respublika.lt
 

T.Matulionis skelbiamas palaimintuojunuotraukos

2017 birželio mėn. 21 d. 08:48:08
Gintarė Minkevičienė

Jau šį sekmadienį, birželio 25 dieną, Vilniaus arkikatedros aikštėje lietuvis arkivyskupas kankinys Teofilius Matulionis bus paskelbtas palaimintuoju. Tai istorinis įvykis, į kurį atvyks asmeninis popiežiaus atstovas, šventųjų skelbimo kongregacijos prefektas kardinolas Andželas Amatas (Angelo Amato). Būtent jis ir vadovaus kankinio T.Matulionio beatifikacijos iškilmėms.

×
nuotr. 2 nuotr.
Sostinės Katedros aikštėje jau ruošiamasi Teofiliaus Matulionio beatifikacijos iškilmėms, į kurias tikrai suvažiuos tikintieji iš visos Lietuvos

 

Istoriniu įvykiu šios iškilmės taps dar ir todėl, kad pirmą kartą Lietuvos istorijoje palaimintuoju lietuvis kankinys bus skelbiamas ne Vatikane, o Vilniuje. Šv. Kazimiero ir palaimintojo Jurgio Matulaičio beatifikacijos iškilmės vyko Vatikane.

Iškilmių išvakarėse, birželio 24-ąją, svečias iš Romos kardinolas A.Amatas lankysis Kaišiadoryse, kur ilsisi T.Matulionio palaikai. Čia įvyks jo privati malda prie arkivyskupo T.Matulionio palaikų sarkofago. Po jos T.Matulionio sarkofagas bus pergabentas į Vilnių.

Arkivyskupo T.Matulionio skelbimo palaimintuoju iškilmėse Vilniuje ketina dalyvauti nemažai maldininkų iš užsienio - išeivijos lietuviai, Lenkijos lietuvių grupė, taip pat katalikai iš Rusijos ir Baltarusijos, kur naujas palaimintasis tarnavo kaip kunigas ir vyskupas.

2017 metus Lietuvos ganytojai paskelbė arkivyskupo T.Matulionio metais. O metų šūkiu išrinko žodžius iš Evangelijos: „Tiesa padarys jus laisvus“ (Jn 8, 32). Garbingasis T.Matulionis, anot vyskupų, paliudijo šią tiesą savo gyvenimu.

Arkivyskupas T.Matulionis dėl nepaklusimo okupantų valdžiai ir nuolatinės tarnystės tikintiesiems šešiolika metų buvo kankinamas kalėjimuose ir lageriuose. Jis kalėjo įvairiose vietose - Maskvoje, Leningrade, Solovkų salose prie Baltosios jūros, Petrapilyje, Mordovoje, Vladimire ir kitur. Kalėjimų sąlygos buvo nežmoniškos. Pavyzdžiui, Solovkų salose, kur žiema trunka pusę metų, o pagrindinę dalį sudaro pelkynai, kaliniai tiesė kelius. Kiekvieną dieną reikėdavo tempti medžius iš pelkių ir ant pečių gabenti iš miško žemes. Jeigu nepadarydavo nustatytos normos, vakare negaudavo riekelės duonos.

Tačiau net ir tokios sąlygos Teofiliaus tikėjimo nepalaužė. Solovkų salose kalėję kunigai buvo sudarę savo „komuną“ (bendruomenę), o jos vyresniuoju buvo išsirinkę vyskupą Teofilių. Solovkų salose kalinti kunigai slapta šventė šv. Mišias, iš duonos pasigamindavo rožančius. Šiam faktui paaiškėjus, iš Solovkų Teofilius buvo perkeltas į Peterburgo kalėjimo griežčiausio režimo vienutę. Paskui buvo išsiųstas į vietovę prie Ladogos ežero dirbti sunkiausių darbų - kirsti miško.

Kelis kartus Teofiliui pavyko sugrįžti į Lietuvą. Pavyzdžiui, 1934 metais, kai Lietuvos ir Sovietų Sąjungos vyriausybės susitarė apsikeisti kaliniais. Būdamas laisvėje Teofilius aplankė Vatikaną, Šventąją Žemę, susitiko su JAV bendruomenėmis. Kai T.Matulionis nuvyko į Romą ir atsiklaupė palaiminimui prieš popiežių Pijų XI, popiežius Teofilių pakėlė ir pats atsiklaupė jo vieton tardamas: „Esi kankinys! Privalai pirmas mane palaiminti!“

Lietuvoje T.Matulionis ėjo Kaišiadorių vyskupo pareigas, o už pagirtiną tvirtumą atliekant jam patikėtas pareigas Apaštalų Sostas 1962 metais jam suteikė arkivyskupo titulą.

Nors Teofilius buvo raginamas į Lietuvą nebegrįžti, nes ten jo laukė griežtos bausmės ir persekiojimai, jis vis tiek grįžo ir rūpinosi tikinčiaisiais Lietuvoje. Tačiau ir vėl buvo kalinamas ir tremiamas.

Teofilius, padedamas artimų draugų, nuolatos stengėsi grįžti į Lietuvą, tačiau valdžia vyskupo bijojo ir visaip stengėsi užkirsti jam kelią į tėvynę sugrįžti.

Arkivyskupas T.Matulionis mirė 1962 metais. Palaidotas Kaišiadorių katedros kriptoje, kur po iškilmių Vilniuje vėl bus sugrąžintas.

Taigi visi yra kviečiami birželio 25 dieną atvykti į beatifikacijos iškilmes Vilniuje ir tapti istorinio įvykio liudininkais.


Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NEEILINĖ SESIJA: nepavykus pratęsti rudens sesijos, ketvirtadienį parlamentarai rinksis į Seimo valdybos sušauktą neeilinę Seimo sesiją; daugiausia dėmesio per šią sesiją turėtų sulaukti aplinkosauginės problemos.
  • ŽEMĖS DREBĖJIMAS: trečiadienį Rusijos Tolimuosiuose Rytuose, rytinėje Kamčiatkos pusiasalio dalyje, įvyko 5,6 balo žemės drebėjimas, pranešimų apie sugriovimus ir nukentėjusiuosius negauta.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar profilaktiniai skiepai vaikams turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar jau pradėjote pildyti naujiems metams sau duotus pažadus?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 +1  +3 C

0 C

 

 0 C

+2 +4 C

+1 +2 C

 

+2 +4 C

6-7 m/s

5-7 m/s

 

6 m/s