Pirmadienį po sunkios ligos netekome Gražinos Balandytės. Teatro ir kino legendai, gebėjusiai šviesti ir laimėje, ir nelaimėje, buvo 83-eji.
Kino ir teatro aktorė Gražina Balandytė gimė 1937 m. birželio 27 d. Tučiuose, Telšių apskrityje. Nuo 1955 m. lankė Klaipėdos dramos teatro studiją, nuo 1957 m. dirbo Klaipėdos respublikinės ligoninės medicinos seserimi.
1956-1958 m. - Klaipėdos dramos teatro, nuo 1958 m. - Kauno dramos teatro aktorė, sukūrė daugiau kaip 80 vaidmenų. Nuo 1957 m. vaidino kine ir televizijoje (daugiau kaip 20 vaidmenų).
1997-2001 m. buvo TV laidos „Ponios Gražinos virtuvė“ vedėja.
1995 m. apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi. 1996 m. aktorei įteiktas personalinis „Fortūnos“ prizas už moters vaidmenį spektaklyje „Japonijos naktys“.
Už viso gyvenimo nuopelnus 2004 m. G.Balandytei įteikta padėka „Fortūna“.
2005 m. aktorė gavo Auksinį scenos kryžių už antraeilį Froilen Šnaider vaidmenį Kauno valstybinio muzikinio teatro Džono Kanderio miuzikle „Kabaretas“.
2006 m. G.Balandytė apdovanota Vyriausybės meno premija, 2008 m. Kauno miesto savivaldybės kultūros ir meno premija už scenos meno puoselėjimą bei reikšmingą kultūrinę veiklą.
Atsisveikinimas su velione vyks Nacionaliniame Kauno dramos teatre liepos 29 d. nuo 11 iki 21 val. ir liepos 30 d. nuo 10 iki 12 val. Urna išnešama 12 val. Talentingoji menininkė atguls Petrašiūnų kapinėse. Artimųjų valia prašoma aktorę pagerbti baltu gėlės žiedu.
Aktorė visada noriai duodavo interviu „Respublikos“ leidiniams“, dalindavosi savo gyvenimo įvykiais, vertindavo nūdienos aktualijas. Skelbiame kelias ištraukas iš interviu su Gražina Balandyte.
„Niekas manęs nevedė už rankos, visiškai niekas. Visas gyvenimas buvo kažkieno suplanuotas ir davė man rieškučiomis tiek daug, kad nesugebėjau visko pasiimti. Visada sakau, kad aktoriaus profesija man primena vasaros peteliškes - mes lekiame į ryškią šviesą, geisdami ir dėmesio, ir meilės, ir sėkmės, užtat ir esame tokie pažeidžiami. Mūsų profesija - tai jų sparnų plastėjimas, noras patikti, užtat sakau, ji vyrams nelabai pritinka. Čia šiaip sau, tarp kitko pasakyta.“
* * *
„Žinot, reikia labai džiaugtis gyvenimu. Labai daug skausmo, daug netekčių, daug laimės ir saulės, ir tamsos, bet viską reikia priimti, nes tai yra gyvenimas. O labiausiai reikia lenktis iki žemės savo protėviams, savo šviesaus atminimo tėvams, kad aš atsiradau šioje žemėje, kad man įvyko šitas stebuklas, ir aš pamačiau saulę, dangų, žolę, žmones. Tai kas gali būti nuostabiau?“
* * *
„Iš tiesų nekenčiu senatvės, nes ji atima draugus, artimuosius ir kartais man net nepatogu, kad vis dar gyvenu. Varžausi, kad dar gyvenu. Po ilgesnės pertraukos šeimos gydytojos iškviesta, sakau, daktare, aš labai noriu gyventi, bet man sarmata apie tai kalbėti. Juk aplinkui tik ir girdi, kokia nepakeliama našta visuomenei yra pensininkai. Galvoju, nejaugi tie visi, kurie sėdi dabar valdžioje, yra iš inkubatoriaus, nei tėvo, nei motinos neturi, kad negerbia pensininkų? Atvirkščiai, pensininkams net priekaištaujama, kad per daug gerai gyvena, įsivaizduokit, turi butus, kai kurie net namą, ir kokį litą laidotuvėms dar turi pasidėję... Jie net neįtaria, o gal jiems nesvarbu, kaip žmonėms sunku moraliai, ypač tiems, kurie net galimybių pagerinti savo egzistenciją nebeturi, - laiko nebėra. Bet viską galima iškentėti, viską galima iškęsti, jei yra svarbiausia: pagarba, žmogiškumas. Tokiu atveju galima visiems susiveržti diržus ir dalytis tuo, ką turime.“
* * *
„Galbūt aname teatre, kuriame aš gyvenau, buvo per daug dešimt Dievo įsakymų (Laisvės alėja perėjusiam išgėrusiam artistui grėsė papeikimas). Šiandien teatre, ačiū Dievui, niekas nebegeria, tik gaila, nebėra tų istorijų, juokingų, ir graudžių nutikimų, kurie suartina, spalvų nebėr...“
Šalies vadovai pareiškė užuojautą dėl aktorės G. Balandytės netekties
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir premjeras Saulius Skvernelis reiškia nuoširdžią užuojautą dėl kino ir teatro aktorės Gražinos Balandytės mirties.
Pasak prezidento G. Nausėdos, atsisveikiname su viena iškiliausių Lietuvos aktorių.
„Visą gyvenimą pašventusi darbui teatre, sukūrusi įsimintinų vaidmenų kine ir Lietuvos televizijoje, aktorė spinduliavo kūrybinę šviesą, įkūnijo nuoširdžią ir atsidavusią tarnystę gimtajai šaliai bei Lietuvos kultūrai. Savo kūrybine veikla, žiniomis ir patirtimi ji tarsi susiejo kelias kartas, liudydama kultūros gyvastį ir tęstinumą”, – sakoma prezidento užuojautoje.
G. Balandytės nuopelnai valstybei yra įvertinti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, ji yra pelniusi Auksinį scenos kryžių ir apdovanota ne viena svarbia premija.
Šalies vadovas dėl šios netekties liūdi kartu su G. Balandytės šeima, draugais, gerbėjais ir reiškia užuojautą visai kultūros bendruomenei.
„Gražina Balandytė paliko ryškų pėdsaką ir įspūdingą palikimą Lietuvos kine ir teatre. Lietuvos scenos liks tuštesnės be šio talento jose. Reiškiu nuoširdžią užuojautą“, –sakoma Seimo pirmininkas Viktoras Pranckiečio ir Seimo vardu reiškiamoje užuojautoje.
Šią sunkią netekties akimirką Seimo pirmininkas G. Balandytės artimiesiems ir kolegoms linki stiprybės.
„Lietuvos kultūros pasaulis neteko išskirtinio talento aktorės, kuri sukūrė įsimintinų vaidmenų teatro scenose, kino filmuose. Jos darbai yra įvertinti įvairiais apdovanojimais, už didelius nuopelnus skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija, kiti garbingi apdovanojimai. Dėl G. Balandytės – vienos ryškiausių šalies aktorių – netekties reiškiu nuoširdžią užuojautą artimiesiems, bičiuliams, gerbėjams ir visai šalies kultūros bendruomenei“, – sakoma premjero Sauliaus Skvernelio užuojautoje.