Mocarto namas Vienoje, Austrija
Vienoje Mocartas daugybę kartų keitė adresą, tačiau iki mūsų dienų išliko tik vienas jo butas - tylioje gatvelėje centre, netoli Šventojo Stepono katedros.
Kompozitorius čia gyveno nuo 1784 iki 1787 metų, kai buvo ant šlovės bangos ir galėjo sau leisti nuomotis prabangius šešių kambarių apartamentus su virtuve. Tačiau net ir tuomet Mocartas vargu ar numanė, kad prabėgus porai šimtmečių jo vardo muziejumi bus paverstas ne tik jo butas, bet ir visas pastatas. Pirmajame aukšte - istoriniai kambariai, kuriuose genijus kūrė „Figaro vedybas“. Antrasis aukštas skirtas Mocarto muzikai. Trečias - XVIII amžiaus antrosios pusės Vienai. Vienas įdomiausių eksponatų - stereoskopinio aparato imitacija. Žvilgtelėjęs į jį, gali pamatyti trimates pikantiško turinio miniatiūras: Mocarto laikais tokia pramoga Europoje buvo labai populiari.
Arnoldo Švarcnegerio muziejus Talyje, Austrija
Arnoldo Švarcnegerio vardas jau seniai neatsiejamas nuo Holivudo, ir ne visi prisimena, kad 28-asis Kalifornijos gubernatorius yra austrų kilmės.
Arnis užaugo kaimelyje netoli Graco miesto. Apie gimtuosius namus išsaugojo pačius šilčiausius prisiminimus, todėl idėja juos paversti muziejumi jį pakerėjo.
Tiesa, kultūristas iš karto perspėjo nesiekiantis dar kartą pagarsinti savo vardo, bet norintis įkvėpti tuos jo lankytojus, kurie tiki, jog savo tikslus įmanoma įgyvendinti. Esą jeigu jau paprastam kaimo bernui pavyko iškovoti titulą „Misteris Olimpia“, tai ir kitiems pasitenkinti mažu nevalia.
Muziejuje eksponuojami ne tik A.Švarcnegerio asmeniniai daiktai (pavyzdžiui, vaikystės lova ar pirmieji svarmenys), bet ir motociklas, kuriuo lakstė jo herojus filme „Terminatorius“.
Galos Dali pilis Pubole, Ispanija
Senovinė pilis Katalonijos provincijoje priklausė dailininkui Salvadorui Dali ir jo mūzai Galinai Djakonovai, arba Galai, kuri buvo paslaptinga ir prieštaringa figūra, bet ištikimiausia Dali draugė.
Po jos mirties dailininkas susirgo sunkia depresija ir prarado norą tapyti. Iš pažiūros ši pilis neišvaizdi, storos akmeninės sienos apgriuvusios. Viduje - unikalus ekscentriškos poros keistenybių muziejus. Pavyzdžiui, yra žinoma, kad Gala bijojo radiatorių ir jos prašymu Dali uždengė juos specialiais ekranais, ant kurių nupiešė... radiatorius. Matyt, tokiu būdu dailininkas nutarė padėti žmonai įveikti neįprastą fobiją. Deganti žirafa viduramžių gobelene, balto arklio iškamša, fontanas su Vagnerio kaukėmis, dramblio su uodo kojomis skulptūra, šeimos kapavietė rūsyje, - Pubolio pilis su aplink esančiu sodu pilni netikėtų objektų. Pasakojama, kad pats Dali galėjo čia atvažiuoti tik Galai leidus - kad nesutrukdytų jos susitikimams su jaunais meilužiais.
Fridos Kalo muziejus Mechike, Meksika
Žydras namas istorinėje Mechiko dalyje yra ta vieta, kur Frida Kalo savo pirmuoju klyksmu pasveikino pasaulį ir amžiams užmerkė akis sulaukusi 47-erių. Neišvaizdus vieno aukšto statinys buvo paverstas muziejumi Diego Rivjeros, dailininkės vyro ir taip pat garsaus meksikiečių tapytojo, iniciatyva. Šiandien čia saugomi keletas žinomų F.Kalo paveikslų, taip pat didžiulis garderobas, liudijantis jos aistrą etninėms suknelėms ir didžiuliams papuošalams. Studijoje iki šiol stovi mėgstamas dailininkės molbertas, šalia guli jos teptukai. Dažnas muziejaus lankytojas nustemba išvydęs, kad šalia Fridos lovos pritaisytas veidrodis - ne galvūgalyje, o palubėje. Mat būdama 17 metų F.Kalo pateko į avariją ir metus turėjo praleisti horizontalioje padėtyje. Mergaitės motina nutarė, kad jai bus linksmiau, jeigu ji galės priešais save matyti bent savo atvaizdą.
Parengta pagal „Vakarų ekspresą“