respublika.lt

Sostinėje pasibaigęs Vilniaus dokumentinių filmų festivalis tęsiasi Klaipėdoje

2021 spalio 05 10:49:56
VDFF

Įvykęs Vilniuje ir Kaune, Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF) keliasi į Klaipėdą. Šį savaitgalį - spalio 8-10 d. - kino gerbėjų festivalis lauks uostamiesčio kino teatre „ArleKinas". Penki filmai iš skirtingų festivalio programų - paskutinė galimybė rinktinę dokumentiką pamatyti didžiajame ekrane.

×
nuotr. 2 nuotr.
Kadras iš filmo „Lošimai, dievai ir LSD"

 

„Dokumentika - žanras, turintis savo gerbėjų ratą, tačiau dažnai nepelnytai aplenkiantis kino teatrus. Todėl labai džiaugiamės galimybe šią VDFF rinktinių filmų programą parodyti ir Klaipėdoje. Kažkam, tikimės, tai bus atradimas, o jau mėgstantiems šį festivalį - proga pasimėgauti kinu prie didžiojo ekrano", - sako kino teatro „ArleKinas" vadovas Linas Lesauskas.

Į Klaipėdoje pristatomų filmų penketuką atrinkti trys festivalio pagrindinės programos filmai: „Raganos iš Rytų" (Julien Faraut, 2021) „Tranzistorių seserys" (Lisa Rovner, 2020) ir „Kruvina nosis, vėjas kišenėse" (Bill Ross, Turner Ross, 2020).

Filmas „Raganos iš Rytų" dedikuotas legendinės Japonijos moterų tinklinio rinktinės istorijai. Įtraukianti kino juosta pasakoja herojišką medvilnės fabriko darbuotojų gyvenimo kelionę - nuo sporto būrelio po darbo iki olimpinės šlovės. Filmas, kuriame persipina archyviniai kadrai, dabarties vaizdai, animacija, sportas ir politika, darkart liudija: žmogaus valia ir galimybės - beribės.

Moterys - pagrindinės ir filmo „Tranzistorių seserys" „žaidėjos". Čia britų režisierė žymios menininkės Laurie Anderson užkadriniu balsu pasakoja apie elektroninės muzikos pionieres: Delią Derbyshire, Daphnę Oram, Bebę Barron, Pauliną Oliveros ir lietuvių kilmės Clarą Rockmore. Archyviniai filmo kadrai veda ne tik per XX a. muzikos ir technikos istoriją, bet ir sudėtingos moterų emancipacijos Vakarų kultūroje kovos lauką.

Vieno uždaromo Las Vegaso baro paskutinės nakties istoriją pasakoja amerikiečių režisieriai broliai Billis ir Turneris Rossai filme „Kruvina nosis, vėjas kišenėse". Stilingoje ir autentiškoje vienos nakties kronikoje tiršta muzikos, šokių ir iki skausmo atvirų pokalbių: apie gyvenimą, meilę, alkoholį ir tai, kas labiausiai vienija iš pažiūros tokius skirtingus baro personažus - apie būtį persmelkiančią vienatvę.

Festivalio teminei programai „Žemės stebėtojai", kviečiančiai pamąstyti apie paraleles tarp Žemės ir kosmoso, atstovauja „Nostalgija šviesai" (Patricio Guzmán, 2010). Filmo herojai - astronomai ir Pinocheto režimo politinių kalinių žmonos - toje pačioje Atakamo dykumoje savaip ieško to, kas jiems brangiausia. Vieni - atsakymo, iš kur mes atsiradome, kitos - kur dingo jų mylimųjų palaikai. Šis metafizinis kino pasakojimas Europos kino apdovanojimų žiuri pripažintas geriausiu 2010 m. dokumentiniu filmu.

Susipažinti su unikalaus šveicarų-kanadiečių menininko Peterio Mettlerio kūryba klaipėdiečiai kviečiami per žinomiausią autoriaus filmą „Lošimai, dievai ir LSD" (2002). Tai keturių dalių kelionė po pasaulį, kuriame telpa ir fanatiški dievo tarnai, ir prasilošeliai, sekso žaidimų mėgėjai ar reiveriai. Nuo Toronto oro uosto iki Mumbajaus humoro klubų - visuose žemės kampeliuose žmonės ieško to paties: laimės. Kad ir kokios absurdiškos tos paieškos kartais gali pasirodyti.

Peržiūromis Klaipėdoje pasibaigsiantis VDFF kitų miestų žiūrovus kviečia suskubti dar nepamatytus filmus pažiūrėti internetu: www.skalvija.lt ir www.vdff.lt. Devynios juostos bus pasiekiamos iki spalio 23 d.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • UŽGNIAUŠ: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen skeptiškai vertina Seimo opozicijos siūlymą steigti laikinąją tyrimo komisiją, siekiant aiškinti, ar eksparlamentarui Kristijonui Bartoševičiui galėjo būti nutekinta informacija apie jo atžvilgiu prokuratūros vykdomą tyrimą, nes esą „visi klausimai jau yra atsakyti“.
  • NESUTARIA: Sartų žirgų lenktynės greičiausiai nevyks ir šiemet - ne tik dėl to, kad dėl šiltų orų nepavyksta išlieti ledo tako Sartų hipodrome, bet ir todėl, kad Žemės ūkio ministerija šimtametę tradiciją nori perleisti Zarasų savivaldybei, kuri sako, kad būtų nepajėgi finansiškai.
  • PENSIJA: Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė tvirtina, kad šiuo metu šalyje esanti pensijų fondų sistema yra „katastrofiškai neteisinga“.
  • SKUNDAS: Aštuonios iš 39-ių nekilnojamojo turto bendrovių, pernai gruodį nubaustų už draudžiamą susitarimą, teismui apskundė Konkurencijos tarybos pernai gruodį joms skirtas baudas.
  • LAIVYBA: Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, praneša, kad nuo 12 val. laivyba Klaipėdos uoste atnaujinta.
  • TRIBUNOLAS: Europos šalių ir Europos Parlamento užsienio reikalų komitetų pirmininkai pasisako už specialaus tarptautinio tribunolo įsteigimą Rusijos nusikaltimų Ukrainoje kaltininkams.
  • UOSTAI: Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos delegacijai viešint Italijos Taranto jūrų uoste ir siekiant užtikrinti sistemingą bei ilgalaikį bendradarbiavimą, pasirašyta bendradarbiavimo sutartis.
  • SVEIKINIMAS: Pirmadienį prezidentas Gitanas Nausėda pasveikino rašytoją, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatą Saulių Tomą Kondrotą 70-mečio proga.
  • INSTITUTAS: Vietoj centrinio Kauno pašto ketinama įsteigti Nacionalinį architektūros institutą - nauja biudžetinė įstaiga Laisvės alėjoje turėtų pradėti veikti šių metų balandžio 1-ąją.
  • GARAŽAS: Klaipėdos tarybai tvirtinant trejų metų strateginį planą politikai kritikavo administraciją dėl centre nepastatyto požeminio garažo ir įpareigojo imtis darbų Danės gatvėje didinant automobilių vietų skaičių.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikėtų keisti moterų pavardžių rašybą, leidžiant galūnę -a?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar laikysitės astrologų rekomendacijų 2023 metams?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0 +4 C

-1 +4 C

 

-3 +3 C

-1 +3 C

0 +3 C

 

-2 +1 C

0-7 m/s

0-9 m/s

 

0-6 m/s