respublika.lt

Kaune šviesų švyturį sukūręs Arvydas Buinauskas: „Tikrasis grožis sukelia išskirtines emocijas“

2022 sausio 27 12:27:27
Laisvė Radzevičienė

„Be šviesos bus tik tamsa. Šviesa keičia pasaulį - ir tiesiogine, ir perkeltine prasme", - sako šviesų menininkas Arvydas Buinauskas. Praėjusią savaitę Kauno Kristaus prisikėlimo baziliką menininkas pavertė „Kaunas Europos kultūros sostinė 2022" švyturiu, nušviečiančiu kelią į įdomiausias ir kultūros pilnas miesto vietas. Bažnyčios fasadą ir vidų jis papuošė efektingomis šviesų instaliacijomis, o Kauno valstybinio choro pasirodymą lydėjo jo šviesų šou.

×
nuotr. 2 nuotr.
Kauno Kristaus prisikėlimo bazilika. Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

 

„Kaunas yra labai įvairus ir labai spalvingas miestas - ir savo istorija, ir architektūra, ir gamta. Sunku būtų jam parinkti vieną spalvą, norėčiau šį miestą spalvinti įvairiausiais atspalviais, išryškinti, kas paslėpta ir kas gražu", - šypsodamasis į klausimą apie Kauno spalvas atsako Arvydas.

Be šio šviesų menininko kūrybos būtų sunku įsivaizduoti Lietuvos popscenos grandų pasirodymus ir koncertus. A. Buinausko šviesų žaidimai scenoje lydėjo Justiną Jarutį, Gytį Paškevičių, „Radistus", Jazzu, „Antį", „Okean Elzy", „Scooter" ir daugybę kitų. Paklaustas, kokių reikalavimų jis yra išgirdęs iš atlikėjų, Arvydas šypsosi: „Kad būtų gražu!"

Tiesą sakant, kitaip jis nė nemoka. „Kūryba man yra suvokimas, kad gyvenu. Kurdamas esu gyvas ir viena iš kūrybos apraiškų yra šviesa", - jis sako ir priduria neabejojantis, kad kurti grožį yra menas. Ir visai nesvarbu, kokį įrankį renkiesi. „Manasis - šviesa", - tvirtai ištaria.

Menų mokykloje tapybos, skulptūros ir kompozicijos pagrindus gavęs, visa tai, ko išmoko, Arvydas pritaikė pramogų pasauliui. Sako pats nepajutęs, kaip šviesos menas jį įtraukė ir nardino vis gilyn. Žaisdamas šviesomis scenoje, kurioje pasirodo atlikėjas, jis stengiasi perteikti jo išgyvenimus, emocijas ir įprasminti žinią, kurią šis nori perduoti savo klausytojams.

Šviesti architektūros ar gamtos objektus - kas kita, bet ne mažiau įdomu: „Su objektais turi susigyventi, juos išgirsti, pajusti, suteikti jiems gyvybę, paryškinti, parodyti, kas paslėpta. Objektai nekalba, jų sienose ar erdvėse gali atrasti tikrą žavesį ir tikrą meną. Esu išvedęs tokią formulę: Objektas + meditacija + menininkas = rezultatas.

Daugybę Lietuvos bažnyčių, dvarų, pilių ir piliakalnių savo šviesomis apgaubęs menininkas jau seniai peržengė savo gimtosios šalies ribas. Jo kūryba džiugino Estijos, Ukrainos, Vokietijos žiūrovus. Arvydas sako, kad kiekvienas architektūros objektas yra išskirtinis, unikalus, o menininko užduotis - tą išskirtinumą paryškinti, perteikti.

Įvairūs menininko ir jo komandos projektai suplanuoti mažiausiai metams į priekį - laukia darbai Ukrainoje, Vokietijoje, Estijoje.

Paklaustas, kokias spalvas mėgsta, menininkas ilgai nesvarsto: šaltą mėlyną ir baltą. „Visada stengiuosi išlaikyti minimalizmo pojūtį, viename piešinyje dažniausiai naudoju ne daugiau nei dvi spalvas ar atspalvius", - sako ir priduria pavojingiausia spalva laikantis žalią. Nors... Kas vienam gražu, kitam - visiškai ne. Aišku tik viena: tikras grožis sukelia išskirtinių emocijų, išjudina giliausias kiekvieno žiūrovo širdies kerteles.

Didžiausias Arvydo įkvėpėjas - gamta. Iš jos menininkas mokosi pusiausvyros: „Mėgstu ją savo darbuose. Man svarbu, kad tarp atlikėjų, lokacijos, scenografijos sprendimų rastųsi pusiausvyra, kad matyčiau tokią visumą kaip gamtoje." Kūrinio idėją, jis sako, inspiruoti gali bet kas - šypsena, žodis, medžio lapas, gėlės žiedas, geometrinė forma. Kūryba prasideda nuo jausmo, pojūčio, išgyvenimo, iškeltos užduoties. Visa tai perkeliama į virtualiąją erdvę, kurioje maketuojami būsimieji sprendimai ir įvertinamas rezultatas.

„Ir vis dėlto 99 procentais atvejų paskutinis štrichas yra dedamas gyvai, vietoje. Jokia programa negali šimtu procentų perteikti, to, ką jauti tuo momentu", - sako šviesų dailininkas Arvydas Buinauskas. Ir vaizdais jam sekasi geriau kalbėti nei žodžiais.

 

Laikraščių prenumerata internetu

  • VIZOS: Baltarusijai iki šių metų pabaigos pratęsus bevizį režimą Lietuvos piliečiams, politikai svarsto imtis socialinės kampanijos ir įspėti vykstančiuosius apie grėsmes.
  • VERDIKTAS: Vilniaus miesto apylinkės teisme pirmadienį aktorius Ramūnas Rudokas sulaukė gerų žinių – dėl avarijos, kurios metu buvo sunkiai sužalota moteris, teistas žinomas vyras buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, jam pavyko netgi išsaugoti teises.
  • KONKURSAS: Inicijuodama naujų spektaklių pagal klasikinę ir šiuolaikinę lietuvių literatūrą sukūrimą, Kultūros ministerija paskelbė kasmetinį Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkursą.
  • SEZONAS: Palangoje per metus poilsiautojai nuperka per milijoną nakvynių, o šiemet jų turėtų atvykti dar daugiau, tikisi vietos valdžia artėjant sezonui.
  • PRIEVOLĖ: Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pirmadienį pranešė, kad Vyriausybė teiks įstatymo pataisas, kuriose bus numatyta prievolė statant naujus visuomeninės paskirties pastatus ar didelius daugiabučius įrengti civilinės saugos priedangas.
  • VEIKLA: Su Rusija visus verslo santykius jau karo pradžioje nutraukę „Kesko Senukai“ sustabdė veiklą Baltarusijoje ir traukiasi iš šios šalies prekybos tinklo OMA akcininkų.
  • CENTRAS: Lietuvos bankas įkūrė Finansų rinkos plėtros centrą - naujas padalinys ieškos būdų, kaip stiprinti finansų rinkos dalyvius ir pritraukti naujų, skatins finansinių technologijų (fintech) bei kapitalo rinkų plėtrą.
  • NUOMONĖ: Po ketvirtadienį vykusių diskusijų dėl Kuršių nerijoje, Alksnynėje, esančio sovietinio memorialo, Neringos valdžia planuoja paklausti gyventojų nuomonės.
  • STATYBOS: Šių metų I ketv. Lietuvoje išduoti 2.168 statybos leidimai – 31,6% mažiau nei tuo pačiu metu pernai.
  • DIVIDENDAI: Daliai valstybės valdomų įmonių per artimiausius trejus metus teks uždirbti didesnę grąžą bei valstybei mokėti daugiau dividendų.
Daugiau

Dienos klausimas

Kiek per mėnesį išleidžiate degalams?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar pritariate lyčių požiūriu jautraus žiniasklaidos turinio rodymui nepilnamečiams?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +9 C

+1 +9 C

 

+4 +12 C

+10 +13 C

+10 +19 C

 

+15 +21 C

0-8 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s