respublika.lt

Muziejaus panorama: nuo instaliacijų ir tapybos iki džiazo ir protesto – Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus programa Vilniaus knygų mugėje

(1)
2022 vasario 15 14:08:25
Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus info

2022 m. Vilniaus knygų mugės tema „Vaizdas kaip tekstas" atrodo tarsi specialiai sugalvota Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui (LNDM). Muziejaus padaliniuose nuolat keičiasi parodos, visus metus kviesdamos žiūrovus pasinerti į istoriją ir dabartį, išreikštą vaizdais. Tačiau menininkų, dailėtyrininkų ir kuratorių kuriama išliekamoji vertė kur kas didesnė nei parodos eksponavimo laikas. Taigi Vilniaus knygų mugėje LDNM vaizdai virsta tekstais, o tekstai - renginiais. Muziejaus komanda mugei parengė nemažai dėmesio vertų leidinių, kurie bus įdomūs tiems, kas matė jiems skirtas parodas. Tiems, kas neturėjo progos pasinerti į vaizdus, šie leidiniai bus tarsi kompensacija, o ir vieniems, ir kitiems - galimybė papildyti savo žinojimą dailėtyriniais duomenimis, atrasti dar negirdėtus Lietuvos meno istorijos puslapius ir, be abejonės, teksto ir vaizdo vienovę.

×
nuotr. 1 nuotr.
Knygų mugė. Gintarės Grigėnaitės nuotr.Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus stendas - 5.C02, 5 salė.

Sovietmečio nepaklusnieji, neoficiali bohema ir džiazas

Vienas ryškiausių 2020 m. Lietuvos meno reiškinių - atnaujinti Radvilų rūmai, tapę protesto meno citadele. Šį radikalų įvaizdį suformavo ypatinga vieno žymiausių Lietuvos džiazo muzikantų Vladimiro Tarasovo dovana Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui - jo meno kūrinių kolekcija. Tai - garsiausių XX a. II pusės Rusijos konceptualistų, šiandienių meno pasaulio žvaigždžių darbai, tapę parodos „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji" atnaujintuose Radvilų rūmuose pagrindu.

Jie pristatomi ir leidinyje „Draugų muziejus. Iš V. Tarasovo kolekcijos". Leidiniui pristatyti skirtą renginį moderuos dailėtyrininkė Skaidra Trilupaitytė, apie neoficialaus sovietmečiu Lietuvoje ir Maskvoje vykusio meninio gyvenimo liudininkus, greta sovietinės ideologijos valdomo oficialiojo dailės gyvenimo egzistavusią neoficialiąją meno sceną ir sovietmečio bohemą pasakos visame tame dalyvavęs V. Tarasovas, apie parodos ir leidinio istoriją kalbės LNDM direktorius, parodos „Protesto menas" kuratorius, leidinio sudarytojas ir teksto autorius Arūnas Gelūnas, meninį kontekstą atskleis viena ryškiausių Lietuvos šiuolaikinės dailės specialisčių Raminta Jurėnaitė.

Tačiau kaip be muzikos? V. Tarasovas ne tik kalbės - jis ir improvizuos. Protestui ir bohemai skirtas muzikos ir dailės renginys „Draugų muziejus. Iš V. Tarasovo kolekcijos" vyks vasario 25 d., penktadienį, 13 val. Konferencijų salėje 5.1.

Aleksandra Kašuba - naujai atrasta unikali menininkė

Aleksandra Kašuba - vienas tų vardų, kurie ilgą laiką figūravo lietuvių kultūrinio lauko paraštėse. Lietuvoje ji buvo minima epizodiškai ir dažnai tik savo vyro, skulptoriaus Vytauto Kašubos kūrybos kontekste. Tačiau po įspūdingos didžiulės parodos „Formuojant ateitį. Erdvinės Aleksandros Kasubos aplinkos" Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) tapo akivaizdu, kad tai - tikrai išskirtinė meno lauko figūra.

Išskirtinis yra ir šios parodos katalogas - greičiau knyga, kurioje išsamiai pristatomas Lietuvos ir JAV menininkės Aleksandros Fledžinskaitės-Kašubienės-Kasubos septynių dešimtmečių kūrybinis palikimas - ne tik kūriniai, bet ir jos laiškai bei tekstai. Apie autorę pasakos ją pažinojusi parodos kuratorė ir leidinio sudarytoja Elona Lubytė, viena ryškiausių Lietuvos dailėtyrininkių Giedrė Jankevičiūtė ir architektė Julija Reklaitė, moderuos Egidijus Aleksandravičius.

Ateikite ir atraskite šią unikalią menininkę, kurios nuveikti darbai gniaužia kvapą. A. Kasubos kūrybos ir katalogo „Formuojant ateitį. Erdvinės Aleksandros Kasubos aplinkos" pristatymas - vasario 25 d., penktadienį, 20 val. Konferencijų salėje 5.3.

Ką žinome apie Pranciškų Smuglevičių?

Pripažinkime - jei nesate senosios dailės specialistai, ši pavardė tikriausiai nedaug ką sako. O juk Pranciškus Smuglevičius XVIII a. pabaigoje-XIX a. pradžioje buvo vienas populiariausių, labiausiai išsilavinusių ir vertinamų vietinės kilmės dailininkų, švietėjiško klasicizmo atstovas, savo pažiūras drąsiai reiškęs kūriniuose.

Apie P. Smuglevičiaus asmenybę, jo kūrybą, apie klasicizmą ir muziejų kaip vietą, kur praėjusių amžių dailininkai suspindi naujai, kalbės LDNM direktorius Arūnas Gelūnas, parodos kuratorės, katalogo sudarytojos ir tekstų autorės - Lietuvos senosios dailės specialistės Dalia Tarandaitė, Rūta Janonienė, renginį moderuos meno ir bažnyčios istorikė, diplomatė Irena Vaišvilaitė.

Tai - intelektualų, savo srities profesionalų pokalbis apie vieną ryškiausių mūsų tapytojų. P. Smuglevičius vertas, kad pamatytume jį iš naujo. Renginys „Pranciškus Smuglevičius. Nuo antikinės Romos iki Vilniaus universiteto" vyks vasario 25 d. 17 val. Konferencijų salėje 5.5.

Atraskite sakraliąją Vilniaus dimensiją

Netgi tiems, kurie mano, kad apie sostinę žino viską, staigmena gali tapti Vilnius kaip piligrimų kelio vieta. Šventą kelionę nuo Aušros vartų iki Kalvarijų, tokių kelionių vizualųjį įprasminimą ir daug plačiau - Vilniaus sakralumą, miestą kaip sakralią erdvę ir įvairius to sakralumo aspektus buvo galima pamatyti parodoje „Sakralusis Vilnius.

Piligrimų kelias nuo Aušros vartų iki Kalvarijų" Vilniaus paveikslų galerijoje. O dabar - ir paskaityti kataloge. Renginio moderatorė tapytoja ir dailės istorikė, Bažnytinio paveldo muziejaus direktorė Sigita Maslauskaitė-Mažylienė kalbins katalogo tekstų autores ir parodos kuratores dailės istorikes Rūtą Janonienę ir Rasą Adomaitienę.

Jos pasakos apie įvairių katalikiškų vienuolijų indėlį į „Sakraliojo Vilniaus" kūrimą, primins buvusį Kalvarijų kraštovaizdžio žavesį ir pristatys iki šiol nei tyrėjams, nei visuomenei plačiau nežinotus meno kūrinius, išsaugotus iš sovietmečiu susprogdintų Kalvarijų koplyčių, Aušros vartų lobyno. Renginys „Sakralusis Vilnius. Piligrimų kelias nuo Aušros vartų iki Kalvarijų" vyks vasario 27 d., sekmadienį, 14 val. Kino salėje.

Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje kas mėnesį vyksta gausybė parodų, paskaitų, susitikimų, kūrybinių dirbtuvių - išties sunku suspėti viską aplankyti. Todėl muziejaus stende Vilniaus knygų mugėje galėsite įsigyti naujų leidinių, tekstais ir vaizdais parodančių, kas vyksta šioje vienoje svarbiausių Lietuvos kultūros institucijų.

Tai LNDM metraščio 22 tomas, kuriame galima rasti muziejuje vykusių parodų recenzijų, interviu su menininkais, naujausių muziejaus įsigytų eksponatų aprašymų ir dar daugybę kitų dalykų. Gidas po NDG nuolatinę ekspoziciją, padėsiantis naujai pažiūrėti į ten eksponuojamus kūrinius.

Katalogą „Hommage donatoriams", pasakojantį apie kolekcijas ir donatorius, nuo kurių prasidėjo Vilniaus paveikslų galerijos ekspozicija. O dar - knygos apie vieną žymiausių kryždirbių Vincą Svirskį „Vincas Svirskis' Wooden Miracles", grafiką Vaclovą Ratą „Vaclovas Ratas. Anapus pusiaujo", mažiesiems skaitytojams „Spalvink Vilnių. Valdovų miestas" ir daug kitų leidinių. Visa tai lauks jūsų Vilniaus knygų mugėje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • REAKCIJA: Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovai Seime teigia, kad „Perlas Energija“ bandymas vienašališkai keisti visų savo klientų, kurie pasirinko fiksuotas elektros energijos kainas, sutartis ir juos pervesti į planą, priklausantį nuo biržos svyravimo, yra maitvanagiškas poelgis, kuriuo įmonė savo apsiskaičiavimus perkelia ant vartotojų pečių.
  • KOMPENSACIJA: Ar gyventojams nuo kitų metų sausio bus skiriamos kompensacijos už gamtines dujas ir elektrą, Vyriausybė apsispręs iš rinkos reguliuotojo gavusi prognozuojamas kitų metų kainas, sako energetikos ministras Dainius Kreivys.
  • BAUDA: Už vienašališką sutarčių pakeitimą ar nutraukimą iki 10% metinių pajamų galinti siekti bauda nepriklausomai elektros tiekėjai „Perlas energija“ reikštų milijoną eurų viršijančią sumą ir dar labiau apsunkintų įmonės situaciją, sako jos vadovas Vilius Juraitis.
  • MOKĖJIMAI: Ne Vilnius, o Maskva turi rasti būdus, kaip atsiskaityti už Kaliningrado tranzitą, sako Gabrielius Landsbergis, užsienio reikalų ministras, Lietuvoje veikiantiems bankams aiškinantis, ar atlikdami tokius mokėjimus jie nepažeistų tarptautinių sankcijų.
  • SUIMTAS: Dėl seksualinių nusikaltimų su vaikais JAV suimtas buvęs profesionalus Lietuvos teniso žaidėjas, šio sporto nepilnamečius mokęs 26-erių Kasparas Žemaitėlis, praneša JAV žiniasklaida.
  • DUJOS: Europos Sąjungos planas 15 proc. sumažinti dujų vartojimą visame bloke, priimtas mėginant išspręsti energijos kainų krizę, paaštrintą Rusijos karo Ukrainoje, bus pradėtas vykdyti nuo antradienio.
  • KRITIKA: Kinijos leidinys „Global Times“ pirmadienį išleistame straipsnyje sukritikavo Lietuvos išsakytą paramą JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizitui Taivane ir pasiūlė taikyti šaliai sankcijas.
  • VIRUSAS: Lietuvoje vėl didėjant sergamumui COVID-19, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija rugsėjį planuoja atnaujinti sekoskaitos tyrimus.
  • STALINAS: Šri Lankos teismas pirmadienį paleido už užstatą įtakingą kairuolį profsąjungos lyderį Josephą Staliną, kurio areštą, išprovokavusį plataus masto protestus, pasmerkė tarptautinė bendruomenė.
  • KLIENTAI: Nepriklausomai elektros tiekėjai „Perlas energija“ praėjusį penktadienį paskelbus apie didžiosios dalies sutarčių su klientais nutraukimą, per savaitgalį sutartis su bendrove nutraukė bent 700 gyventojų, sako įmonės vadovas Vilius Juraitis.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar pagalvojate apie emigraciją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +19 C

+13 +20 C

 

+11 +20 C

+20 +25 C

+22 +25 C

 

+24 +27 C

0-4 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s