respublika.lt

Vilniuje bus atidarytas pastatas, kuriame kalėjo 1863-1864 m. sukilimo dalyviai

papildyta

(0)
Publikuota: 2019 lapkričio 12 11:58:52, Sigita Zumerytė, Elta
×
nuotr. 6 nuotr.
Vilniuje bus atidarytas pastatas, kuriame kalėjo 1863-1864 m. sukilimo dalyviai. Dainiaus Labučio nuotr.

Ruošiantis kitą savaitę vyksiančioms valstybinėms 1863–1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių laidotuvėms, Vilniuje visuomenei rengiamasi pristatyti pastatą, kuriame kalėjo dalis sukilėlių. Žemutinės pilies teritorijoje esančiame pastate, buvusioje areštinėje-kalėjime, lapkričio 21 dieną bus atidaroma paroda.

 

Šis pastatas Lietuvos nacionaliniam muziejui atiteko dar 1995 metais, tačiau iki šios vasaros panaudos teise jį valdė Vilniaus miesto policijos komisariatas. Atgal į savo rankas turtą perėmęs muziejus šias kažkada didikų dvarui priklausiusias istorines erdves planuoja sutvarkyti ir pritaikyti lankytojams.

„Lapkričio 21 dieną pastatas bus pristatytas visuomenei. Tai yra pastatas, kuris buvęs uždaras 200 metų. Dabar turime unikalią progą papasakoti šio pastato istoriją ir taip pat papasakoti kitą unikalią istoriją, kuri yra susijusi su šituo pastatu. (…) Mes siekiame šiame pastate kiek galima daugiau išlaikyti autentiškumo todėl, kad istorija, kurią pasakosime parodoje, yra labai susijusi su šituo pastatu. Mes pasakosime apie sukilėlius, kurie buvo nužudyti Lukiškių aikštėje ir kurie buvo pakasti Gedimino kalne ir, kaip jūs žinote, Lietuvos nacionalinis muziejus 2017 metais juo atrado. Taigi paroda ir bus apie sukilėlius”, – sakė Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė.

Istorikų duomenimis, pristatomame pastate kalėjo aštuoni iš dvidešimties Gedimino kalne rastų sukilėlių: kunigas Raimundas Zemackis, Albertas Liaskovičius, Boleslovas Koliška, Henrikas Makoveckis, Aleksandras Revkovskis, Juozapas Revkovskis, Juozapas Jablonskis, Mečislavas Dormanovskis. Ten jie laukė mirties bausmės įvykdymo, vėliau nužudyti Lukiškių aikštėje.

Šią istoriją, pasak R. Kačkutės, siekiama pristatyti paroda autentiškoje aplinkoje.

„Padarėme svarbiausius darbus, įrengėme lankytojų centrą, kad lankytojai galėtų nusirengti, palikti savo daiktus, taip pat sutvarkėme elektros prieigas, įrengėme apsaugą nuo gaisro, tualetus įrengėme iš naujo, visa kita yra taip, kaip buvo”, – sakė R. Kačkutė.

Pasak jos, šis pastatas yra labai tinkamas papasakoti XIX-XX a. istoriją, tačiau, kaip konkrečiai jį vėliau pritaikyti muziejaus reikmėms, bus tariamasi su specialistais.

„Kol kas iš tikrųjų reikia pradėti nuo koncepcijos. Mes pradėsime nuo koncepcijos rengimo, nuo diskutavimo su ne tiktai Lietuvos nacionalinio muziejaus mokslininkais, bet turbūt bandysime diskutuoti ir su Vilniaus universiteto mokslininkais, su Lietuvos istorijos instituto mokslininkais ir prieisime prie bendros koncepcijos, kokia istorijos dalis ir kaip galėtų būti čia pasakojama. Na, o tada jau yra investicinio projekto rengimas”, - sakė R. Kačkutė.

Šį pastatą atnaujinti ir pritaikyti muziejaus reikmėms tikimasi per trejus-ketverius metus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s