respublika.lt

Nesibaigia kova dėl K.Škirpos

2020 sausio 04 12:28:27
Justina GAFUROVA

Pastarosiomis dienomis visuomenininkai ir Vilniaus valdžia kovoja dėl to, kaip turėtų būti pavadinta alėja, šalia Gedimino pilies kalno. Sausio 1-ąją grąžintas Kazio Škirpos alėjos pavadinimas greitai buvo pašalintas savivaldybės. Tačiau jau sausio 2 d. vakarą ant Trispalvės alėjos užrašo vėl buvo užklijuotas Kazio Škirpos alėjos pavadinimas. Savivaldybė jį nuėmė ir šį kartą. Tačiau visuomenininkai sako pasiduoti neketinantys, jei reikės - su savivaldybe jie kausis teismuose.

×
nuotr. 6 nuotr.
Sausio 2-ąją dar kartą grąžinto Kazio Škirpos alėjos pavadinimo jau kitą rytą neliko nė pėdsako. „Vakaro žinių“ skaitytojų, Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

„Tauta savo didvyrius žino“, - tokie užrašai puošė plakatus, kuriuos laikė patriotiškai nusiteikę žmonės, sausio 2-ąją susirinkę pagerbti pulkininko K.Škirpos atminimo ir ant Trispalvės alėjos lentelės vėl užklijavę K.Škirpos alėjos pavadinimą. Aktyvistai nešė trispalves, uždegė atminimo žvakes. Tiesa, jau sausio 3-osios rytą ties Neries ir Vilnelės santaka, prie Taikomosios dailės muziejaus vingiuojančioje alėjoje šio pagerbimo pėdsakų neliko. Kaip ir K.Škirpos alėjos lipduko ant lentelės.

Kaip „Vakaro žinioms“ sakė vienas iš K.Škirpos alėjos pavadinimo išsaugojimui pritariančių visuomenininkų, Sakalas Gorodeckis, labiausiai stebina savivaldybės veiksmai, daromi nesulaukus vykstančio teismo dėl alėjos pervadinimo sprendimo: „Tai yra teisminio bylinėjimosi objektas. Todėl keista, kad savivaldybė puola savo sprendimą įteisinti nesulaukusi teismo išaiškinimo. Gerai būtų, kad savivaldybė tai suvoktų, tuomet nereikėtų jokių veiksmų.“

S.Gorodeckis sako neabejojantis, kad K.Škirpos alėjos pavadinimas gali būti ir vėl užklijuotas ant dabartinio pavadinimo lentelės: „Kol tokių žmonių bus, Tautos istorija ir Lietuvos valstybė gyvuos. Sistemiškai bandoma diskredituoti tuos istorinius veikėjus, kurie yra Lietuvos tautos pasipriešinimo simboliai. Mums bandoma įpiršti tokį mūsų istorijos vertinimą, koks priimtinas kitoms valstybėms. Bet mes patys turime formuoti savo istorijos vertinimą. Jeigu to nėra, esame žlugę kaip valstybė.“

S.Gorodeckis neslepia, kad už kovas dėl Lietuvos istorijos ir pasipriešinimą valdžios sprendimams, patriotiškai nusiteikę aktyvistai ir patys sulaukia įvairių kaltinimų bei epitetų. „Man tai pažįstama. Tai tęsiasi jau kartomis. Lygiai taip pat buvo niekinami disidentai, kurie buvo laikomi kvaileliais. Taip siekiama sukelti sumaištį žmonių mintyse. Siekiama pasėti abejones. Nes, atsiradus abejonėms, nebus ryžto, jeigu kiltų situacija, kai reikia ginti valstybę. Tai yra vienas hibridinio karo epizodų. Liūdniausia, kad tame dalyvauja kai kurie Vilniaus miesto savivaldybės politikai“, - sako S.Gorodeckis.

Pasak jo, šiuo metu Vilniaus savivaldybė užsiima Lietuvos istorijos aiškinimu. Nors taip būti neturėtų: „Pati savivaldybė kažkada priėmė sprendimą suteikti alėjai K.Škirpos pavadinimą, atėjus kitiems žmonėms, kurie istorijos nežino, pavadinimas staiga keičiamas. Gal ir Lenino prospektą reikia sugrąžinti, nes Gediminas kažką nužudė steigdamas Vilnių? Savivaldybė tapo istorijos institutu. O kiek žymių Lietuvos vyrų savivaldybė pagerbė? Lietuvos savanorių pavardžių, išskyrus Juozapavičiaus, nėra tarp Vilniaus miesto gatvių pavadinimų. Ir ne tik. Yra eilė žmonių, kurie ignoruojami, trinami iš istorijos. Man tai kažką primena... Žinote, 1987 m. mums taip pat buvo aiškinama, kad esame vandalai, chuliganai, keliantys Trispalves. Bet istorija atsirinks, kas yra teisus.“

Po to, kai K.Škirpos alėjos pavadinimas buvo grąžintas pirmą kartą, Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į prokuratūrą, nes tokį veiksmą vertina kaip vandalizmo aktą. Savivaldybės administracijos nuomone, tai yra savivaldžiavimas, o jį apibrėžia Baudžiamojo kodekso straipsniai. Savivaldybė įsitikinusi, kad alėjos pavadinimo grąžinimas yra Vilniaus miesto tarybos sprendimo nepaisymas, nes taryba apsprendžia gatvių pavadinimus, o ne kas nori.

Dalies visuomenės nepasitenkinimas dėl šios alėjos pavadinimo kilo po to, kai pernai liepos mėnesį Vilniaus miesto taryba pritarė idėjai iki tol šalia Vilnelės besidriekiančią alėją pervadinti iš Kazio Škirpos į Trispalvės. Alėja prie Gedimino kalno buvo pavadinta K.Škirpos vardu todėl, kad 1919 metais sausio 1-ąją kartu su kitais Lietuvos savanoriais Gedimino pilies bokšte K.Škirpa iškėlė Lietuvos trispalvę. Dabar apie tai rašoma po Trispalvės alėjos pavadinimu kabančioje atminimo lentoje.

Laikraščių prenumerata internetu

  • UŽPUOLIMAS: Pietryčių Norvegijoje mažiausiai trys žmonės penktadienį buvo sužaloti, iš jų vienas – sunkiai, per šaltuoju ginklu ginkluoto užpuoliko ataką, pranešė policija.
  • MAISTAS: Jungtinės Valstijos ir Rusija ketvirtadienį kaltino viena kitą dėl pasaulyje blogėjančios apsirūpinimo maistu padėties, plėtojantis karui Ukrainoje.
  • SKIEPAI: Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį leido naudoti kinų gamintojo „CanSinoBIO“ skiepus nuo COVID-19
  • ATLEIDIMAS: Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) vadovas sako, kad planas atleisti beveik 2 tūkst. darbuotojų nesikeičia, nors geležinkelininkų profesinė sąjunga teigė, kad atleista gali būti mažiau darbuotojų.
  • SANDORIAI: Konstituciniam Teismui (KT) išaiškinus, kad išimtiniais atvejais savivaldybės gali vidaus sandoriais pirkti kai kurias paslaugas, privatus verslas tikisi daugiau pergalių teisminiuose ginčuose dėl tokių sandorių.
  • ATOSTOGOS: Lietuvių keliavimo įpročiai grįžta į priešpandeminę būklę – rezervuota daugiau nei pusė vasaros kelionių užsakymų: vis dėlto prognozuojama, kad šiemet atostogų kainos turėtų kilti apie 10 proc.
  • LOGISTIKA: Krovinių gabenimo ir ekspedijavimo grupė „Arijus“ šiemet ketina parduoti įmonę Baltarusijoje ir pasitraukti iš šios rinkos.
  • PAJAMOS: Valstybės įmonė „Regitra“ praėjusiais metais gavo 24,5 mln. eurų pajamų – 8% daugiau nei 2020 metais.
  • OBELISKAS: Palangoje nebeliko sovietinio obelisko su sovietiniais simboliais – kūju ir pjautuvu, ketvirtadienio rytą socialiniame tinkle pranešė Palangos meras Šarūnas Vaitkus.
  • VIEŠBUČIAI: Koncernas „Achemos grupė“ skelbia investavęs 600.000 eurų į viešbučio „Palangos vėtra“ atnaujinimą, taip pat 800.000 eurų į Klaipėdos viešbučius „Old Mill Hotel“ ir „Old Mill conference“.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar sveikatos priežiūros tinklo reforma bus naudinga, ar sukels dar daugiau problemų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +17 C

+8 +14 C

 

+7 +11 C

+10 +25 C

+7 +12 C

 

+11 +15 C

0-5 m/s

0-7 m/s

 

0-6 m/s