Vakar sostinėje Valstybės pažinimo centre duris atvėrė paroda „19490216: Apsisprendimo šifras“, skirta partizanų gyvenimui pažinti. Ekspozicijoje - moderni bunkerį primenanti konstrukcija, su 1,3 metro aukščio įėjimu, viduje - Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos Deklaracija. Ilgiau nei metus veiksiančioje parodoje lankytojai galės iš arčiau susipažinti su 8 partizanų gyvenimo detalėmis iki jų apsisprendimo tapti partizanais. Bus ir faktų apie paaugliškas išdaigas ir meilės istorijas.
Ši paroda skirta 1949 metų Vasario 16-osios signatarams, bunkeryje pasirašiusiems Deklaraciją. Nuo šios deklaracijos pasirašymo praėjo 70 metų. Pasak istorikės Lukos Sinevičienės, pagrindinė parodos mintis buvo papasakoti visuomenei apie partizanus iš kitos pusės.
„Dažniausiai žinome šių žmonių karines biografijas, kaip išėjo partizanauti, kaip kovėsi, kokiomis sąlygomis gyveno, kokių ligų turėjo. Nutarėme papasakoti biografijas iki išeinant į karą. Tarp 8 signatarų yra tik vienas karininkas, kiti skirtingų profesijų - mokytojai, studentai. Taigi herojais tampama ekstremaliomis sąlygomis, kai reikia priimti lemiamą sprendimą“, - teigė istorikė.
Įdomu tai, kad parodoje šalia partizanų galima išvysti ir vaizdinę medžiagą, kurioje kalba šių laikų žmonės, savo profesija ir amžiumi panašūs į konkrečius partizanus. Partizanų amžius, išeinant į miškus, buvo vos 22, 27 ar 31 metai.
„Mums pavyko rasti partizanams profesijomis, amžiumi ir įsitikinimais artimus žmones. Mes juos pakvietėme į iššūkį. Uždavėme tris klausimus, paprašėme prisistatyti, papasakoti apie save, papasakoti apie ateities planus, ką jie mėgsta veikti. O ketvirtą klausimą uždavėme netikėtai, klausėme, ką jie darytų, jei šiandien tektų priimti sprendimą eiti ginti Tėvynės. Palikti šeimą, palikti svajones.
Keletas žmonių atsakė, kad tikrai nežino, nes dabar sunku pasakyti, kaip jie jaustųsi, kaip suveiktų psichologija, mirties baimė. Kiti pasakė, kad eitų ginti ir net negalvotų. Nes myli savo šalį dabar“, - pasakojo L.Sinevičienė.
Bunkerio formos konstrukcija sudaryta iš veidrodžių dalių. Veidrodžiai lankytojams tarsi primena pamatyti ne tik partizanus, bet ir save, paklausti savęs: ar aš pasiryžčiau ginti Tėvynę, jei tektų priimti tokį sprendimą?
Tačiau veidrodžiai dar ne viskas, pradarius veidrodines dureles prie kiekvieno partizano stendo galime išvysti materialius daiktus, susijusius su konkrečiu partizanu - tai mokyklos baigimo pažymėjimas, nuotraukos ar net mokyklos, kurioje didvyris dirbo, sienos plyta. Šie daiktai, skolinti iš partizanų giminaičių. Be to, atsidarę dureles lankytojai išvys ir ragelius, ausines, jomis galės paklausyti žmonių biografijų, taip pat apie jų veiklą, iki jiems tampant partizanais. Akylesni apžiūrėdami parodą pamatys grafinius kodus, juos nuskanavus duotu planšetiniu kompiuteriu bus galima gauti papildomos informacijos fotografijų, tekstų forma.