respublika.lt

Ukrainiečių filmas „žeme, stop“: jaunuolių, stovinčių ties suaugusiųjų gyvenimo slenksčiu, portretas

2022 gegužės 19 11:45:00
Auksė Podolskytė

„Skalvijos" kino centras pristato naujausią ukrainiečių režisierės Katerynos Gornostai filmą „žeme, stop" („Stop-Zemlia"). Praėjusių metų Berlyno kino festivalio jaunimo žiuri favoritą išvysti ir su filmo kūrėjais susitikti žiūrovai kviečiami gegužės 26, 27, 28, 29 d. ir birželio 1 d.

×
nuotr. 4 nuotr.
Filmo „žeme, stop“ kadrai.

 

„Yra dalykų, kurie neišaugame. Kai kurie klausimai mus nustoja jaudinti tik todėl, kad juos „su patirtimi" užmirštame. Filmas „žeme, stop" - tarsi priminimas, koks vis dėlto trapus mūsų pasaulis. Ypač žvelgiant jauno žmogaus akimis. Ypač - akimis, kurios nuo mažų dienų matė, kas yra karas", - įspūdžiais apie „coming-of-age" filmą dalijasi „Skalvijos" kino centro edukacinių programų koordinatorė Greta Ramanauskaitė.

„žeme, stop" - tai istorija apie klasės draugus, leidžiančius paskutinius metus mokykloje. Tačiau dilema „Kur stoti?" jiems ne pati sudėtingiausia. Kaip suprasti tėvus, ką reiškia draugai, kas esu aš ir kaip pakviesti šokiui tą, nuo kurio žvilgsnio darosi silpna - tai neramina filmo herojus.

Tarp nerūpestingų pokštų ir melancholijos pasimetusią draugų kasdienybę atskleidžiantis pasakojimas - tarsi sentimentali klasės nuotrauka. Kur kiekvienas - „charakteris", bet visi stovi ties tuo pačiu - suaugusiųjų gyvenimo slenksčiu.

Filmo anonsas: 

„Labai džiaugiuosi, kad nepaisant visų aplinkybių žiūrovus galime pakviesti ne tik į filmą, bet ir į susitikimus su jo kūrėjais", - sako G. Ramanauskaitė.

Premjeroje gegužės 26 d. svečiuosis filme pagrindinius vaidmenis sukūrę aktoriai Yana Isaienko, Arsenijus Markovas ir Oleksandras Ivanovas, o birželio 1-ąją „žeme, stop" žiūrovams pristatys režisierė K. Gornostai.

2021 m. „žeme, stop" buvo apdovanotas Berlyno kino festivalio „Krištoliniu lokiu", skiriamu festivalio jaunimo žiuri.

Skirdami prizą, kino vertintojai atkreipė dėmesį ne tik į jaunajai kartai aktualias filmo temas - platoniška meilė, queer tapatybė ar solidarumas, - bet ir savitas režisierės kino kūrimo technikas.

Nestandartinis aktorių atrankos procesas, grupinė „vaidybos laboratorija" vietoj įprastų repeticijų, montažas vaidybinius kadrus derinant su dokumentikos elementais - visi šie originalūs režisierės sprendimai leido sukurti kino pasakojimą, trinantį ribas tarp fikcijos ir tikrovės. Pasakojimą, kuris atskleidžia, „kaip mūsų karta svajoja, jaučia ir patiria pasaulį" - teigiama Berlyno kino festivalio jaunimo žiuri pranešime.

Bilietus į seansus galima įsigyti „Skalvijos" kasoje arba Bilietai.lt.
Renginys „Facebook": https://fb.me/e/2wnjSLy1W

Laikraščių prenumerata internetu

  • RINKA: Būsto nuosavybės, kainų ir nuomos palyginamasis tyrimas parodė, kad Lietuva patenka į Europos šalių, kurių gyventojai valdo daugiausiai gyvenamojo nekilnojamojo turto, tačiau pagal būsto vertę ir nuomos kainas esame Europos vidutiniokai.
  • REIDAS: Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą, birželio 24–27 dienomis vykdys transporto priemonių, įskaitant dviračių, elektrinių paspirtukų, vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimus.
  • PAŽEIDĖJAI: Per tris mėnesius sostinėje priverstinai nuvežtos 755 ne pagal kelių eismo taisykles paliktos transporto priemonės – 480 iš neįgaliesiems skirtų vietų.
  • SPAUDA: Lietuvos paštui pranešus apie planus nuo kitų metų maždaug du-tris kartus didinti leidinių prenumeratos pristatymo kainas miestuose, susisiekimo ministras sako, jog kainas didinti reikia, tačiau kartu ketinama keisti žiniasklaidos rėmimo modelį.
  • MAISTAS: Seimas nutarė nesvarstyti siūlymo taikyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio tarifą visiems maisto produktams.
  • AKCIZAI: Deklaruotos visų akcizinių prekių akcizų įplaukos per penkis šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, padidėjo 4,3% – iki 640 mln. eurų, pranešė Valstybinė mokesčių inspekcija.
  • TVARKA: Ilgąjį Joninių savaitgalį dirbs gausesnės policijos pajėgos – jos užtikrins viešąją tvarką masiniuose renginiuose, organizuos reidus neblaiviems ir viršijantiems greitį vairuotojams išaiškinti.
  • POSĖDŽIAI: Pirmadienį, birželio 27 d., šaukiami nenumatyti Seimo plenariniai posėdžiai - juos sušaukti nutarė Seimo valdyba.
  • RIBOJIMAI: Europos Komisija patikslins išaiškinimą, kaip įgyvendinti ribojimus, susijusius su Europos Sąjungos sankcionuotų prekių gabenimu tranzitu tarp pagrindinės Rusijos dalies ir Kaliningrado srities, pranešė prezidentas Gitanas Nausėda.
  • PRAMONĖ: Seimo narys Kęstutis Masiulis siūlo krašto apsaugos ministrui Arvydui Anušauskui skatinti ukrainiečių gynybos pramonės perkėlimą į Lietuvą.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar skiepytumėtės nuo beždžionių raupų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar pavyks Seime priimti Civilinės sąjungos (Partnerystės) įstatymą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+18 +27 C

+20 +28 C

 

+19 +26 C

+29 +33 C

+24 +34 C

 

+22 +28 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-6 m/s