Trečiadienį Šv. Kalėdų laikotarpį užbaigė Kristaus Apreiškimo šventė, liaudyje vadinama Trimis Karaliais.
Kas tokie tie trys Karaliai arba Trys Išminčiai? Evangelijoje minimi išminčiai buvo mokslininkai, tyrinėję žvaigždes. Stebėdami dangaus šviesulius, jie pamatė iki tol nežinomą reiškinį ir, žinodami seną pranašystę, išvyko į Betliejų pamatyti gimusio šlovingo karaliaus. Patys evangelistai neminėjo išminčių skaičiaus ir vardų, pasakojimas apie tris (pagal dovanų skaičių) išminčius arba karalius atsirado ankstyvosios krikščionybės literatūroje ir buvo papildytas viduramžiais. Pagal tradiciją išminčiai vaizduojami kaip trijų kartų (Baltazaras - jaunuolis, Melchioras - brandus vyras, Kasparas - žilas senolis) ir trijų pasaulio šalių (Baltazaras - afrikietis, Melchioras - europietis, Kasparas - iš Azijos) atstovai. Pagal padavimą vėliau Išminčius pakrikštijo apaštalas Tomas ir Rytų šalyse jie tapo kankiniais. Jų palaikus rado imperatorienė Elena, iš pradžių jie buvo saugomi Konstantinopolyje, o paskui pervežti į Vakarų Europą ir dabar yra Kelno katedroje.
Ką simbolizavo Karalių dovanos?
Lankytojai Kūdikėliui Jėzui atnešė trijų rūšių dovanų: aukso, smilkalų ir miros. Kiekviena iš jų turėjo simbolinę reikšmę.
Auksas - dovana Kūdikėliui, rodanti, kad Jėzus gimė būti Karaliumi. Smilkalai - dovana jam kaip Dievui. Mira (graik. smyrna, myrrha) - medžio, augančio Arabijoje ir Etiopijoje (miramedžio), sakai. Tai Kristaus aukos simbolis, dovana tam, kuris turi mirti.
Būtent nuo šių dovanų prasidėjo krikščioniškajame pasaulyje susiformavusi tradicija teikti dovanas per Kalėdas ir apskritai naujagimiams.
Pagal padavimą, Išminčių dovanas Dievo Motina Marija visą gyvenimą saugojo, o prieš mirtį perdavė Jeruzalės krikščionių bendruomenei, vėliau jos buvo pergabentos į Konstantinopolį, į Šv. Sofijos šventovę. Kai XV a. turkai užėmė Konstantinopolį, serbų kunigaikščio duktė Marija Brankovič Išminčių dovanas nugabeno į Atoną (Graikija) ir jos jau daugiau nei 500 metų yra saugomos Atono šv. Pauliaus vienuolyne. Relikvijos - tai 28 trikampės ir kvadratinės aukso plokštelės, prie kurių sidabriniais siūlais pritvirtinti 60 rutuliukų iš smilkalų ir miros mišinio.
Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Gyvenimas“