Į XIX tarptautinį keramikos simpoziumą Panevėžyje, rengiamą kas dveji metai, šiemet atvyks 7 dalyviai. Iki rugpjūčio iš šamoto jie sukurs skulptūrų ir kompozicijų vidaus ir lauko erdvėms, kūrybos vakaruose miesto bendruomenei pristatys savo kūrybą, konferencijoje diskutuos apie keramikos meno tendencijas, keliaus po Lietuvą. Simpoziumą vainikuos Dailės galerijoje ir jos kiemelyje surengta kūrinių paroda.
Panevėžio dailės galerijos direktorė Jolanta Lebednykienė džiaugiasi, kad tarp dalyvių šiemet bus ir dvi pasaulinio garso keramikės japonė Itsue Ito ir meksikietė Glorija Karasko (Gloria Carrasco).
Kiti simpoziumo dalyviai taip pat garsūs savo šalyse, žinomi tarptautiniu mastu. Į simpoziumą atvyks Tamara Bereza iš Ukrainos, Michalas Puščinskis (Michal Puszczynski) iš Lenkijos, Sergejus Sorinskis iš Rusijos, kurs ir du lietuviai - panevėžietis Romualdas Aleliūnas ir vilnietis Valdas Pukevičius.
Simpoziumo atidarymas vyks liepos 3 d. Keramikai kurs prie Panevėžio Dembavos gyvenvietėje esančioje keramikos įmonėje „Midenė“. Nors simpoziumo organizatoriams ir teks susimokėti už molį, degimus bei studijas, įmonė paprastai suteikia nuolaidų ir simpoziumus remia nuo 2006 m.
Keramikai Panevėžyje dirbs ir ilsėsis 5 savaites. Po konferencijos apie šiuolaikinio keramikos meno tendencijas, kol degimo krosnyje degs jų sukurti meno kūriniai, dalyviai siauruku keliaus į Anykščius, susipažins su Aukštaitijos gamtos grožiu, vyks apžiūrėti Utenos rajone Leliūnuose esančio keramikos muziejaus, turės malonią progą pailsėti Lietuvos pajūryje.
Simpoziumo dalyviai po tris darbus dovanos Dailės galerijai. Jie papildys garsiąją keramikos kolekciją, kurioje jau susikaupę per pusę tūkstančio keramikos skulptūrų ir kompozicijų. Savita, vienintelė šalyje tokio pobūdžio kolekcija atspindi keramikos meno tendencijas, reprezentuoja lietuvių autorių kūrybą.
Per 18 simpoziumų Panevėžyje kūrė 144 menininkai iš Australijos, Austrijos, Danijos, Didžiosios Britanijos, Čekijos, Estijos, Graikijos, Ispanijos, Italijos, Izraelio, Japonijos, JAV, Kanados, Korėjos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Meksikos, Naujosios Zelandijos, Norvegijos, Olandijos, Prancūzijos, Rusijos, Suomijos, Švedijos, Šveicarijos, Taivano, Turkijos, Ukrainos, Vengrijos, Vokietijos.
Panevėžio dailės galerijoje saugomas unikalus šamotinės keramikos rinkinys turi išliekamąją meninę ir istorinę vertę, todėl apmaudu, kad nėra galimybių parodyti žiūrovams visą rinkinį, dalis kūrinių laikoma saugyklose. Nedidelė kolekcija eksponuojama galerijos antrame aukšte.
Dalį kūrinių galima pamatyti Vilniuje, Prezidentūros kiemelyje ir parke, savaitgaliais ši ekspozicija atverta visuomenei.
Panevėžio dailės galerija dar 1995-1996 m. buvo parengusi priestato projektą, tačiau statybos buvo atidėtos dėl lėšų stokos. Nepavyko ir antrasis bandymas - 2005-2006 m. priestatą į šalį nustūmė „Cido“ arenos statybos. Tikimasi, kad trečias kartas bus sėkmingas, galerijos kieme iškilsiantis kiaušinio formos keramikos paviljonas jau projektuojamas, kitų metų pradžioje tikimasi pradėti statybas. Jį pastačius iš saugyklų būtų iškelta ir eksponuojama visa kolekcija - per 600 skulptūrų ir kompozicijų.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"