respublika.lt

Mažojo teatro premjeroje - sovietmečiu drausta humoristinė pjesė

(0)
Publikuota: 2014 spalio 14 15:19:26, Respublika.lt, Eltos inf.
×
nuotr. 1 nuotr.
Režisierė ir aktorė Gabrielė Tuminaitė. Redakcijos archyvo nuotr.

Vilniaus mažajame teatre spalio 23 ir 29 dienomis bus rodoma pirmoji šio sezono premjera - režisierės Gabrielės Tuminaitės spektaklis "Savižudis" pagal to paties pavadinimo Nikolajaus Erdmano pjesę.

 

Tai yra viena žinomiausių sovietmečiu uždraustų pjesių ir vienas genialiausių rusiško humoro kūrinių, parašytas sovietų valdžios sušaudyto režisieriaus Vsevolodo Mejercholdo užsakymu. 1930-ųjų balandį įvyko "Savižudžio" skaitymai Maskvos Dailės, rugsėjį - Vachtangovo teatruose. Jį net aštuoniolika mėnesių repetavo Konstantinas Stanislavskis, tačiau žiūrovai spektaklio taip ir neišvydo. 1980 m. Brodvėjuje spektaklį pagal šią pjesę režisavo Jonas Jurašas.

"Pati pjesė yra gan egzistencialistinė, bet, atmetus visą to meto beletristiką, (ji yra. - ELTA) apie norą gyventi, apie prasmės paieškas. Tam, kad suprastum gyvenimo prasmę, tau reikia prieiti ribą, pasiekti ekstremalų tašką", - sako aktorius ir inscenizacijos autorius Tomas Stirna.

Pagrindinis spektaklio veikėjas Semionas Semionovičius Podsekalnikovas - bedarbis, tinginys, apsuptas buities, įsuktas į populizmo idėjų sūkurį.

"Savanaudiškas egoistas, bet kokiom priemonėm ieškantis sau geresnio buvimo, geresnės būties. Tik priežasčių, kodėl jis yra nevykęs, neieškantis savyje - dėl visko kalta aplinka", - savo vaidinamą personažą apibūdina aktorius Daumantas Ciunis. Pasak jo, tai spektaklis apie pasaulį, kuriame žmogus tampa ir jo priežastimi, ir auka. Groteskiškos kasdienybės ir buities scenos yra būdas kalbėti apie populizmo, ideologijų veikiamą visuomenę.

"Pjesė yra apie populizmą, apie žmogų, kuriuo pasinaudojo aplinkiniai, įtikinę nusižudyti visuomenės labui. Bet ar tai turi prasmę? Juk Semionas nori tiesiog tyliai, ramiai gyventi. Jis sutinka, nes pagaliau gauna darbą. Jis tik po to susimąsto, kad tas jo darbas - iškeliauti į nežinomybę", - sako Inteligento vaidmenį kuriantis T. Stirna.

Spektaklio režisierės G. Tuminaitės teigimu, prieš statant jį, visų pirma, reikėjo įveikti abejones dėl pačios N. Erdmano pjesės.

"Pradžioje skyrėme 10 dienų pasitikrinimui, ar įveiksime satyrinę, 1928 metais sukurtą pjesę. Repetuodami apčiuopėme jos aktualumą, teatrališkumą, nors išoriškai dirbtinai jos neaktualizuosime. Asmeniškai sau ypač piktdžiugiškai dariau pirmą sceną - vyro ir žmonos nakties košmarą. Buvo labai juokinga. Pjesė "Savižudis" iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti "senstelėjusi" - esama "sovietinio" humoro. Perskaičiusi pjesę, nesusižavėjau ja. Bet repeticijų metu atradome netikėtų poteksčių, supratome, kad pjesė gerai sukonstruota, bet buitiniu stiliumi režisuoti jos neverta", - pasakoja režisierė.

Muziką spektakliui sukūrė kompozitorius Giedrius Puskunigis, dailininkė Vilma Galeckaitė-Dabkienė. Premjeroje vaidins aktoriai D. Ciunis, Indrė Patkauskaitė, Agnė Šataitė, Tomas Rinkunas, T. Stirna, Agnė Kiškytė, Tomas Klukas ir Artūras Dubaka.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Lietuvoje inauguravus Vokietijos brigadą jaučiatės saugiau?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar naudojatės dirbtiniu intelektu?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+3 +13 C

+6 +16 C

+7 +14 C

+16 +20 C

+12 +24 C

+14 +20 C

0-5 m/s

0-6 m/s

0-4 m/s