Prisiminimuose“: „Šventa tiesa, dabar pusryčiams, pietums ir vakarienei mama virdavo kur kas didesnį katilą. Atsisėdusi prie stalo ėmiau stebėti, kas ir kiek valgo. Mano nuostabai visi valgė tiek pat, kiek ir anksčiau, tik katile buvo dar geras dubuo sriubos ir keli gabalėliai mėsos.

Didžioji paslaptis

Vieną rytą papusryčiavus, šeimyna išsiskirstė prie darbų. Besisukiodama virtuvėje nužiūrėjau, kad mama iš katilo į dubenį sudėjo nuo pusryčių likusią pusmarškonę košę, užpylė pamirkalu. Dubenį įstatė į rėtį, kuriuo nešdavo vištoms lesalą, įdėjo kelis medinius šaukštus. Į didelį molinį ąsotį įpylė rūgusio pieno, po prijuoste paslėpė gerą riekę duonos ir skubiai išėjo.“

Tą kartą Birutė išsliūkino paskui mamą. Šiai jau rakinant vištidės duris, mergaitė prišokusi paklausė, kam ji neša tą košę. Bet mama jai liepė atstoti ir neslankioti iš paskos kaip kokiam šešėliui. Dar pridūrė, kad vištas eina lesinti.

„Gerai! Košė – vištoms. Bet kam šaukštai? Argi vištos jais valgo?“ – nepasidavė smalsumo užvaldyta mergaitė ir mamos primygtinai prašė pasakyti, kas nuo jos slepiama ir kodėl. Juk ji apie paklydėlius ir bunkerį niekam nė žodeliu neprasitarė.

Birutė iki šiol mena savos mamos žvilgsnį, kupiną nevilties. Mama suprato, kad trauktis nėra kur, kad dukra – per daug smalsi. Verčiau jai viską papasakoti, prisaikdinus niekam nė žodeliu neprasitarti, antraip gali tekti dėl jos landumo skaudžiai nukentėti.

„It tai būtų nutikę vakar, prisimenu, kaip abi su mama susėdome ant slenksčio ir ėmėme kalbėtis. Mama iškart įspėjo pasakysianti labai svarbų dalyką. Ji kalbėjo ramiai, bet kiekvienas jos žodis buvo aiškesnis nei bet kada.

„Atmink visada, jei bent kas sužinos mūsų paslaptį, kurią dabar išgirsi, vokiečiai sušaudys visą mūsų šeimą ir dar daug nekaltų žmonių, o namus sudegins.

Atidžiai klausykis – tai ne tik mūsų šeimos, tai daugelio žmonių gyvybės ir mirties klausimas. Mes privalome padėti pasmerktiems mirti žmonėms išgyventi. Prisimeni paklydėlius? Vaikeli, juos atvežė tėvelis iš Telšių geto, tai – žydai, kuriuos vokiečiai pasmerkė mirčiai. Juos uždarė į getą, būriais varo į mišką ir šaudo. Tuos, kuriuos matei, irgi būtų sušaudę, jei tėvelis nebūtų išvedęs iš geto ir parvežęs į mūsų namus“, – mamos žodžius moteris suguldė į savo „Prisiminimus“.

Lemtinga pažintis


Moteris atsimena, jog tą akimirką jos širdelė spurdėjo iš baimės. Ji suprato, kokia žinia jai patikėta ir koks gresia pavojus kam nors ją atskleidus. Bet šį nerimą netruko pasivyti kitas. Birutei rūpėjo, kur šiuo metu tie žmonės, ar jų dar nesurado, ar nesušaudė? „Padėkime jiems, mamyte“, – ištarė mergaitė.

Mama pasakė, kad nuo šiol ir ji privalo padėti juos saugoti. Linksėdama maža galvele, mergaitė prisiekė tai daryti ir niekam apie juos nepasakoti. Jai buvo labai jų gaila. „Kur jie dabar, vargšeliai?“ – prisimena paklaususi mamos. Ši, pakilusi nuo slenksčio, atrakino vištidės duris.

Šį momentą Birutė vėlgi aprašė savo „Prisiminimuose“: „Sukudakavo, suklego didžiulis vištų pulkas. Išvaikiau vištas, kurios kišo galvas į rėtį, į indą su koše. Įėjome į antrą vištidės kambarį. Jame vištų nelaikėme. Ten tėvelis buvo įsitaisęs meistarnę. Viduryje stovėjo varstotas, pasienyje – lentyna, prikrauta staliaus įrankių, ant grindų mėtėsi keli lentgaliai ir krūva sakais kvepiančių skiedrų. Ant palangės ir rąstigalio buvo padėta lenta. Kai įėjome į meistarnę, ant jos sėdėjo šeši žmonės. Tai buvo žmonės, su kuriais man buvo lemta tą dieną susipažinti, su kuriais bendravau visą gyvenimą.

„Tai, Birutėle, susipažink, – pasakė mama. – Ji jau viską žino apie jus. Nebijokite, ji tylės“, – pridūrė.

Pirmoji prie manęs priėjo jauna juodaplaukė, labai gražaus veido mergaitė, apkabino, tyliai pasakė: „Vadink mane Vanda, tu būsi mano mažoji sesutė visą gyvenimą“ ir pravirkusi nusisuko. Antrosios mergaitės vardas buvo Mania, paskui priėjo Dovydas, Blatienė, Blatas ir Todosienė. Jie visi bučiavo mane ir prašė, kad tik niekad niekam neprasitarčiau apie juos. Pažadėjau tylėti.

„Dabar mes jau pažįstami, – nusijuokė Dovydas. – Aš tave prisimenu nuo tada, kai žiemos naktį stovėjai tarpduryje vienmarškinė. Būdami už sienos, alkieriuje, girdėjome, kaip kartą naktį rėkei, kad tave „baido“. Seniai norėjome su tavimi susipažinti, bet vis bijojome.“

Vėliau Birutė sužinojo, jog pirmasis bunkeris buvo alkieriuje, antrasis – vištidėje. Jis buvo iškastas po vištų laktomis. Prie jų buvo sudėtinga prieiti. Be to, reikėdavo pasidėti lentgalį, jei nenorėjai išsitepti kojų.

O dieną jų globotiniai laiką leisdavo meistarnėje. Ten nedvokė, buvo šviesu ir jauku, nors jos ir vištidės langai iš vidaus buvo užtepti kalkėmis. Naktis žydai leisdavo bunkeryje, kur turėjo vieną bendrą guolį. Kad į jį patektų oro, pamate buvo iškalta skylė.

Taip ir slinko dienos Striaupių sodyboje. Nors nerimas ir baimė iš čia nesitraukė, kitur būta baisesnių dalykų. Žydus priglaudusią šarneliškių šeimą pasiekdavo vis šiurpesnės žinios apie nacių žiaurumą. Geto gyventojai buvo be gailesčio naikinami...

Laukite tęsinio.

Istorijos pradžią galite skaityti čia: /lt/naujienos/kultura/portretai/didzioji_seimos_paslaptis/

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar jums priimtinas sezoninis laiko sukiojimas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar eisite balsuoti antrajame Seimo rinkimų ture?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +11 C

+8 +9 C

 

+10 +12 C

 +12+13 C

+12 +14 C

 

 +13 +15 C

0-4 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1821 PLN - 4.5783
RUB - 90.8256 CHF - 1.0726
GBP - 0.9027 NOK - 10.9325

Nuorodos