respublika.lt

Tūkstančiai lietuvio gyvensenos artefaktų: atveriama analogo Lietuvoje neturinti saugykla

2022 kovo 21 10:16:01
Arminas Šileikis

Aštuoniose salėse sutilpę tūkstančiai įvairiausių kasdienių buities ir gyvensenos daiktų. Koks lietuvio genas juose užkoduotas? Kokius klodus įamžinome ir per laiką primiršome? Ką naujo galime atrasti praeityje? Nuo kovo 24 d. Istorijų namuose pradedanti veikti etnografinių eksponatų saugykla-ekspozicija kol kas Lietuvoje vienintelė tokia - atvira ne tik mokslininkams, bet ir specialių teminių ekskursijų dalyviams.

×
nuotr. 8 nuotr.
Saugykloje gausu architektūrinių namų puošybos ir konstrukcijos elementų. S. Samsono nuotr.

 

Beveik prieš metus duris atvėręs Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys Istorijų namai iki šiol surengė tris reikšmingas parodas ir ne kartą sukvietė lankytojus į įvairius renginius su vietos bei užsienio svečiais. Kaip sako muziejaus direktorė Rūta Kačkutė, Istorijų namai jau įsitvirtino sostinės muziejų gretose.

„Į saugyklą-ekspoziciją perkėlę muziejaus saugomus etnografinius eksponatus baigėme įgyvendinti sumanytą Istorijų namų koncepciją. Saugykloje saugome ir eksponuojame prieš 200 ir daugiau metų kasdienybėje naudotus lietuvių buities daiktus. Čia - vienoje vietoje - sudaryta išskirtinė galimybė ne tik mokslininkams, bet ir lankytojams išvysti kai kurių eksponatų rinkinių visumą, pamėginti aprėpti ją žvilgsniu ir suvokti mastą bei vertę", - sako R. Kačkutė.

„Saugykloje saugomi eksponatai byloja apie lietuvių valstiečių gyvenimo būdą, neatsiejamą nuo jų anuometinės pasaulėžiūros. Tai buitį ir būtį atspindintys reliktai, konstravę lietuvio tapatybę, bet išnykę natūralioje laiko kaitoje. Šiandien jie verti naujos pažinties, kad papasakotų mums, kokie prasminiai kodai juose buvo užkoduoti", - teigia muziejaus Etninės kultūros ir antropologijos rinkinių skyriaus vedėja dr. Miglė Lebednykaitė.

Specialių ekskursijų, kurias ves muziejaus etnografai, metu lankytojai saugyklose išvys visą Lietuvos nacionaliniame muziejuje saugomą verpsčių ir prieverpsčių kolekciją, verpimo ratelių, tradicinių baldų. Šiandien jie įgauna prasmę ne kaip darbo įrankiai ar buities reikmenys, bet kaip puošnios interjero detalės, kurių formas ir ornamentus verta tirti ir analizuoti ne tik meniniu požiūriu: dažnai vyrai kaip įmanoma gražiau išpuoštą verpimo įrankį - verpstę ar prieversptę - dovanojo moterims, siekdami jų prielankumo ir rodydami meilę. O kai kurie eksponatai, pavyzdžiui, vienuolikmečio piemenuko, žinomo dievdirbio ar pačios merginos papuošta verpstė pasiūlo naują žiūros tašką, mažiau nagrinėtų ir neaptartų temų ir kontekstų klodus.

Namų interjero rinkinį saugykloje sudaro baldų grupė - skrynios, kuparai, spintos, indaujos, rankšluostinės, laikrodinės, spintelės ir kiti kasdieniai valstiečio buities artefaktai. Baldų spalvos, spalvų deriniai, ornamentika išryškina ne tik lietuvių sampratą apie grožį ar gamtos stebėjimo išugdytą estetinį skonį, bet ir etnografinių regionų skirtumus. Saugykloje tarp vidaus interjero detalių gausu ir architektūrinių namų puošybos bei konstrukcijos elementų.

Akį traukia gausi įvairių amatų meistrų naudotų įrankių kolekcija, kuri tarsi savaime paaiškina, kad be jų nebūtų ir visų šių daiktų.

„Čia saugomi eksponatai atspindi socialinį lietuvio valstiečio gyvenimą. Ir tas gyvenimas, be abejo, neapsiėjo be išorinio pasaulio įtakų. Pavyzdžiui, rudai dažyta XIX a. pabaigos skrynia liudija apie tai, kad Lietuvą tuo laiku pasiekdavo šios spalvos pigmentas iš Švedijos, oranžinis - iš Olandijos. Valstiečiai puošė namus tiek, kiek leido išgalės, - gal todėl labiausiai vertintas žmogaus darbštumas ir kūrybiškumas. Tačiau šiandien į tyrinėjamus eksponatus žvelgiame jau iš kitos perspektyvos: namų apyvokos daiktų, architektūrinių detalių puošyba žymi lietuvio valstiečio norą pabrėžti savo socialinį statusą, įamžinti supratimą apie puoselėtas vertybes, išlaikyti ir perduoti tradicijas", - pasakoja M. Lebednykaitė.

Simbolinį kelią link etnografijos eksponatų saugyklos nužymi Istorijų namų parodų erdves puošiantys XIX a. pradžioje - XX a. viduryje namų ūkyje naudoti metaliniai ir moliniai indai - puodai, kavamalės, dubenys, ąsočiai. Šalia jų - įvairios pintinės, vaikų žaislai, lazdos pasiremti keliaujant.

Saugyklą suprojektavo architektas Alfredas Trimonis, įrengė dailininkas Eimantas Ludavičius ir muziejaus etnografai.

Specialias ekskursijas po naująją saugyklą lankytojams visą pavasarį - nuo kovo 24 d. iki gegužės 26 d. - ketvirtadieniais ves muziejaus etnografai, ilgus dešimtmečius tyrinėjantys sukauptus eksponatų rinkinius.

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • UŽGNIAUŠ: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen skeptiškai vertina Seimo opozicijos siūlymą steigti laikinąją tyrimo komisiją, siekiant aiškinti, ar eksparlamentarui Kristijonui Bartoševičiui galėjo būti nutekinta informacija apie jo atžvilgiu prokuratūros vykdomą tyrimą, nes esą „visi klausimai jau yra atsakyti“.
  • NESUTARIA: Sartų žirgų lenktynės greičiausiai nevyks ir šiemet - ne tik dėl to, kad dėl šiltų orų nepavyksta išlieti ledo tako Sartų hipodrome, bet ir todėl, kad Žemės ūkio ministerija šimtametę tradiciją nori perleisti Zarasų savivaldybei, kuri sako, kad būtų nepajėgi finansiškai.
  • PENSIJA: Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė tvirtina, kad šiuo metu šalyje esanti pensijų fondų sistema yra „katastrofiškai neteisinga“.
  • SKUNDAS: Aštuonios iš 39-ių nekilnojamojo turto bendrovių, pernai gruodį nubaustų už draudžiamą susitarimą, teismui apskundė Konkurencijos tarybos pernai gruodį joms skirtas baudas.
  • LAIVYBA: Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, praneša, kad nuo 12 val. laivyba Klaipėdos uoste atnaujinta.
  • TRIBUNOLAS: Europos šalių ir Europos Parlamento užsienio reikalų komitetų pirmininkai pasisako už specialaus tarptautinio tribunolo įsteigimą Rusijos nusikaltimų Ukrainoje kaltininkams.
  • UOSTAI: Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos delegacijai viešint Italijos Taranto jūrų uoste ir siekiant užtikrinti sistemingą bei ilgalaikį bendradarbiavimą, pasirašyta bendradarbiavimo sutartis.
  • SVEIKINIMAS: Pirmadienį prezidentas Gitanas Nausėda pasveikino rašytoją, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatą Saulių Tomą Kondrotą 70-mečio proga.
  • INSTITUTAS: Vietoj centrinio Kauno pašto ketinama įsteigti Nacionalinį architektūros institutą - nauja biudžetinė įstaiga Laisvės alėjoje turėtų pradėti veikti šių metų balandžio 1-ąją.
  • GARAŽAS: Klaipėdos tarybai tvirtinant trejų metų strateginį planą politikai kritikavo administraciją dėl centre nepastatyto požeminio garažo ir įpareigojo imtis darbų Danės gatvėje didinant automobilių vietų skaičių.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikėtų keisti moterų pavardžių rašybą, leidžiant galūnę -a?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar laikysitės astrologų rekomendacijų 2023 metams?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0 +4 C

-1 +4 C

 

-3 +3 C

-1 +3 C

0 +3 C

 

-2 +1 C

0-7 m/s

0-9 m/s

 

0-6 m/s