respublika.lt

Nepriklausomybės kolekcija Sūduvoje (1)

2021 vasario 13 20:30:11
Dalia BYČIENĖ

Vilkaviškio r. Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro- muziejaus fonduose saugoma 217 tūkst. eksponatų. Vieną garbingiausių vietų tarp jų užima muziejininkų vadinama Nepriklausomybės kolekcija. Kokie tai eksponatai ir kuo jie išskirtiniai papasakojo muziejaus fondų vyr. saugotoja Elena Rupeikienė.

×
nuotr. 1 nuotr.
Elena Rupeikienė džiaugiasi, kad tarpukario laikus menančią, pusę pasaulio apkeliavusią Vilkaviškio geležinkelio stoties vėliavą gali pamatyti visi Vilkaviškio muziejaus lankytojai. Kęstučio Inkratos nuotr.


Signataro keliais

Vilkaviškio rajonas turi vieną Nepriklausomybės Akto signatarą - Joną Basanavičių. Anot istorikės, muziejus J.Basanavičiaus šaknimis giliau domėtis pradėjo po 1988 m. Vilkaviškio r. tuomet dar gyveno signataro brolio Vinco vaikai, anūkai.

„Buvusiai mūsų muziejaus direktorei Gabrielei Karalienei dar pavyko pabendrauti su signataro brolio dukterimi Konstancija Basanavičiūte-Šmulkstiene. Akyse nykstančioje signataro tėviškėje ji gyveno iki 1984 metų. Iki gyveno pabaigos Kosnstancija nugyveno pas sesers dukterį Mažeikienę Pūstapėdžių kaime. Moterys muziejui papasakojo apie dėdę daug jautrių istorijų, padovanojo albumą su nuotraukomis. Konstancija mirė 1994 metais, o jos sesuo Anelė Basanavičiūtė-Lenkaitienė - 1998 metais. Basanavičių giminės tradicijų ir atminties saugotoja liko Anelės duktė Teresė, gyvenusi Gudkaimyje. Signatarui priklausančių asmeninių daiktų giminaitės neturėjo, bet paliko autentiškų prisiminimų apie signatarą bei Basanavičių šeimos liniją. To niekas kitas nėra užrašęs", - džiaugiasi muziejininkė.

Nedaugelio krašto muziejų fonduose rastume 1918 m. „Lietuvos aido" 22 numerį, su jame išspausdintu Nepriklausomybės Aktu. Vilkaviškio muziejus jį turi ir ypatingomis progomis parodo lankytojams. Šį numerį muziejui padovanojo su J.Basanavičiumi Lietuvių mokslų draugijos bibliotekoje dirbęs tuomet dar Vilniaus mokytojų seminarijos studentas Pranas Razmukas. „Lietuvos aido" numerį su Nepriklausomybės paskelbimo dokumentu vokiečiai buvo įsakę sunaikinti, bet bibliotekos darbuotojams kelis pavyko išnešti ir išsaugoti.

„P.Razmukas iki 1990-ųjų daugelį daiktų saugojo savo bute, o paskui perdavė Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui. Yra tekę jo klausyti ir bendrauti. Ir tai, kad gana retas dokumentas atkeliavo į Vilkaviškį daug ką sako", - džiaugės Vilkaviškio muziejaus fondų saugotoja. Muziejus vertingą 1918 metų relikviją - visą 1918 metų „Lietuvos aido" komplektą. Bet jame trūksta pagrindinio, 22, numerio, kuriame buvo paskelbtas Nepriklausomybės Aktas. 1993 m. komplektą muziejui perdavė Jonas Brundza, gyvenęs Igliškėlių kaime, Marijampolės rajone.

Vilkaviškio muziejaus fonduose ne vien tik rašytiniai dokumentai apie kraštietį Nepriklausomybės patriarchą. „Labai džiaugiamės turėdami J.Basanavičiui priklausiusių daiktų. Turime skrybėlę, kurią jis nusipirko keliaudamas po Europą. Turime iš Amerikos parsivežtą ženklą, patvirtinantį, kad 1912 m. jis dalyvavo Bostone vykusioje lietuvių konferencijoje. Turime signataro marškinių apykaklę. Net suadytas, nuskalbtas, bet kaip tikro suvalkiečio neišmestas ir išsaugotas, jo dėvėtas kojines turime", - džiaugėsi Vilkaviškio muziejaus Nepriklausomybės kolekcijos saugotoja.

Istorikė mini sukauptą turtingą J.Basanavičiaus biblioteką. Čia brošiūros, knygos, laikraščiai, kuriuose signataras spausdino savo straipsnius. Be to, šiame skyriuje kaupiama visa, kas apie J.Basanavičių spausdinama knygose ir periodiniuose leidiniuose mūsų dienomis. Muziejaus fondo lentynose sukaupta autentiškų dokumentų, projektų, maketų, įgyvendintų ir neįgyvendintų, Vilkaviškyje statant J.Basanavičiaus paminklą.

„Muziejininkas turi jausti gyvenimo pulsą. Tą pulsą jautė ir mums perdavė ilgametė mūsų muziejaus vadovė G.Karalienė. 1988-1991 m., kylant atgimimo bangai, muziejus taip pat jai pasidavė. Tuo metu muziejininkai, pagalbininkai lankė vyresnius žmones ir kalbėjosi, kokį jų tėvai prisimena J.Basanavičių. Bartninkų krašte pavyko rasti žmonių, kuriuos J. Basanavičius buvo gydęs, vaistus skyręs. Pas mus tie pasakojimai yra užrašyti ir saugomi", - pasakojo muziejininkė.

Trispalvės su istorija

„Savo fonduose turime surinkę vilkaviškiečių prisiminimų, kaip tarpukariu buvo švenčiama Vasario 16-oji. Labai džiaugiamės, kad mums pasisekė gauti dvi tautines vėliavas iš Nepriklausomybės gimimo laikų. Vieną padovanojo vilkaviškietis Juozas Matijošaitis, dirbęs vairuotoju mūsų muziejuje. Trispalvė nuo okupacijos pradžios iki 1980 m. buvo saugoma Matijošaičių sodyboje Užbalių kaime (Vilkaviškio r.) tarp dvigubų durų. Einant melioracijai, tėvai turėjo nugriauti sodybą. Trispalvę saugoti jie perdavė sūnui. Labai graži, tvarkinga vėliava. Ši, nepriklausomybės dvasią sauganti, relikvija viešai buvo pristatyta per 1988 m. Sąjūdžio mitingą", - pasakojo E.Rupeikienė.

Kita Trispalvė į muziejų pateko po ilgos kelionės per pusę pasaulio. Vėliava tarpukario laikais būdavo iškeliama ant Vilkaviškio geležinkelio stoties. Artėjant istorinėms permainoms, stoties darbuotojas Pranas Jankauskas Trispalvę paslėpė, o 1944 m., traukdamasis su šeima į Vokietiją, paskui į Ameriką, ją vežėsi su savim. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, P.Jankauskas pažįstamos Birutės Kemėžatės paprašė Trispalvę sugrąžinti Vilkaviškiui. Lietuvė susisiekė su tuometiniu Geležinkelio stoties viršininku Antanu Stoškumi, o jis vėliavą perdavė muziejui.

Istorikė E.Rupeikienė tikisi, kad muziejų pasieks dar viena Nepriklausomybės pradžios amžininkė. Trispalvė, išsaugota Sausininkų kaime gyvenusių ir žuvusių partizanų brolių Plečkaičių šeimoje. Niūrų sovietmetį vėliava pergyveno įsukta į siūlų kamuolį.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
 • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
 • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
 • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
 • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
 • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
 • PAVOJINGA ZONA: Filipinams priklausančią Mindanao salą sudrebino 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, ketvirtadienį pranešė šalies Vulkanologijos ir seismologijos institutas.
 • RADINYS: trečiadienį atliekant remonto darbus Bulgarijos sostinėje, Caro Boriso III gatvėje, buvo rasta XX amžiaus vidurio aviacinė bomba - radinio vieta atitverta, sprogmens neutralizuoti atvyko išminuotojai.
 • VĖL NEBUS: didžiausia šalyje mažmeninės prekybos akcija „Jamam“, sutraukdavusi šimtus tūkstančių pirkėjų, šią gegužę nebus organizuojama - tai jau trečias kartas iš eilės, kai dėl pandemijos ir karantino ribojimų „Akropolis Group“ nusprendė atšaukti didžiųjų nuolaidų dienas.
 • STEBUKLAS: moteris iš Malio antradienį pagimdė devynetuką – dviem kūdikiais daugiau nei medikai matė motinos įsčiose per tyrimus ultragarsu - 25 metų Halima Cissė dėl geresnės medicininės priežiūros atvyko į Maroką, kur jai po cezario pjūvio operacijos gimė penkios mergytės ir keturi berniukai.
 • NEDRAUGIŠKI: sulaukusi kelių vartotojų skundų, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba nustatė, kad statybinių medžiagų ir apdailos prekių prekybos tinklas „Ermitažas” nevykdė pareigos atsakyti į rašytines vartotojų pretenzijas ir todėl įmonei skirta 400 eurų bauda.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar išdrįstate išreikšti savo nuomonę?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar pritartumėte skiepų paso idėjai, jei jį turėdami galėtumėte laisvai gyventi?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+7 +13 C

+10 +17 C

 

+9 +16 C

+19 +23 C

+19 +24 C

 

+18 +21 C

0-8 m/s

0-8 m/s

 

0-8 m/s

       

Nuorodos