respublika.lt

Karo fotografijos parodoje – unikalūs partizaninės kovos kadrai

2022 balandžio 04 11:30:00
Panevėžio miesto dailės galerijos inf.

Balandžio 6 d. 11 val. Panevėžio miesto dailės galerijos skyriuje - Fotografijos galerijoje (Vasario 16-osios g. 11) atidaroma karo fotografijos paroda „Panevėžio krašto partizanai: 1945-1953 metai". 17.30 val. Dailės galerijoje (Respublikos g. 3) vyks parodos pristatymas, kuriame dalyvaus jos kuratorius fotomenininkas Stanislovas Bagdonavičius, Panevėžio kraštotyros muziejaus direktorius dr. Arūnas Astramskas.

×
nuotr. 3 nuotr.
Partizanai Juozas Šomka-Čerčilis, Juozas Galiauskas-Martinas ir Stasys Kulys-Briedis

 

Panevėžio krašto partizanų fotografijų išlikimo ir jų eksponavimo Lietuvoje ir Ukrainoje istorija paženklinta netikėtų sutapimų ir susitikimų. Kokiu būdu yrantys negatyvai iš partizanų asmeninių fotoarchyvų atsidūrė fotomenininko S. Bagdonavičiaus rankose 1988 metais ir kaip pavyko juos atkurti? Kaip buvo nustatytos fotografijų autorių ir jose įamžintų partizanų tapatybės? Kieno iniciatyva Panevėžio krašto partizanų fotografijos buvo parodytos Ukrainoje? Kaip reagavo žiūrovai, kai ši paroda buvo eksponuojama Kijive? Kas fotomenininkui patikėjo ukrainiečių pasipriešinimo sovietų okupacijai kovotojų fotografijas? Apie tai bus pasakojama parodos pristatymo renginyje.

„Galerijai bendradarbiaujant su Stanislovu Bagdonavičiumi ir Ukrainos nacionaliniu kariuomenės istorijos muziejumi bei Ukrainos fotomenininkų sąjunga, 2018 metais ši paroda buvo parodyta Kijive. 2019-aisiais ji eksponuota Olesio Gončaro vardo mokslinėje bibliotekoje Chersone. Grįžusi iš Ukrainos, paroda buvo rodyta Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės ir jos padalinių erdvėse", - sakė Panevėžio miesto dailės galerijos direktorius Egidijus Žukauskas.

Pasak E. Žukausko, partizanų fotografijų paroda kalba apie universalius dalykus - patriotizmą, pasiryžimą kovoti už tėvynę, už nepriklausomybę. Tragiškų šiandienos geopolitinių įvykių kontekste tai ypač aktualu, todėl nuspręsta parodą eksponuoti Fotografijos galerijoje, kad kuo daugiau panevėžiečių ir miesto svečių ją pamatytų.

Parodos fotografijose - partizano Antano Žygo, slapyvardžiu Aptiekorius, užfiksuota Žaliojoje girioje netoli Panevėžio miesto veikusių partizanų kasdienybė. Fotografas buvo suimtas, nuteistas ir sušaudytas. Negatyvus jo kovos draugai laikė smaluotame bidone bunkeryje, įkasę giliai į žemę. Bunkeris buvo susprogdintas, ir žemė ilgai slėpė kovotojų už laisvę paslaptį.

Kitas fotografijų autorius - Kupiškio rajono miškuose kovojusių partizanų ryšininkas Kazys Juknevičius. Jis buvo vienas iš pagrindinių būrio tiekėjų, padėjo rengti slėptuves ir fotografavo. Ryšininkas buvo išduotas ir ilgai kalėjo Rusijos lageriuose. Negatyvai taip pat ilgą laiką buvo paslėpti ir netyčia rasti pjuvenų krūvoje.

Fotografijos istoriko, fotomenininko Stanislovo Žvirgždo teigimu, partizanų fotografijos laikytinos karo fotografijomis. „Partizanų pasipriešinimas okupantams tikrąja to žodžio prasme buvo karas dėl krašto nepriklausomybės. Be to, partizanų būriai buvo panašūs į kariuomenės dalinius, kovotojai nešiojo uniformas, turėjo statutą, vadus, karinę struktūrą ir t. t. Todėl visiškai logiška partizanų fotografiją laikyti karine, nors beveik neturime kovinių veiksmų fotografijų," - S. Žvirgždą citavo internetinė svetainė voruta.lt.

Paroda „Panevėžio krašto partizanai: 1945-1953 metai" Fotografijos galerijoje veiks iki balandžio 30 dienos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • FONDAS: Privalomojo sveikatos draudimo fondas kitais metais bus subalansuotas – įplaukos ir išlaidos 2023 metais turėtų siekti 3,118 mlrd. eurų arba 11,7 proc. daugiau, nei suplanuota šiems metams.
  • ŠILDYMAS: Artėjant šildymo sezono pradžiai, sostinė ieško papildomų būdų, kaip sumažinti būsimas šildymo sąskaitas nepasiturintiems gyventojams – nustatytos didesnės kompensuojamo kietojo kuro sumos.
  • CENTRAI: Vyriausybė siūlo plėsti kultūros centrų funkcijas, atsisakoma jų akreditavimo.
  • MOKSLAS: Švietimo, mokslo ir sporto ministerija siūlo nuo kitų metų sausio vidutiniškai 13 proc. didinti atlyginimus valstybiniuose mokslinių tyrimų institutuose dirbantiems mokslo darbuotojams ir kitiems tyrėjams.
  • TRANSPORTAS: Nuo lapkričio 1d. pirmą kartą registruojamos viešojo transporto priemonės – autobusai, troleibusai ir keleiviniai laivai – privalės būti pritaikytos neįgaliesiems ir riboto judumo asmenims.
  • NUOTĖKIAI: Rusija trečiadienį pareiškė, kad jai turi būti leista dalyvauti tyrime dėl nuotėkių iš Baltijos jūros dugnu nutiestų „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ dujotiekių.
  • TAUPYMAS: Prasidėjus Rusijos karui Ukrainoje 12 proc. Lietuvos gyventojų ėmė taupyti, tačiau dešimtadalis lietuvių dėl išaugusių pragyvenimo išlaidų buvo priversti santaupų kaupimą pristabdyti, rodo Baltijos šalių gyventojų apklausa.
  • REKETAS: Visagine vyras parduotuvės darbuotojo reikalavo jam kas dieną duoti po pakuotę alaus.
  • SUKČIAI: „Bitė“ praneša, kad sukčiai neteisėtai naudojasi bendrovės vardu: nuotoliniai sukčiai bando apgauti – žmogus neva laimėjo telefoną už kurį reikia susimokėti vos 2 eurus ir dar nurodyti savo asmeninius duomenis.
  • MERAS: Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis neatskleidžia, ar dar kartą dalyvaus ateinančiuose mero rinkimuose - politikas tikina, dėl dalyvavimo rinkimuose šiuo metu vis dar sprendžia.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar švenčiate Mokytojų dieną?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek per paskutinį mėnesį padidėjo jūsų elektros sąskaitos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+7 +15 C

+6 +14 C

 

+6 +13 C

+12 +16 C

+11 +17 C

 

+13 +16 C

0-10 m/s

0-8 m/s

 

0-8 m/s