respublika.lt

Šių metų Lietuvos kino ruporas pasaulyje – režisierė Giedrė Žickytė

2021 gruodžio 22 11:25:52
Laisvė Radzevičienė

Vilniuje, „Šekspyro" viešbutyje, septintą kartą įteikti Autorinio kino aljanso (AKA) apdovanojimai „Kino ruporas" režisieriams ir prodiuseriams, garsinantiems šalies vardą pasaulyje. Pagrindinis apdovanojimas šiais metais skirtas filmo „Šuolis" režisierei ir prodiuserei Giedrei Žickytei.

×
nuotr. 1 nuotr.
G. Žickytė. Eltos nuotr.

 

Asociacijos „Autorinio kino aljansas" apdovanojimas pirmą kartą įteiktas 2012 metais, kai buvo įkurta AKA asociacija. Svarbiausias šios jos veiklos prioritetas - didinti aukštos meninės kokybės lietuviško kino žinomumą ir matomumą užsienyje.

Pagrindinis „Kino ruporo" apdovanojimas atiteko režisierei ir prodiuserei G. Žickytei, kurios dokumentinio filmo „Šuolis" premjera įvyko tarptautiniame Varšuvos kino festivalyje. Jame filmas buvo apdovanotas Geriausio ilgametražio dokumentinio filmo prizu, vėliau „Šuolis" aplankė kelias dešimtis tarptautinių festivalių, kuriuose pelnė ne vieną žiūrovų ar žiuri prizą, tarp jų - ir pagrindinį apdovanojimą Pietų Korėjos dokumentinių filmų festivalyje „EIDF 2021".

Už filmo „Piligrimai" sklaidą AKA diplomu apdovanoti režisierius Laurynas Bareiša ir prodiuserė Klementina Remeikaitė. Vaidybinis ilgametražis L. Bareišos filmas „Piligrimai" premjerą šventė tarptautiniame Venecijos festivalyje, čia pelnė pagrindinį „Juodojo liūto" apdovanojimą konkursinėje „Horizontų" programoje. Už svarbius tarptautinius apdovanojimus filmo autoriams skirta LR Kultūros ministerijos premija.

Vertinimo komisijos pirmininkė, dokumentinio kino kritikė, Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatė Rūta Oginskaitė priminė: „AKA apdovanojimo komisija svarsto ne tiek filmų meninį lygį, kiek autorių pastangas savo kūrinį platinti, kad jis būtų žinomas ir matomas ne vien Lietuvoje, bet ir tarptautiniu mastu".

Renkant intensyviausiai skleidusius žinią apie Lietuvą ir jo kiną režisierius bei prodiuserius R. Oginskaitei talkino režisierius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Audrius Stonys ir kino kritikė, žurnalistė, Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatė Izolda Keidošiūtė.

A. Stonys teigė, kad G. Žickytės talentas ir kūrybinė energija daugelį dešimtmečių sovietų valdžios slėptą istoriją ištraukė iš visiškos užmaršties: Dėl filmo „Šuolis" pasaulis iki tolimiausių pakraščių, užgniaužęs žadą, stebėjo ir stebi lietuvio istoriją, privertusią Vakarų demokratijas atsigręžti į Lietuvą. Giedrė su ta pačia galinga energija, su kuria darė šitą filmą, jį neša Lietuvos ir pasaulio žiūrovams, todėl neabejotinai nusipelno šio ir dar daugelio apdovanojimų".

Šiųmečio AKA diplomo laureato, režisieriaus L. Bareišos filmo „Piligrimai" apdovanojimą „Juodasis liūtas" Venecijos kino festivalyje I. Keidošiūtė apibūdina kaip vieną įspūdingiausių šiuolaikinėje Lietuvos kino istorijoje. „Apdovanojimas tikrai aukštas ir pelnytas. „Piligrimai" - vienas geriausių pastarųjų metų debiutų mūsų kine, tuo greit turės progą įsitikinti Lietuvos kino žiūrovai", - sakė kino kritikė.

„Kino ruporo" apdovanojimų laureatai renkami iš visų, dalyvaujančių Lietuvos kino industrijoje. Vertinimo komisija filmų sklaidą vertino nuo 2020 metų rugsėjo iki 2021 metų rugsėjo. I. Keidošiūtė atskleidė, kad komisijos diskusijose „Šuolis" ir „Piligrimai" turėjo nemažai konkurentų. Tai Rygoje ir Taline apdovanojimus pelnęs Andriaus Blaževičiaus filmas „Bėgikė" (prodiuserė Marija Razgutė), režisieriaus ir prodiuserio Lino Mikutos filmas „Romano vaikystė", dalyvavęs pagrindiniame konkurse Leipcigo dokumentinių ir animacinių filmų festivalyje, Jurgio Matulevičiaus „Izaokas" (prodiuseris Stasys Baltakis), pelnęs geriausio debiutinio filmo nominaciją Europos kino apdovanojimuose, po tarptautinius festivalius intensyviai keliaujantis režisieriaus ir prodiuserio Romo Zabarausko filmas „Advokatas".

2021 metų apdovanojimų rėmėjas - Vilniaus miesto savivaldybė.

Laikraščių prenumerata internetu

  • ŽUVYS: Šilutės rajono vandens telkiniuose žuvys gaišta dėl deguonies trūkumo, teigia Aplinkos apsaugos departamentas.
  • SNAIGĖ: Finansinių sunkumų turinti ir restruktūrizuotis siekianti Rusijos grupės „Polair“ netiesiogiai valdoma vienintelė Baltijos šalyse šaldytuvų gamybos bendrovė „Snaigė“ bando ieškoti išeičių, kad nebankrutuotų, sako Alytaus meras Nerijus Cesiulis.
  • VERSLAS: Seimo narys, ekspremjeras Algirdas Butkevičius siūlo smulkiesiems verslininkams, įsivežantiems iš kitų ES valstybių narių prekių, nuo 14 000 iki 30 000 eurų per metus padidinti ribą, kai jie tampa PVM mokėtoju.
  • PROJEKTAI: 700-ąjį Vilniaus jubiliejų sostinės gyventojai ir svečiai pasitiks meno iniciatyvų pilname mieste: kultūros rėmimo programų projektų konkurso antrajame etape patvirtinta dar 160 paraiškų iš 272, kurioms skiriama daugiau kaip 460 tūkst. eurų, skelbia Vilniaus savivaldybė.
  • KAITRA: Birželio kaitra Lietuvoje išaugino kondicionierių ir ventiliatorių paklausą – prekybininkai skaičiuoja dešimtimis kartų augusius pardavimus, nepaisant kai kurių prekių brangimo.
  • AUTOBUSAS: Klaipėdos savivaldybės įmonė „Klaipėdos keleivinis transportas“ ieško, kas tris sezonus teiks vandens autobuso paslaugas Danės upėje - jis reguliariai turėtų pradėti kursuoti jau kitą vasarą.
  • SULAIKYMAS: Seimas apribojo galimybes pareigūnams taikyti dviejų parų sulaikymą asmenims, kurie nebuvo užklupti nusikaltimo vietoje.
  • AUKCIONAS: Penktadienį pasibaigęs Lietuvos pašto organizuotas pastatų Šiaulių Aušros alėjoje aukcionas neįvyko, nes turtu nesusidomėjo nė vienas pirkėjas.
  • ŽEMĖ: Vilniuje sklypų neprižiūrintys savininkai nebegaus žemės mokesčio lengvatos – nuo šiol jiems bus taikomas maksimalus 4% dydžio mokesčio tarifas.
  • DONORYSTĖ: Seimo narės Agnė Širinskienė ir Asta Kubilienė registravo pataisas, kad gaunant arba keičiant asmens dokumentus žmonėms būtų pasiūloma pasirašyti sutikimą dėl organų donorystės.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar skiepijotės nuo erkinio encefalito?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13 +21 C

+11 +19 C

 

+12 +18 C

+20 +27 C

+17 +22 C

 

+17 +20 C

0-6 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s