respublika.lt

Tarpukario Lietuvos istoriją menantis akademinis choras „Ave Vita“ - naikinamas

(0)
2019 gruodžio 17 15:30:16
Prof. Antanas Kiveris

Lietuvos visuomenę informuojame, kad po 85-erių metų veiklos yra sunaikintas vienas seniausių, dar tarpukario Lietuvoje įkurtas akademinis choras „Ave Vita“. Nuo 2019 metų gruodžio 31 dienos nepratęsiama darbo sutartis su ilgamečiu šio choro vadovu (25 vadovavimo metai) profesoriumi Kastyčiu Barisu.

×
nuotr. 1 nuotr.
Choro „Ave Vita“ pasirodymas Šv. Jonų bažnyčioje. Eltos nuotr.

 

Choro darbuotojai žodžiu informavo, kad taip pat yra atleidžiami, o studentams siūloma pasirinkti kitas veiklas. Manome, kad šio tarpukario Lietuvos senas gilias tradicijas turinčio akademinio choro sunaikinimas tai didelis praradimas visai Lietuvai ir jos kultūrai. Valstybės politikai ir biurokratai, kurie pamina žmonijos pamatines vertybes, skirdami itin mažą finansavimą, kultūrai, mokslui, sunaikino mokytojų rengimo bazę (vienintelį specializuotą universitetą), naikina ir griauna valstybę iš vidaus.

Akademinis choras „Ave Vita“ savo veiklą vykdė Klaipėdos Respublikos pedagoginiame, Panevėžio pedagoginiame, Vilniaus pedagoginiame, Vilniaus valstybiniame pedagoginiame institutuose, Vilniaus pedagoginiame universitete, Lietuvos edukologijos universitete, o nuo 2018 metų Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijoje Vilniuje.

Akademiniame „Ave Vita“ chore dainuoja, daug įvairių specialybių studentų ir veteranų. Stiprus ir darnus kolektyvas stebina klausytojus savo jaunatvišku žavesiu, entuziazmu, kūrinių atlikimo meistriškumu bei koncertinio repertuaro įvairove.

Choras „Ave Vita“ – respublikinių ir Baltijos šalių studentų dainų ir šokių švenčių „Gaudeamus“, festivalių ir konkursų dalyvis, daugelio tarptautinių konkursų, vykusių Darmstadt (Vokietija), Heythuysen (Olandija), Valetta (Malta), Montreux ir Neuchatel (Šveicarija), Athens (Graikija), Cantonigros (Ispanija), Neerpelt (Belgija), Veldhoven (Olandija), Ancara (Turkija), Olomouc (Čekija) ir kt. laimėtojas. Sėkmingai dalyvavo tarptautiniuose festivaliuose ir koncertuose

JAV, Meksika, Italijoje, Portugalijoje, Austrijoje, Vengrijoje, Rusijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Latvijoje, Slovakijoje, Ispanijoje ir kt. Dėl savo tarptautinio aktyvumo „Ave Vita“ yra gavusi „Aukso paukštės“ nominaciją „Tarptautinio spindesio žvaigždė“. Tai yra aukščiausias kolektyvo įvertinimas Lietuvoje..

Choras „Ave Vita“ pasiekęs nemažus laimėjimus Lietuvoje: XVII tarptautiniame S. Šimkaus chorų konkurse Klaipėdoje laimėta I-oji vieta, 1-ame Lietuvos suaugusiųjų chorų konkurse savoje kategorijoje iškovota I vieta, 2-ame konkurse – III vieta.

Dar vienas, labai svarbus ir unikalus kolektyvo projektas, įprasminantis Lietuvos etnosą – teatralizuotas Tautinių kostiumų pristatymas – koncertas „Raštų pynė“. Šio koncerto-pristatymo pagalba yra atskleidžiamas autentiškas lietuvių tautinis kostiumas ir penki to meto Lietuvos regionai (Aukštaitija, Žemaitija, Suvalkija, Dzūkija, Klaipėdos kraštas) bei kiekvienam regionui priklausančios lietuvių liaudies dainos. Su šiuo projektu choras apkeliavo nemažą dalį Lietuvos bei užsienio šalių, tokių kaip Rusija (2010 ir 2011), Vengrija (2011), Vokietija (2013) ir Baltarusija (2015). Taip pat choras turėjo garbės koncertuoti su tokiais atlikėjais kaip Linas Adomaitis, Birutė Petrikytė, Edmundas Kučinskas, Merūnas Vitulskis, Ovidijus Vyšniauskas, prof. Vytautas Juozapaitis ir kt.

Mišraus akademinio choro „Ave vita“ atliekami kūriniai įrašyti garso kasetėje (1996) bei kompaktinėmis plokštelėmis (2000, 2004, 2010, 2014, 2015, 2016).

Choro meno vadovais praeityje yra buvę – chorvedžiai ir dirigentai Juozas Gaubas ir Stepas Sodeika (~1935~1939), Alfonsas Mikulskis (~1939~1944), Enrikas Kiškis (~1945~1947), Antanas Ilčiukas (1947-1958), prof. Klemensas Griauzdė (1958-1962), prof. Jonas Aleksa (1961-1962), doc. Margarita Gedvilaitė (1962-1994). Nuo 1994 metų kolektyvui vadovauja prof. Kastytis Barisas, nuo 1981 m. dirbęs šio choro chormeisteriu. Valstybiniais apdovanojimais apdovanoti garsūs muzikologai, profesoriai, šiuo metu negali įsidarbinti Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijoje Vilniuje, nors jiems ir gali būti sudaromas tinkamas paskaitų krūvis, o stojančiųjų dokumentų priėmimas 2019 m. mokslo metams Vilniuje buvo leistas tik paskutiniąją dokumentų įforminimo dieną. Neįtikėtina, bet švietimo ir aukštojo mokslo reformos pasekmėje, yra nuolat menkinamas ir žeminamas Lietuvos Mokytojo vardas, jo specialybė, net žymūs edukologai mokslininkai, daug metų dirbę edukologijos tyrimų srityje – Lietuvos edukologijos universitete, buvo priversti ieškoti darbo mokyklose pas savo buvusius studentus, eiti dirbti kitus nekvalifikuotus darbus.

Net profesoriui, įsidarbinusiam gimnazijoje, jo atlyginimo koeficientas yra prilygintas jaunesniojo mokytojo pareigybei, nors jis ir yra išleidę nemažai vadovėlių mokyklai, mokytojų knygų ir t.t. Lietuvos Respublikos Seimo 2018 m. birželio 5 d. Nr. XII-1229 nutarimo dėl LEU ir ASUreorganizavimo prijungimo prie VDU būdu sąlygų 22 punkte buvo numatyta, kad „Reorganizuojant Lietuvos edukologijos universitetą ir Aleksandro Stulginskio universitetą, užtikrinamas jų veiklos tęstinumas, įsipareigojimų vykdymas, darbo santykių tęstinumas, juridinių ir fizinių asmenų finansinių įsipareigojimų vykdymas, taip pat įgyvendinamų ir numatomų įgyvendinti projektų sutartyse ir paraiškose nustatytų sąlygų vykdymas“, tačiau pvz. Muzikos specialybės studentų darbo ir studijų vietos buvo perkeltos į chemijos ar biologijos auditorijas ir laboratorijas, o dėstytojams pasirengti paskaitoms suteiktos patalpos buvusiose Gamtos mokslų fakultetų mokymo priemonių sandėliukuose. Mokslininkai, kurie dirba VDU Švietimo akademijoje Vilniuje, nuolat jaučia psichologinį spaudimą iš mokslininkų ir kolegų dirbančių Kaune. Visos Studijų kokybės vertinimo centro aprobuotos Studijų programos, kurias sukūrė LEU mokslininkai, jau pateikiamos nuasmenintai, nurodant, kad tai VDU autorinės programos.

Atkreipdami dėmesį į Lietuvos švietimo ir aukštojo mokslo problemą ir į susidariusią grėsmingą padėtį Lietuvos mokytojų pamainos rengime, LEU Alumnų draugija kreipiasi į plačiąją Lietuvos švietimo, kultūros, meno, sporto ir mokslo bendruomenę ragindama netylėti dėl pasaulinio lygio choro „Ave Vita“ vadovo prof. Kastyčio Bariso atleidimo iš pareigų, ir faktiškai, choro sunaikinimo.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • STIPENDIJOS: Pagal projektą „Tęsk“ skirtos tikslinės stipendijos pedagogų rengimo programose studijuojantiems studentams ir toliau bus mokamos, nors Europos socialinio fondo finansuojamas projektas ir baigėsi - stipendijas būsimiems pedagogams padengs valstybė.
  • BAUDOS: Už draudžiamų vienkartinių elektroninių cigarečių pardavinėjimą Vartotojų teisių apsaugos tarnyba dviem bendrovėms skyrė baudas: „Alternatyvus tabakas“ skirta 750 eurų bauda, o „VIP Dūmas“ – 1,5 tūkst. eurų bauda.
  • GAISRAS: Trečiadienio vakarą Klaipėdos rajone, plastiko perdirbimo įmonės teritorijoje kilęs gaisras visiškai užgesintas, ketvirtadienio paryčiais ugniagesiai paliko gaisravietę.
  • REZERVAS: Suomijoje apsilankęs Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys žada, jog Lietuva siųs karininkus į Suomiją, kad šie perimtų patirtį pritraukiant šauktinius ir rezervistus bei juos treniruojant.
  • PRATYBOS: Generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje ketvirtadienį pradedamos Algirdo pėstininkų bataliono kovos mašinų „Vilkas“ įgulų kvalifikavimo pratybos.
  • REIDAS: Lietuvos kelių policijos tarnyba informuoja, kad rugpjūčio 18-20 dienomis bus vykdoma pavojingo ir chuliganiško vairavimo, manevravimo, lenkimo, kur tai draudžiama daryti, važiavimo per sankryžas, šviesoforo signalų paisymo kontrolė.
  • ROGUTĖS: Birštonas ir vėl turi kuo nustebinti, nes į aktyvių kurorto veiklų sąrašą nuo šiol bus galima įtraukti ir pasivažinėjimą vasaros rogutėmis: trečiadienį atidaryta ilgiausia – net 600 metrų ilgio – rogučių trasa Lietuvoje.
  • FESTIVALIS: Ketvirtadienį Kauno VDU Botanikos sode prasidės festivalis „Vasara Kaune 2022": tris vakarus parke vyks renginiai, patiksiantys įvairaus amžiaus ir skonio žiūrovui - nuo akademinio meno gerbėjų iki šokių muzikos mylėtojų, o 21.00 val. bus parodytas Anželikos Cholinos teatro pastatymas „Pikų dama".
  • ORKESTRAS: Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministerijos siūlymui reorganizuoti reprezentacinį pučiamųjų orkestrą, grąžinant jį Policijos departamentui.
  • KONCERTAS: Kristupo vasaros festivalis rugpjūčio 18 d. 19 val. kviečia į premjerą – koncertą "Symphonic Beatles", vyksiantį Adomo Mickevičiaus bibliotekos vidiniame kiemelyje - jame skambės kultinių „The Beatles“ dainų kolekcija pučiamųjų orkestrui ir chorui.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar taupote elektrą (išjunginėjate šviesas, prietaisus ir t.t.)?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +19 C

+13 +20 C

 

+11 +20 C

+20 +25 C

+22 +25 C

 

+24 +27 C

0-4 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s