Startuoja 25-asis aktualios muzikos festivalis "Gaida" - didžiausias Baltijos kraštuose ir svarbiausias Lietuvos šiuolaikinės muzikos forumas.
Spalio 13, 23-30 d. Vilniuje skambės naujausia, įdomiausia bei jau spėjusi tapti moderniąja klasika šiuolaikinių Lietuvos bei užsienio autorių muzika. Ypatinga "Gaidos" įžanga nuskambės jau spalio 13-ąją - Vilniaus kongresų rūmuose pirmą kartą Lietuvoje koncertuos gyva muzikos legenda pelnytai laikomas JAV minimalistinės muzikos guru Teris Railis (Terry Riley).
"Festivalis kiekvienais metais stengiasi pakviesti po žinomą atlikėją. Šiemet toks - T. Railis, įžanginiu koncertu pradėsiantis festivalį", - antradienį spaudos konferencijoje pristatydamas festivalį sakė jo vadovas Remigijus Merkelys.
R. Merkelys žadėjo tiesiog koncertų laviną Šiuolaikinio meno centre (ŠMC). Tarp jų paminėjo orkestrų koncertus, ypač išskyrė unikalaus kamerinio orkestro "New Era Orchestra" iš Kijevo koncertą, kuris spalio 27 d. įvyks ŠMC. Jo programoje - ukrainiečių Valentino Silvestrovo ir Maksimo Šalygino, lietuvių Jurgio Juozapaičio ir Tomo Kutavičiaus bei Europos klasikų kūriniai.
Jubiliejinis festivalis įspūdingas ne tik apimtimi - įvyks net 14 koncertų, bet ir savo turiniu. Nuskambės įvairių kraštų 43 autorių muzika, o tarp 16 lietuvių kompozitorių kūrinių - net 10 premjerų.
Koncertus surengs tokios garsenybės, kaip pirmą kartą atvykstantis ne tik į Lietuvą, bet ir į Baltijos regioną legendinis JAV minimalistas T. Railis bei šiuolaikinės elektroninės muzikos įžymybė britų kompozitorius ir prodiuseris Squarepusher (jo koncertas įvyks spalio 30 d. Menų fabrike "Loftas".
"Gaidos" publika turės retą progą išgirsti ir legendinį britų kolektyvą "London Sinfonietta" (spalio 29 d. Kongresų rūmuose), kuris šiandien pelnytai laikomas bene geriausiu minimalizmo ikonos Stivo Reicho (Steve Reich) muzikos atlikėju. Į programą įtrauktas ir vienas naujausių jo kūrinių, inspiruotas roko grupės "Radiohead".
Lietuvos naujausios muzikos peizažą festivalyje pieš 13-os įvairių kartų autorių muzika bei elitinės atlikėjų pajėgos: nuo elektroakustinės Justės Janulytės "bombos" balsams ir elektronikai "Švytėjimas", kurią spalio 28 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje "sprogdins" choras "Jauna muzika", iki kamerinių Vykinto Baltako opusų, atliekamų jo paties vadovaujamo Lietuvos ansamblių tinklo (spalio 27 d. ŠMC). Arba nuo išgryninto Onutės Narbutaitės "Kein gestern, kein morgen" solistams ir simfoniniam orkestrui "Gaidos" atidarymo koncerte spalio 23 d. Filharmonijoje, griežiant Nacionaliniam simfoniniam orkestrui, iki įvairių stilių miksą mėgstančio Gedimino Gelgoto "Mountains. Waters. Freedom" festivalio uždarymo koncerte spalio 30 d. Kongresų rūmuose, atliekant Valstybiniam simfoniniam orkestrui.
Ypatingas jubiliejinės "Gaidos" dėmesys skiriamas vienam įdomiausių mūsų dienų italų kompozitorių Frančeskui Filidei (Francesco Filidei, g. 1973) - paradoksų meistrui. Jo opusai skambės festivalio atidarymo ir uždarymo koncertuose. Pastarajame (spalio 30 d.) italų violončelės žvaigždė Frančeskas Dilonas (Francesco Dillon) pagrieš jam specialiai sukurtą F. Filidei koncertą violončelei ir orkestrui "Ogni gesto d'amore" ("Kiekvienas meilės judesys"), pelniusį autoriui didžiulį tarptautinį pripažinimą.
Stiprų muzikos ir atlikėjų energijos užtaisą "Gaidoje" žada net keturi ansambliai iš Prancūzijos, Italijos, Airijos ir JAV. Spalio 24 d. ŠMC koncertuos jau 40 metų gyvuojantis bene seniausias Prancūzijos šiuolaikinės muzikos ansamblis "Ensemble 2E2M" bei Italijos muzikinis atradimas - charizmatiškasis "Repertorio Zero", neseniai pelnęs Venecijos bienalės "Sidabrinį liūtą".
Aukščiausio lygio "Ensemble 2E2M" muzikai pristatys ryškias skirtingų kartų muzikos asmenybes, tarp kurių - ne tik kviestinis "Gaidos" kompozitorius F. Filidei, bet ir žymus prancūzų kūrėjas Mišelis Levinas (Michaėl Levin), kurio šaknys tiesiogiai susijusios su Lietuva.
Italų "Repertorio Zero" atveža programą, su kuria užkariavo daugelio Europos festivalių scenas, joje - ir italų muzikos vizionieriaus Fausto Romitelio (Fausto Romitelli, 1963-2004) psichodelinio roko ir haliucinogeninių skambesių įkvėptas ciklas "Professor Bad Trip".
Spalio 25 d. ŠMC tvyros Niujorko šiuolaikinio meno estetika. Prieš keletą metų šiame pasaulio metropolyje įkurtas "Ensemble Mise-en" savo koncerto programą konstruoja lyg TV šou: žymaus JAV minimalisto Frederiko Ževskio (Frederic Rzewski) kūriniai tarsi reklamos intarpai televizijoje vis permuša jaunosios JAV kompozitorių kartos kūrėjų opusus.
Dvigubas vakaras "Gaidos" publikos lauka ir spalio 26 d. ŠMC. Svarbiausiame Lietuvos šiuolaikinės muzikos forume pirmą kartą pasirodys Klaipėdos kamerinis orkestras su puikiais solistais priešakyje - Guoda Gedvilaite (fortepijonas), Mindaugu Bačkumi (violončelė) ir Pavelu Giunteriu (perkusija). Programoje - Ričardo Kabelio, Egidijos Medekšaitės, užsienio kompozitorių kūriniai.
Spalio 27 d. globalios Lietuvos idėją ryškins Lietuvos ansambliai, pristatydami aktyviai bei savitai kuriančius ir kitose šalyse gyvenančius lietuvių kompozitorius: "muzikine Šecherazada" vadinamą V. Baltaką, Albertą Navicką, Justiną Repečkaitę, Igną Krunglevičių bei Kanadoje gyvenančią lietuvių kilmės kompozitorę Veroniką Krausas.
Išskirtinė kamerinio choro "Jauna muzika" programa spalio 28 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje skirta ne tik naujo J. Janulytės kūrinio premjerai, bet ir žymiausio visų laikų estų kompozitoriaus Arvo Perto (Arvo Paert) kūrybai jo 80-mečio proga.
Dviejų pagrindinių Lietuvos simfoninių orkestrų koncertai atidarys ir uždarys festivalį, o drauge su orkestrais muzikuos iškilūs Lietuvos ir užsienio solistai. Su Kristoferio Lyndono-Gee (Christopher Lyndon-Gee0 diriguojamu LNSO spalio 23 d. "bebaimė" japonų pianistė Noriko Kavai (Noriko Kawai) skambins jai skirtą efektingą Džeimso Dilono (James Dillon, JK) koncertą fortepijonui ir orkestrui "Andromeda". Orkestras taip pat atliks Mariaus Baranausko "Palaiminimų" premjerą.
O Roberto Šerveniko diriguojamas LVSO spalio 30 d. taps ne tik garsaus italų violončelininko F. Dilono scenos partneriu, bet ir nepakartojamo Rūtos Rikterės ir Zbignevo Ibelhaupto fortepijoninio dueto bendraminčiu, atliekant Nyderlandų muzikos įžymybės, europietiško minimalizmo guru Luiso Andrieseno (Louis Andriessen) opusą "Hagos įsilaužimas".
Šio kūrinio autorių Z. Ibelhauptas pavadino antiromantiku. "Bus didelis uždavinys atlikti šį kūrinį su orkestru, - sakė Z. Ibelhauptas. - Didelė atsakomybė ir stresas dalyvauti tokiame festivalyje. Jis brėžia ateities muzikos gaires".
Pats paskutinis 25-osios "Gaidos" akcentas leis atsipūsti nuo akademinio rimtumo: spalio 30-osios vakarą Menų fabrike "Loftas" įvyks eleketronikos virtuozo Squarepusherio pasirodymas "Damogen Furies", kuris parodys kaip virtuoziškai jungiami breikbyto, "drum'n'bass", "punk" muzikos, džiazo, "musique concrete" ir laužyti Detroito techno ritmai.