Šeštadienį Vilniuje su simfoniniu orkestru koncertuos pasaulio koncertų sales užkariaujantis talentingasis Lietuvos pianistas Lukas Geniušas.
Nacionalinėje filharmonijoje L. Geniušas pirmą kartą Vilniuje skambins estų muzikos garsenybės, kompozitoriaus Arvo Parto (Arvo Part) koncertą fortepijonui ir orkestrui „Lamentate“. L. Geniušo ir Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro koncertui diriguos įžymus australų-italų kilmės dirigentas, šiuo metu Niujorke gyvenantis Kristoferis Lindonas Gi (Christopher Lyndon-Gee).
„Lamentate“ fortepijonui ir orkestrui yra didžiausias instrumentinis A. Parto kūrinys. Jis dedikuotas garsiam britų menininkui Anišui Kapūrui (Anish Kapoor) ir jo įspūdingai skulptūrai „Marsyas“, eksponuotai „Tate Modern“ muziejuje Londone. Šio muziejaus Turbinų salėje, greta milžiniškosios skulptūros, ir įvyko koncerto premjera.
„Kūriniui būdingos diametraliai priešingos nuotaikos. Šiek tiek sutirštindamas, apibūdinčiau šiuos polius kaip „brutaliai triuškinantį“ ir „intymiai trapų“, - taip pats A. Partas kalba apie savo koncertą „Lamentate“. Pavadinimas „Lamentate“ lotyniškai reiškia „raudokite“, tačiau, anot A. Parto: „Parašiau lamento (raudą) - ne mirusiems, bet gyviesiems“.
„Lamentate“ premjerą Londone grojo garsi prancūzų pianistė Helena Grimo (Helene Grimaud), dirigavo Aleksandras Brigeris (Alexander Briger).
Įsimintina „Lamentate“ premjera įvyko Niujorke 2012 m. Filipo Glaso (Philip Glass) jubiliejui skirto koncerto „Carnegie Hall“ salėje metu, pačios Amerikos įžymybės pageidavimu įtraukus šį kūrinį į programą. Įrašuose skamba tokių garsių pianistų kaip Aleksejus Liubimovas (ECM išleistame CD „Lamentate“) ir Ralfas van Ratas (Ralph van Raat) („Naxos“ CD) interpretacijos. Tad tuo įdomiau išgirsti A. Parto „Lamentate“, atliekamą vieno įdomiausių šiandienos pasaulyje naujosios kartos pianistų L. Geniušo.
Dėmesys šio atlikėjo pasirodymams Lietuvoje neblėsta, o tik auga. Ne tik dėl to, kad Lukas priklauso garsioms Lietuvos ir Rusijos muzikų dinastijoms. Klausytojus patraukia ryški atlikėjo charizma ir „ekspresija, kuri nėra savitikslė“ („The Gruardian“).
Londone gyvenantis L. Geniušas perėmė savo močiutės, įžymios Maskvos konservatorijos profesorės Veros Gornostajevos mokyklą. Lukas, kaip ir jo tėtis pianistas Petras Geniušas, yra Maskvos konservatorijos absolventas. Dar studijų metais jis puikiai pasirodė reikšminguose konkursuose - Ginos Bachauer pianistų konkurse Jutoje (JAV) ir Tarptautiniame Frederiko Šopeno (Fryderyk Chopin) konkurse Varšuvoje, kuriame 2010 m. pelnė sidabro medalį. Po dvejų metų Lukas apdovanotas Vokietijos fortepijono premija Frankfurte prie Maino, o 2015 m. pelnė sidabro medalį XV Piotro Čaikovskio konkurse Maskvoje.
L. Geniušas koncertuoja visame pasaulyje pasirodydamas su tokiais orkestrais kaip Hamburgo, Duisburgo, Toronto, BBC Škotijos, „City of Birmingham“ simfoniniai orkestrai, „Kremerata Baltica“, Sankt Peterburgo, Varšuvos filharmonijų orkestrai, Marijos teatro orkestras ir kt.
Luko muzikiniai interesai yra platūs - jo repertuaras apima kūrinius nuo baroko iki šiuolaikinių kompozitorių muzikos. Šis platus diapazonas atsispindi pianisto diskografijoje, kurioje - visi Sergejaus Rachmaninovo preliudai, Leonido Desiatnikovo kūriniai, F. Šopeno etiudai, Johano Bramso (Johannes Brahms), Liudviko van Bethoveno (Ludwig van Beethoven) sonatos ir kt.
Nuo 2015 m. Lukas dalyvauja Toronte veikiančio labdaros projekto „Looking At The Stars“ (įkurto išeivio iš Lietuvos Dmitrijaus Kanovičiaus) veikloje. Projekto tikslas - klasikinę muziką atlikti ten, kur žmonės neturi galimybių ją išgirsti gyvai įprastomis sąlygomis (kalėjimuose, ligoninėse, prieglaudose).