Pirmadienį susirinkę į akademijos balkoną protestavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) bendruomenės atstovai. Diriguojami Vytauto Lukočiaus, menininkai keliskart choru šaukė. Tokiu pavadinimu – „Šauksmas“ pavadintas ir pats protestas.
Akademikų teigimu, tokia protesto akcija siekiama ne tik pareikšti menko menininkų finansavimo problemą, tačiau ir atkreipti į, pasak jų, apgailėtiną požiūrį į meninį ugdymą.
„Aš manau, kad mes visi esame, švelniai tariant, kūrybinėje neviltyje. Nelabai suprantame mūsų valstybės politikos, kas kultūros, švietimo link. (...) Žmogus, kaip kūrybinis resursas, gali būti tik išsilavinęs“, – protesto metu žurnalistams sakė menininkas ir LMTA dėstytojas Sakalas Uždavinys.
Jo teigimu, politikams trūksta supratimo apie kultūros gyvenimą.
„Kultūra yra gerokai nuvertinta. Galbūt dėl to, kad daugelis mūsų politikų neturi supratimo, kas tai yra ir su kuo tai valgoma. Tai ganėtinai apmaudu, nes, mano supratimu, kultūra yra vienas iš nedaugelio elementų, kuriais mes galime labai drąsiai didžiuotis visose srityse“, – kalbėjo S. Uždavinys, pabrėžęs, kad „šita akcija yra ne akių draskymas, ne daužymas puodais ar spjaudymas į veidą, o tiesiog bandymas atkreipti mūsų visų dėmesį į prioritetus, į tai, kas mes esame ir kuo mes norime būti.“
Paklaustas, ko menininkai tikisi labiausiai, S. Uždavinys atsakė, kad svarbiausia, pasak jo, atkreipti dėmesį į per didelius krūvius, nepakankamą finansavimą ir kitas problemines meninio ugdymo sritis.
„Mes negalime kariauti dėl biudžeto. Biudžetas yra tik nedidelė dalis tos problemos, su kuria mes susiduriame turbūt nuo Nepriklausomybės atkūrimo laikų. Čia ne tiek konkretaus biudžeto ar sumos klausimas, kiek požiūrio ir nuostatos. (...) Negalima to vadinti apmokamu darbu. (...) Oriai pragyventi iš to neįmanoma“, – teigė menininkas.
Solidarizuojasi su kitomis aukštosiomis mokyklomis
S. Uždaviniui antrino ir režisierė Giedrė Beinoriūtė. Jos teigimu, pasirinkta šauksmo protesto forma kilo iš menininkės Lori Anderson performanso.
„Šaukiame solidarizuodamiesi su kitomis aukštosiomis mokyklomis, norim atkreipti dėmesį į nenormalią švietimo ir mokslo situaciją“, – sakė G. Beinoriūtė.
Jos teigimu, akademikai nepatenkinti, kad kitų metų biudžete 10 proc. didinti dėstytojų atlyginimus yra numatyta tik nuo rugsėjo 1 d. Vis dėlto menininkė pripažįsta, kad jie nesitikį pokyčių per vieną parą – antradienį Seimas galutinai balsuos dėl kitų metų biudžeto projekto patvirtinimo.
„Nesitikime, bet mums svarbu parodyti, kad mes vieningi, stiprūs ir kad mes jėga – solidarūs bei nenutilsime“, – kalbėjo režisierė, pridūrusi, kad protesto akcijoje dalyvavo per šimtą LMTA bendruomenės atstovų.
V. Lukočius: iš dėstytojo atlyginimo išgyventi neįmanoma
Tuo metu dirigento V. Lukočiaus teigimu, jokios kitos priemonės, siekiant atkreipti valdininkų dėmesį į kultūros ir meninį ugdymą, nepadėjo.
„Reikalaujame daugiau dėmesio jaunai kartai, daugiau senai kartai, kuri moko jaunąją kartą, ir daugiau finansinės paramos. Taip pat daugiau atsakomybės, kad visa Lietuva neišvažinėtų ir negyventų pusbadžiu“, – kalbėjo V. Lukočius.
Jo teigimu, būtina didinti dėstytojų atlyginimą ir nustatyti normalią darbo krūvių apskaičiavimo sistemą.
„Iš dėstytojo atlyginimo tikrai neįmanoma išgyventi, todėl mes ir koncertuojame, ir dirbame, darome viską, kad galėtume išgyventi ir savo vaikus išmaitinti“, – pabrėžė dirigentas.