respublika.lt

Klaipėdos festivalyje - romantizuota miesto istorija

2022 liepos 26 15:00:44
Jurga Petronytė, VE žurnalistė

Muzikinis teatras rengiasi įteikti ypatingą dovaną garbingą jubiliejų šiemet švenčiančiai Klaipėdai ir jos svečiams. Antrus metus teatro organizuojamas Klaipėdos festivalis miesto 770-ąjį gimtadienį rugpjūčio 1 dieną pažymės Alvido Remesos oratorijos „Sakmė apie Mėmelburgą" pasauline premjera, kurią 19.30 val. Klaipėdos piliavietėje nemokamai galės stebėti visi susidomėjusieji.

×
nuotr. 1 nuotr.
Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovė Laima Vilimienė, pranciškonų vienuolis Benediktas Jurčys ir kompozitorius A. Remesa pristatė antrąjį Klaipėdos festivalį ir pagrindinę jo premjerą „Sakmė apie Mėmelburgą“. Jurgos Petronytės nuotr.

 

„Sakmė apie Mėmelburgą" - tai romantinis pasakojimas apie Klaipėdos miesto įkūrimą. Kompozitorius A. Remesa vakar surengtoje spaudos konferencijoje priminė, kad mūsų miestas buvo įkurtas kaip šventovė, vienuolynas, o ne kaip uostas, ir jo įkūrėjai buvo pranciškonai.

Beje, pats A. Remesa yra brolis pranciškonas pasaulietis, o libretą oratorijai parašė pranciškonų vienuolis, Klaipėdos šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios įkūrėjas brolis Benediktas Jurčys.

„Rašydamas libretą nebuvau lietuvis, nebuvau žemaitis, nei kuršis, tik - pranciškonas. Pranciškonai taip pat dalyvavo kryžiaus žygiuose, tačiau be ginklo. Pranciškoniška dvasia - tai taikos dvasia. Ir aš niekada nieko nekviečiu į kovą ir pats nekovoju, o sodinu medžius, gėles. Nereikia kovoti, reikia mylėti.

Šį jausmą oratorijoje išreiškia Mėmelė - moteriška Nemuno upės dvasios personifikacija", - pasakojo B. Jurčys.

Kiti pagrindiniai oratorijos veikėjai - Kuršo vyskupas Henrikas Liucelburgietis, pilies komtūras, Vokiečių ordino didžiojo magistro vietininkas Eberhardas iš Zaino.

„Kūrinyje nesiekėme tiksliai išlaikyti istorinės Vakarų Lietuvos chronologijos, bet veikiau pateikti žmogiškąją, "suromantintą„ miesto įkūrimo istorijos versiją. Oratorijos pabaigoje bus skaitomas miesto įkūrėjo, vyskupo Henriko Liucelburgiečio testamentas", - pasakojo kompozitorius A. Remesa.

Oratoriją „Sakmė apie Mėmelburgą", susidedančią iš septynių dalių bei įžangos, atliks KVMT simfoninio orkestro varinių pučiamųjų grupė, mišrus choras, solistai (diskantas, sopranas, tenoras bei baritonas), mušamųjų grupė, solo instrumentai - smuikas, violončelė, birbynė ir elektroninis klavišinis instrumentas.

Oratoriją pradės teatralizuota eisena iš senamiesčio piliavietės link.

Oratorija „Sakmė apie Mėmelburgą" bus pirmasis Klaipėdos festivalio akcentas. Pasak Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovės Laimos Vilimienės, šiemet šis festivalis bus kompaktiškesnis, truks tik 7 dienas, ir jo programoje bus mažiau renginių, tačiau visi jie bus labai ryškūs.

Antrasis festivalio akcentas - trečius metus sugrįžtantis, iškiliausias ir garsiausias šio teatro šedevras - Richardo Vagnerio opera „Skrajojantis olandas". Opera vėl skambės Klaipėdos elinge rugpjūčio 5 ir 6 d. vakarus.

Festivalį, taip pat Klaipėdos elinge, vainikuos operos gala koncertas, kuris šiemet bus skirtas Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro 35-mečio sukakčiai pažymėti. Būtent tiek metų ši kultūros įstaiga turi tokį pavadinimą, nors opera mūsų mieste skamba jau daugiau kaip 200 metų.

Klaipėdos festivalį šiais metais papildys forumas, kuriame numatytos dvi diskusijos aktualiomis migracijos, socialinės atskirties, diskriminacijos ir kt. temomis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • ŽALA: Rusijoje dirbusi ukrainiečių kilmės popdainininkė Svitlana Loboda teigia patyrusi didelę reputacinę žalą dėl to, kad Lietuva svarstė ją įtraukti į nepageidaujamų asmenų sąrašą - ji taip pat žada bylinėtis su koncertų sale „Compensa“ dėl atsisakymo suteikti jai sceną.
  • EGLUTĖS: Valstybinių miškų urėdija pradėjo prekybą kalėdiniais medeliais: paprastoji eglutė iš miško kainuoja nuo 3 iki 40 eurų, užauginta plantacijoje – 6–45 eurų, o vazonuose – 6–50 eurų; kaip ir kasmet, brangesnės yra medelyne užaugintos pušys (juodoji ar kalninė) – 9–88 eurų, baltoji, dygioji, sidabrinė eglė ar kėnis – 13–120 eurų.
  • BASEINAS: Konkurencijos tarybai rekomendavus Palangos valdžiai per vienerius metus paskelbti jos valdomo miesto baseino koncesininko konkursą, miesto meras Šarūnas Vaitkus sako, jog to neketina vykdyti.
  • KRIZĖ: Seime kelią skinasi Trišalės tarybos iniciatyva nustatyti atlygį ir kitas sąlygas pareigūnams ir tarnautojams, kurie būtų pasitelkiami valdyti krizes bei šalinti jų padarinius.
  • KROVINIAI: „Lietuvos geležinkelių“ grupės krovinių vežimo bendrovė „LTG Cargo“ spalio mėnesį, preliminariais duomenimis, pervežė apie 2,5 mln. tonų krovinių.
  • VIZITAS: Prezidentas Gitanas Nausėda gruodžio 6 dieną vyks darbo vizito į Albaniją, kur vyks Europos Sąjungos ir Vakarų Balkanų valstybių viršūnių susitikimas.
  • REIDAS: Lietuvos kelių policijos tarnyba informuoja, kad gruodžio 5–11 dienomis vykdys transporto priemonių, įskaitant dviračių (elektrinių paspirtukų), vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų kontrolę.
  • PAPILDYMAS: Seimo įsteigto apdovanojimo – Aleksandro Stulginskio žvaigždės – komisija siūlo atskirais atvejais leisti Seimo valdybos teikimu skirti papildomą apdovanojimą.
  • KLASTOTĖ: Lietuvos muitinė šiemet sulaikė 4 mln. suklastotų prekių, kurių didžiausią dalį sudaro tušti cigarečių pakeliai, skirti kontrabandos gamybai.
  • REZERVACIJA: Viešbučių ir kaimo turizmo sodybų atstovai pastebi, kad norintieji atšvęsti žiemos šventes šiemet sprendimus linkę priimti paskutinėmis dienomis.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar taupote maistui?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 0 C

-2 +1 C

 

-2 +1 C

-1 +2 C

0 +3 C

 

-3 0 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-7 m/s