respublika.lt

Eglės Kižaitės premjeroje „Pirk dramblį“ - istorija apie (ne)gebėjimą sakyti tiesą ir nuo vaikystės lydinčius sielos randus

2022 vasario 18 11:56:52
OKT info

„Vaikystės patirtys keliauja kartu su mumis ir turi didžiulės įtakos suaugus. Labai dažnai norint suprasti save ir kylančius sunkumus, privalome atsigręžti į savo vaikystę", - vieną esminių spektaklio „Pirk dramblį" idėjų pristato jo kūrėjai. Mono spektaklį pagal Dovilės Zavedskaitės pjesę kuria režisierė Eglė Kižaitė, scenografė Laura Luišaitytė ir aktorius Mantas Bendžius. Premjera - jau kovo 1 d., OKT/Vilniaus miesto teatro studijoje.

×
nuotr. 1 nuotr.
Spektaklis „Pirk dramblį“. Joanos Suslavičiūtės nuotr.

 

Pasak premjerą pristatančių jaunų menininkų, visų pirma „Pirk dramblį" - tai spektaklis apie tiesą ir atvirumą.

„Leisti sau ir kitiems jausti jausmus, nebūti abejingiems vieni kitiems - neslėpti dramblių kambariuose, pamatyti juos ir įvardinti. Jausmai mus daro išskirtinius ir laisvus, bandydami juos užspausti užsidarome kambaryje su drambliu ir bandome įsivaizduoti, kad jo čia nėra. Bet dramblys lieka kambaryje net jei užsimerkiame ir kartojame, kad jo čia nėra. O jo atsikratyti - ne taip lengva", - pasakoja spektaklio kūrėjai.

D. Zavedskaitės parašyta pjesė buvo puikiai įvertinta Niurnbergo nacionalinio teatro organizuojamame šiuolaikinės dramaturgijos konkurse „Talking about borders" (liet. „Kalbėjimas apie sienas") - čia ji užėmė antrąją vietą. Tai kūrinys, atskleidžiantis šeimos portretą, lydimą netekties, savižudybės ir depresijos, tačiau visą tamsą ir dramą atsveria humoras ir ironija.

Šioje šeimos istorijoje režisierės E. Kižaitės didžiausią dėmesį patraukė beveik kiekvienoje scenoje dalyvaujantis Berniukas - maždaug aštuonerių metų vaikas, lankantis antrą klasę. Tai vaikas, kuris atsiduria ypač skaudžioje situacijoje, kurios jam niekas negeba paaiškinti.

Būtent tas negebėjimas kalbėti su vaiku, negebėjimas reikšti emocijų, empatijos trūkumas yra tai, kas įkvepė režisierę ir aktorių M. Bendžių imtis šios medžiagos ir sukurti spektaklį, kurio centre būtų būtent Berniukas. Spektaklyje sutinkame jau suaugusį Berniuką, praėjus daugiau nei dešimčiai metų po netekties, tačiau vis dar išgyvenantį tų dienų įvykius. Visa istorija jį persekioja kaip dramblys, apie kurio buvimą jis pats nesupranta.

Spektaklio metu žiūrovai išvys žmogaus, išgyvenusio tokius stiprius įvykius savo vaikystėje, portretą. Žmogaus, kuris staiga neteko visko pats to nesuprasdamas. Vaikystės patirtys keliauja kartu su mumis ir turi didžiulės įtakos suaugus. Labai dažnai norint suprasti save ir kylančius sunkumus, privalome atsigręžti į savo vaikystę. Net ir po dešimties metų klausimas „O kur mama?" B

erniukui spaudžia gerklę, ir kiekvieną kartą senieji namai - mamos butas - grąžina visus prisiminimus. Dabar, praėjus tiek laiko, jis gerai žino kas įvyko, žino, kad mamos nėra ir kodėl jos nėra, tačiau vis dar ruošiasi priimti, suprasti ir išgyventi tiesą. Tą tiesą, kurios aplinkiniai nesugebėjo įvardinti jam būnant mažam. Suaugusiųjų baimė įkalino Berniuką, daro nelaimingu, negebančiu susitvarkyti su savo jausmais ir galbūt artėjančiu prie tokios pat pabaigos, kaip ir mama.

Spektaklio režisierė E. Kižaitė - jaunosios kartos menininkė, Aido Giniočio ir Gintaro Varno mokinė, viena iš plataus meninio profilio sindikato „Bad Rabbits" įkūrėjų. Ji režisavo spektaklius Nacionaliniame Kauno dramos teatre, Keistuolių teatre, Lietuvos rusų dramos teatre. E. Kižaitės darbai pristatyti tarptautiniuose festivaliuose Gruzijoje, Libane, Turkijoje, Čekijoje, Slovėnijoje, Rusijoje.

Mantas Bendžius - aktorius, daugiausia kuriantis Nacionaliniame Kauno dramos teatre. Tarp svarbiausių darbų - vaidmenys režisierių Agniaus Jankevičiaus, Gyčio Padegimo, Vido Bareikio, Loretos Vaskovos, Augusto Gronatkevičiaus spektakliuose.

Spektaklis „Pirk dramblį" pagal D. Zavedskaitės pjesę (rež. E. Kižaitė) - kovo 1 d., 19 val., OKT studijoje (Ašmenos g. 8, Vilnius). Spektaklio prodiuseris - Bad Rabbits, koprodiuseris - OKT/Vilniaus miesto teatras. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • GATVĖS: Trijų Gargždų miesto gatvių gyventojai nenori, kad būtų pervadintos Petro Cvirkos, Juliaus Janonio ir Butktų Juzės gatvės.
  • RŪMAI: Šiaulių miesto savivaldybė siekia iš Vilniaus universiteto perimti miesto centre, Aušros alėjoje, esančius Didždvario rūmus - ten ji norėtų įkurti Santuokų rūmus ir erdves menui.
  • LOBIZMAS: Pusantrų metų galiojančią prievolę deklaruoti susitikimus su lobistais aktyviausiai vykdo Seimo ir Vyriausybės nariai bei Vilniaus miesto savivaldybės atstovai.
  • ORKESTRAS: Vidaus reikalų ministerijos reprezentacinį pučiamųjų orkestrą ketinama perduoti Policijos departamentui.
  • PLAUKIMAS: Seimo narys Linas Jonauskas siūlo pradinukams vieną kartą valstybės lėšomis apmokėti vasaros plaukimo stovyklą.
  • REITINGAS: Kredito reitingų agentūros S&P ir „Fitch“ penktadienį sumažino Ukrainos kredito reitingą manydamos, kad karo siaubiama šalis, pasiekusi susitarimą dėl skolos restruktūrizavimo, yra per žingsnį nuo finansinių įsipareigojimų nevykdymo.
  • KADRAI: Pasitraukus vyriausiajai šalies epidemiologei Loretai Ašoklienei, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ketina svarstyti šios pareigybės likimą.
  • TURIZMAS: Kaune įpusėjus Europos kultūros sostinės metų programai ir rugsėjį laukiant keleto aukšto lygio renginių, turizmą mieste tikimasi grąžinti į priešpandeminį lygį, sako „Kaunas 2022“ Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovas Mindaugas Reinikis.
  • BILIETAI: Airijos pigių skrydžių bendrovės „Ryanair“ vykdomasis direktorius Michaelas O'Leary teigia, kad bendrovė nebesiūlys skrydžių žemiausiomis kainomis dėl smarkiai išaugusių degalų kainų - 10 eurų bilietų era baigėsi.
  • MOKYKLA: Užsienio reikalų ministerija penktadienį išreiškė protestą dėl Baltarusijoje pristabdytos lietuviškos Pelesos vidurinės mokyklos veiklos.
Daugiau

Dienos klausimas

Kokį elektros tiekėją pasirinkote?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +19 C

+13 +20 C

 

+11 +20 C

+20 +25 C

+22 +25 C

 

+24 +27 C

0-4 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s