respublika.lt

„Vilnius Jazz“ festivalį užbaigs debiutų diena

(0)
Publikuota: 2020 spalio 18 14:11:08, Valentina Gudienė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Festivalio „Vilnius Jazz" organizatorius Antanas Gustys. Eltos nuotr.

Sekmadienį baigiasi 33-iasis tarptautinis šiuolaikinio džiazo festivalis „Vilnius Jazz“. Jo baigiamąją programą Lietuvos rusų dramos teatre pradės dieninis renginys – publika kviečiama į „Vilnius Jazz Young Power“ (VJYP) konkurso finalą. Skiriamasis šio konkurso bruožas tas, kad jaunieji talentai jame atlieka ne tik privalomus džiazo standartus, bet ir savo originalias kompozicijas.

 

Šiemet, kaip nurodoma festivalio organizatorių pranešime, dėl VJYP „Grand Prix“ varžysis džiazo scenoje debiutuojantis LMTA absolventų Deimanto Balio ir Mato Samulionio duetas „Matt Deiman“, įvairių mokyklų studentus suvienijęs kvartetas „JUZT“ ir Lietuvos jaunimo džiazo orkestras, suburtas iš Kauno, Vilniaus, Klaipėdos ir Skuodo mokyklų auklėtinių. Visi jie atliks savo originalias kompozicijas.

Finalo lyderį kartu su „Vilnius Jazz“ prodiuserio Antano Gusčio vadovaujama žiuri rinks publika. Finalą koncertu papuoš 2019-ųjų ,,Vilnius Jazz Young Power“ nugalėtoja grupė „Kanalizacija“.

Sekmadienio vakariniame koncerte laukia du debiutai. Pirmieji į sceną kils kompozitorė, garso menininkė ir atlikėja Gailė Griciūtė su laisvojo džiazo gitaristu Juozu Milašiumi. Tai neplanuotas šių savitų menininkų susitikimas scenoje.

Pakviesta sukurti festivaliui autorinį projektą G. Griciūtė buvo pasirinkusi partnere kitą menininkę, bet jai dėl objektyvių aplinkybių iš projekto pasitraukus, situaciją ėmėsi gelbėti bekompromisis avangardininkas, vienas radikaliausių Lietuvos gitaristų, džiazo kūrėjų, kompozitorių, performansų autorių J. Milašius.

G. Griciūtė baigė klasikinio fortepijono studijas J. Sibeliaus muzikos akademijoje Helsinkyje (Suomija), kompozicijos – Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, taip pat studijavo šiuolaikinį meną „Staedelschule“ menų akademijoje Frankfurte (Vokietija).

Ji aktyviai reiškiasi šiuolaikinio meno scenoje ir kaip autorė, ir kaip atlikėja. Gailė pasirodė „Tectonics“ festivalyje Tel Avive (Izraelis), „Labor Sonor“ festivalyje Berlyne, „Counterflows“ festivalyje Jungtinėje Karalystėje (su garso menininku Antanu Dombrovskiu), „Estonia“ festivalyje Vilniaus šiuolaikinio meno centre, „Sound Art“ festivalyje Kaliningrade, dalyvavo Artūro Bumšteino barokinio teatro triukšmo mašinų performanse „Bad Weather“ Krokuvos „Unsound“ festivalyje Varšuvoje ir kituose šio menininko projektuose.

Festivalyje menininkė muzikuos preparuotu fortepijonu.

J. Milašius jau daugiau kaip 30 metų tyrinėja gitaros galimybes grodamas solo bei įvairiuose projektuose su garsiais improvizacinės ir elektroninės muzikos kūrėjais bei garso menininkais. Savo bekompromisį muzikavimo stilių jis deklaravo grodamas Vladimiro Čekasino, Vytauto Labučio, Vladimiro Tarasovo ansambliuose, taip pat – su Tomu Kutavičiumi, Skirmantu Sasnausku, Jonu Meku, Dariumi Čiuta bei kitais eksperimentinės elektroninės muzikos kūrėjais.

2008-aisiais gitaristo nuopelnai Lietuvos džiazui buvo įvertinti „Vilnius Jazz“ apdovanojimu.

Antroje vakaro dalyje laukia džiazo meistrų Arno Mikalkėno, Eugenijaus Kanevičiaus ir Marijaus Aleksos trio debiutas. Trijulę subūrė multiintrumentininkas, kompozitorius, pedagogas ir daugelio projektų siela A. Mikalkėnas, ansamblyje grojantis fortepijonu.

A. Mikalkėnas muzikuoja daugybėje kolektyvų, kuria muziką dramos teatrui, dalyvauja spektakliuose. Kartu su verslininke Daiva Masaityte jis atidarė Kaune neformalaus muzikinio ugdymo erdvę „Jazz Academy“ ir tapo vienu „Improdimensijos“ sąjūdžio įkvėpėjų. Menininkas bendradarbiavo su daugeliu žinomų Lietuvos ir užsienio improvizacinės muzikos meistrų.

Arnas yra nemažai grojęs su E. Kanevičiumi, o karjeros pradžioje muzikavo ir su M. Aleksa, vėliau sekė jo veiklą svetur. Mat Marijus tik pernai sugrįžo į Lietuvą po Londone praleisto dešimtmečio. Ten iš pradžių kaupė patirtį muzikuodamas džiazo klubuose, kol įsiliejo į vietos muzikantų bendruomenę. Po trejų metų būgnininkas jau skraidė po pasaulį koncertuodamas ir įrašinėdamas muziką.

Per metus jis surengia maždaug pusantro šimto pasirodymų įvairiuose žemynuose. Marijus grojo su daugeliu pop- ir džiazo žvaigždžių, tarp jų – „All Saints“, „Blue“, „Maverick Sabre“, Anthony Josephu, Femi Temowo, Dennisu Rollinsu, China Moses. Šiemet būgnininkas įgrojo albumą „Ronnie Scott's“ džiazo klube su „Grammy“ laimėtojo, „Snarky Puppy“ grupės klavišininko Billo Laurance'o trio „The Pines“.

Vienas universaliausių Lietuvos bosininkų E. Kanevičius džiazo scenoje – jau beveik ketvirtį amžiaus. Jis grojo su kone visais Lietuvos džiazo kūrėjais įvairiausią muziką – nuo radikalaus „free“ iki melodingo meinstrymo.

A. Mikalkėnas nevadina savęs šio ansamblio lyderiu, nors koncerte skambės jo autorinė programa. Arnas įsitikinęs, kad talentingi partneriai praturtins ją savo idėjomis ir meistryste – kompozicijos suskambės netikėtai net jam pačiam.

Koncertas bus tiesiogiai transliuojamas „Vilnius Jazz“ feisbuko paskyroje. „Vilnius Jazz“ festivalį remia Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

„Vilnius Jazz 2020“ apdovanojimas – muzikos leidyklai „NoBusiness Records“

Šeštadienį festivalio „Vilnius Jazz“ scenoje sostinės Rusų dramos teatre paskelbtas 17-asis apdovanojimo „Už nuopelnus Lietuvos džiazui“ laureatas. Juo tapo Vilniuje veikianti muzikos įrašų leidykla „NoBusiness Records“ (NBR), praneša festivalio „Vilnius Jazz“ organizatoriai. Jos leidžiami improvizacinės muzikos ir laisvojo džiazo albumai sulaukė pripažinimo ne tik Lietuvoje, bet ir kitų Europos šalių bei Šiaurės Amerikos džiazo muzikos spaudoje ir tinklalapiuose.

Kompanija susikūrė 2008 metais trijų džiazo aistruolių – muzikos firmos „Thelonious“ savininko Valerijaus Anosovo, džiazo kūrėjo Liudo Mockūno ir mėgėjo Dano Mikailionio – iniciatyva.

Pradinis trijulės tikslas buvo įamžinti CD, DVD ir LP pavidalais geriausius improvizacinės muzikos koncertus Vilniuje, o stimulu veikti tapo švedų improvizuotojo Matso Gustafssono koncertai Lietuvoje, kuriuos NBR ir įamžino savo pirmosiose kompaktinėje bei vinilo plokštelėse.

Kitiems leidiniams buvo panaudoti ankstesniais metais „Thelonious“ surengtų koncertų Lietuvoje įrašai, sulaukę pačių geriausių užsienio muzikos kritikų įvertinimų. 2009-aisiais „All About Jazz“ įtraukė NBR tarp geriausių metų džiazo leidybos kompanijų, o 2011, 2012 ir 2019 metais vilniečių leidyklą tokia pripažino Niujorko muzikos kritikų žurnalas „New York City Jazz Record“.

NBR greitai išplėtė savo veiklą, neapsiribodama Lietuvos koncertų įrašais – leidyklos diskografiją nuolat pildo pasaulio avangardinio džiazo ir improvizacinės muzikos korifėjų darbai.

NBR dvigubas albumas „Black Man’s Blues“ su „Billy Bang’s Survival Ensemble“ įrašais 2012 metais Niujorke buvo apdovanotas Amerikos kompozitorių, autorių ir leidėjų draugijos (ASCAP) „Deems Taylor Award“ prizu.

2013 metais džiazo žurnalas „Downbeat“ į geriausių kompaktinių plokštelių dešimtuką įtraukė NBR išleistą Evano Parkerio trio albumą „Live at Maya Recordings Festival“, o to paties trio koncerto „Vilnius Jazz“ festivalyje išleistas įrašas pateko tarp geriausių „New York City Jazz Record“ metų albumų.

Šiuo metu, be kitų albumų, NBR leidžia du kartus „Grammy“ laureato Samo Riverso archyvinius darbus, sulaukiančius didelio muzikos kritikų ir gerbėjų dėmesio.

„NoBusiness Records“ albumus platina Amerikos, Prancūzijos, Belgijos, kitų šalių platintojai. Vilniuje juos galima įsigyti „Thelonious“ parduotuvėje.

„Vilnius Jazz“ prizas „Už nuopelnus Lietuvos džiazui“ teikiamas nuo 2004 metų. Jo laureatais yra tapę trylika iškilių šalies džiazo meistrų, tarp jų – Viačeslavas Ganelinas, Vladimiras Čekasinas, Vladimiras Tarasovas, Dainius Pulauskas, Petras Vyšniauskas, Liudas Mockūnas, trys džiazo teoretikai ir fotomenininkas. Muzikologas Liudas Šaltenis (1941-1994) ir ilgametis Kauno bigbendo vadovas Romualdas Grabštas (1943-2009) buvo apdovanoti po mirties, primenama festivalio „Vilnius Jazz“ pranešime.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gyventojai turėjo gauti pavojaus signalus dėl į Lietuvą įskridusios skraidyklės iš Baltarusijos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +18 C

+12 +22 C

+14 +21 C

+22 +25 C

+18 +27 C

+20 +22 C

0-4 m/s

0-7 m/s

0-4 m/s